Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy 21m3 gazu do grzania na dobę to dużo?

msciwiarski 06 Feb 2012 12:32 40675 36
e-mierniki
    Jarsey
    Level 11  
    Apropo projektów itp. Przed oddaniem budynku był Pan od certyfikatów energetycznych, zadał kilka pytań odnośnie izolacji ścian, fundamentu, okien itd.. Po czy wziął projekt i wrócił za kilka dni z fajnie obłożonym dokumentem o ilolacji domu i zapotrzebowaniu energii w moim domu. Z jego wyliczeń wynikało, że w przeliczeniu potrzeb, rocznie za gaz zapłacę ok.9000 zł (temp wewn 20C). Co już po ostatnich 4 miesiącach, od połowy października widzę, że zużył gazu za 1500zł. Moje prognozy wskazują na roczny koszt w granicach 4000-4500zł, choć nie mam pojęcia jak liczyć okresy ciepłe.
  • e-mierniki
    msciwiarski
    Level 9  
    Jarsey wrote:
    Witam, mi się wydaję, że ciutkę dużo. W moim domu 150m2 netto, grzeję górę i dół na 21 stopni, 5 godzin w nocy na 19.5. Ilość spalonego gazu to 11.5-12.5m3. Noc -19C, dzień -13C.
    Myślę, że musisz podregulować ustawienia pieca, sterowników, przepływów. Sam się z tym męczę już 3 miesiące, od kiedy mieszkam w nowym domu. 9 metrów3 wcześniej potrafił mi spalić w temp dzień 8C, noc 3C.

no to przy tych temperaturach mnie spalił ok 900m3 za 2 miesiące więc "delikatna" różnica :(

Jarsey wrote:
    Dodam, że nie mam żadnych rekuperacji itp nowinek. Również, dołączę, że ten dom to jeden wielki mostek termiczny. Na mróz -18C pożyczyłem kamerę termowizyjną, obleciałem dom z zewnątrz i wewnątrz. Drzwi wejściowe masakra, garażowe również. Garażu nie ogrzewam, dlatego na kamerze ujrzałem cegły między garażem i salonem. Czeka mnie jeszcze trochę pracy.

ja garażu też nie grzeję, wiatrołap, który jest na poziomie gararzu, od strony niezamieszkanej połowy bliźniaka oddziela jedynie bloczek betonowy i ta ściana jest lodowata... w wiatrołapie chodzi podłogowe.
    W części mieszkalnej od sąsiada oddziela mnie cegła silikatowa 24cm wieć nie ciągnie tak jak bloczek betonowy, ale też swoje robi, bo pomieszczenia, którymi sąsiaduję z drugą połową bardzo szybko się wystudzaja po nagrzaniu, pozostałe pokoje nie posiadające "zimnej" ściany dłużej trzymają temperaturę.

nie pozostaje mi nic innego jak chyba przeczekać do czasu kiedy się ktoś wprowadzi obok i zacznie grzać. Bo w tej chwili sterując temperaturą w pokoju jednej córki i utrzymując tam 20,5 stopnia w salonie nad ranem mam 16,5 stopnia :(((

Mam natomiast pytanie... ponieważ szperałem sporo po internecie i nie mogę nigdzie znaleźć parametrów mojego pieca dotyczących splania maksymalnego, i minimalnego.. inne dane są ale oprócz tych dwóch informacji..
    Pytam dlatego, że w momencie kiedy wode w układzie miałem nagrzaną i piec miał za zadanie podtrzymanie tylko jej temperatury (woda na powrocie była o jakieś 5 stopni niższa) piec spalał mi 1,2 m3 na godzinę.. zastanawia mnie czy to jest jego norma:)

pozdrawiam

Michał
  • e-mierniki
    barsie
    Level 9  
    Mam dom 136 m3 w zabudowie szeregowej. Po obu stronach zamieszkują sąsiedzi. Obecnie piec spala tak samo 20 m3 gazu. Za grudzień i styczeń zapłaciłem 1450 zł. temperatura 20-21 stopni na górze, na dole 17-16. Ja raczej myślę nad dołożeniem pieca węglowego poprzez wymiennik ciepła.
    Jarsey
    Level 11  
    Panie Michale,

Niestety nie znalazłem info o spalaniu Pańskiego pieca. Jednak wydaje mi się, że zakres mocy nominalnej tego pieca jest mały. Minimalna moc pieca jest powyżej 9kW, u mnie jest to powyżej 4kW. Z moich obserwacji zauważam, że mój piec w zasadzie tylko na starcie działa z większą mocą, po czym przechodzi w działanie mocy dużo niższej, działając cyklicznie, tzw. taktowanie. Tak jakby podtrzymuje temp w grzejnikach i podłodze.

Moja siostra np. ma również piec działający od większej mocy, brak kondensacji, dom dużo mniejszy od mojego, oszklenia zdecydowanie mniej (u mnie na dole to >50% okien + w każdym pokoju na górze okno dachowe, balkon), ma dom bardzo dobrze ocieplony, a płaci rachunki mniej więcej na tym samym poziomie co ja.

A zerknie Pan na piece innych producentów, jak to jest ze spalaniem w zależności od mocy. Wydaje mi, że dużych różnic nie ma. Ewentualnie napisać e-mail do producenta, czy dystybutora. A już najlepiej powinien wiedzieć, ten kto piec zakupił.
    moniczka83
    Level 9  
    Witam,widzę,że ten post jest z 2012 roku,ja teraz mam problem z tym piecem,w tym miesiącu (za 1 mies.) dostałam rachunek 400zł (mieszkanie 67m2 i tem.ustawiona na 18,75 stopni) boje się co to będzie jak przyjdą mrozy,chociaż teraz i tak chodzimy w bluzach)znalazł już ktoś rozwiązanie jak oszczędnie ustawić ten piec??? pomóżcie
    LFlashman
    Level 10  
    Moze podam maly update po 2 latach

Po wysuszeniu budynku ilosc spalanego gazu spadla do 14-16 m3 w mrozy jakie byly rok temu.

Wczoraj zainwestowalem w regulatory temperatury SALUS T105 do sterowania petlami grzejnymi bo w sumie to niepotrzebnie utrzymuje stala temp w domu w nocy i gdy jestesmy w pracy i szkole.

Na wiosne napisze na ile wpynelo to na spadek zuzycia gazu.

Kociol pracuje bez zastrzezen, zagladam do niego srednio raz na rok ;)

Kolejny powod sporego zuzycia gazu to zbiornik 300L w pomieszczeniu przy garazu - jest tam w zime okolo 6-10 stopni przez co kociol czesciej pracuje aby utrzymac temp wody.

Pozdrawiam
    Flashman.
    wnoto
    Level 34  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Krzywe C i D są sprawnościami dla nowoczesnych kotłów gazowych niekondensacyjnych ( kształt jest przybliżony dla praktycznie wszystkich marek ).
    Czy 21m3 gazu do grzania na dobę to dużo?

Moim zdaniem ten wykres nie pokazuje że warto dla pieców niekondensacyjnych ustawiać wysoką temp CO.

Ważne aby taki piec pracował z mocą maksymalną a woda w obiegu CO miała jak najmniejszą ciepłotę aby sporo ciepła z płomienia odebrać.

Trzeba by mieć informację jakie warunki są potrzebne aby piec pracował z mocą maksymalną - podejrzewam że chodzi o róźnicę temperatury CO od temperatury zadanej.