Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NIKON OPTIPHOT z kamerą BOSCH typ TYK 9A

01 Lut 2012 12:56 3157 11
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam możliwość kupienia zestawu mikroskopowego z mikroskopem NIKON OPITPHOT (niestety tylko tyle danych mam) z kamerą BOSCH typ TYK 9A (całość została kupiona w 2002 roku, dokumentacji niestety brak).
    Niestety nie bardzo wiem jak taką kamerę podłączyć. Czy ktoś może spotkał się ze schematem połączeń takiej kamery do TV lub komputera, ew. opisem zestawu z potrzebnymi modułami?
    Czy może posiadacie katalog mikroskopów NIKONA lub / i kamer mikroskopowych BOSCHA?
    Będę bardzo wdzięczny za okazaną pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sygnał wyjściowy z tej kamery (BOSCH TYC-9A) to BAS czyli na po naszemu VBS bardziej znany jako sygnał kompozytowy w mowie potocznej zwany "czinczem" - obsłuży go 99% telewizorów. Ta kamera to technologia lat 80'. Nie mówię, że zła z pewnością spisuje się świetnie, ale jest starsza o co najmniej 10 lat od samego mikroskopu :)
  • Poziom 9  
    Dziękuję za szybki odzew i korektę typu.
    Niestety nie jest tak cudownie. Nie wiem jak fachowo nazywa się złącze od tej kamery, a dokumentacji nie ma. Złącze jest dość masywne, wielopinowe (nie liczyłem, bo nie było na to czasu), trójrzędowe, trochę jakby szersze eurozłącze, ale nie męskie i nie z blaszkami kontaktowymi, tylko gniazda żeńskie, pod bolce...
    Nie wiem czego ewentualnie poszukiwać, by taka kamera zadziałała, co może być niezbędnym elementem zestawu. Chyba że przerobienie takiej kamery, z wykorzystaniem optyki ma sens. Poza tym nie zauważyłem żadnego gniazda pod zasilanie...
    Próbowałem znaleźć dokumentację techniczną tej kamery, ale bez skutku. Tak podejrzewałem, że interfejs kamery to jakieś wielorzędowe złącze. Niestety Twój opis nie pozwala jednoznacznie określić jaki to typ złącza. Zrób zdjęcie samego złącz jak i wnętrza samej kamery.
  • Poziom 27  
    Jeżeli ta kamera to lata 80 to może to być tak że była do tego jakaś jeszcze elektronika - coś jak w starszej skopi - kamera ze wzmacniaczem i do tego szafeczka do obróbki obrazu. Widziałem takie właśnie złączki w kamerach medycznych.
  • Poziom 9  
    Złącze może dam radę sfotografować. Co do wnętrza, to byłoby to możliwe dopiero po zakupieniu.
    Koncepcja dodatkowej elektroniki jest prawie pewna.
    Przypuszczam że w mikroskopie na podstawie obrazu uzyskanego z kamery można obraz kadrować, powiększać lub wyostrzać poszczególne fragmenty obrazu, bo czemu by miały służyć dwa złącza w stoliku mikroskopowym, jak i przy pokrętle od precyzyjnej regulacji ostrości, ale do tego elektroniki brak.
  • Poziom 27  
    No to prawdopodobnie trzeba będzie wstawić coś za tę kamerę - może coś cyfrowego , są przystawki na USB lub jakiś aparat cyfrowy. Dedykowane kamery są drogie i często przereklamowane.
  • Poziom 9  
    Żeby wstawić aparat trzeba dotoczyć przejściówkę i dobrać jeszcze optykę, robiłem to już do mikroskopu MB-30 (chyba tak się zowie) PZO. Niestety aberracje chromatyczne psują efekt. Kamerki na USB montowane w miejscu okulara (w sensownej cenie) są mało wystarczające. Kamerki dedykowane mikroskopii mają odpowiednio dobraną optykę apochromatyczną lub planachromatyczną, co niweluje wady klasycznej optyki. Kamerki USB w cenie kilkuset złotych są raczej zabawkami.
  • Poziom 27  
    Może pokusić się o wykorzystanie optyki z istniejącej kamery? Jeżeli zakup dedykowanej kamery nie stanowi problemu to najlepiej będzie wybrać tę opcję.
  • Poziom 9  
    Dopiero dziś udało mi się dostać do tego zestawu.
    Oto zdjęcie złącza od kamery.
    NIKON OPTIPHOT z kamerą BOSCH typ TYK 9A
  • Poziom 9  
    Wcześniej wspomniany zestaw zakupiłem. Po rozebraniu wtyczki stwierdzam, że są tam dwa przewody zasilające i niestety trudne do identyfikacji dwa przewody ekranowane (najprawdopodobniej chrominacja i luminacja). Niestety nie wiadomo jakim napięciem zasilać kamerkę.
    Nieco później zapodam fotki elektroniki...
    Tutaj masz garść informacji odnośnie zasilania kamery.