Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem - system DALI

Bierznik 01 Lut 2012 13:30 13952 12
  • #1 01 Lut 2012 13:30
    Bierznik
    Poziom 2  

Witam Serdecznie.

W ramach szkolnego projektu mam za zadanie napisania programu do sterowania oświetlania za pomocą magistrali DALI.

Do dyspozycji posiadam układ demonstracyjny ATMEL : ATAVRFBKIT EVLB001

Link do manuala tego układu:

http://atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc7597.pdf

Oraz statecznik OSRAM: QTi DALI 1x21/39 DIM (opis produktu w załączniku )

I teraz mam parę Pytań:

1. Podłączyłem sam statecznik tak jak na załączonym schemacie.DA - DALI, Un - zasilanie 230~

I teraz się zastanawiam czy na wejściu 6,7 (Magistrali Dali) bez żadnego obciążenia powinienem mieć jakieś napięcie? Jeśli tak to jakie?

2. Ponieważ na stateczniku nie ma podpisanego wejścia i wyjścia Magistrali DALI, czy jest jakaś różnica jak to podłącze?

3. Na obrazku znajduję się schemat układu demonstracyjnego.

Gdzie powinienem podłączyć magistrale statecznika?
    Czy do J2 do wejścia 3,4 czy raczej do J5 wejścia 1,2?
    (Układ demonstracyjny posiada wbudowany statecznik, ale mam za zadanie wykorzystać statecznik zewnętrzny)

Z góry dziękuje za pomoc.

Link do materiałów na temat magistrali DALI
    http://dali-ag.org/index.php?n=mz0

PS. Ponieważ jest to mój pierwszy post na elektrodzie, z góry przepraszam , jeśli umieściłem post w złym miejscu, czy jeśli źle wstawiłem jakiś plik.

1 12
  • #2 19 Gru 2012 20:48
    roger moor
    Poziom 10  

Witaj

I jak udało się napisać wspomniany program ?
    Również jestem zainteresowany skonstruowaniem w ramach pracy dyplomowej interfejsu Dali.
    Może wspólnymi silami uda nam się ruszyć z miejsca ten temat.

0
  • #3 28 Sty 2013 20:23
    msb
    Poziom 14  

Witam.Jestem też początkującym w temacie ale podziele się spostrzeżeniami . Magistrala Dali jest magistralą równoległą więc na stateczniku niema wejścia-wyjścia jest tylko wejście i jest to wg. oznaczeń na stateczniku 6,7 a 1,2 to zasilanie 230V . Na schemacie układu demonstracyjnego Dali do prawdopodobnie wejścia 1,2 na j5. Polaryzacja niema znaczenia .Natomiast dziwi mnie brak napięcia zasilającego magistralę, w układach z systemem dali jest z reguły stosowany oddzielny zasilacz ok 18-20V prądu stałego i ważne !!! wydajności prądowej nie większej niż 250mA, który jest przyłączony w dowolnym punkcie magistrali. Co do pytania czy powinno być napięcie na stateczniku bez podłączonej magistrali to nie powinno być żadnego .

0
  • #4 29 Sty 2013 15:29
    roger moor
    Poziom 10  

Zasilacz jest wymagany tylko w sytuacji gdy statecznik nie posiada wbudowanego zasilacza.Istnieją tzw.autonomiczne systemy sterowania w oparciu o protokół Dali w których źródłem prądowym są np. multisensory (iDIM).Te kwestie nie są mi obce natomiast interesuje mnie skonstruowanie od zera interfejsu Dali.Schemat już zdobyłem pozostaje kwestia softu.

0
  • #5 29 Sty 2013 17:43
    msb
    Poziom 14  

Witam. Odpowiadałem na pierwszy post kolegi stąd moja sugestia co do zasilacza. Spotkałem się ze sterownikami niestety tylko w pdf które mają zasilacz w sobie zdaje się zumtobell i osram proffesional . Natomiast nie spotkałem się z statecznikiem który by miał zasilacz w sobie ale jak napisałem na wstępie jestem początkujący w temacie . Schematu interfejsu (oprócz tego z 1 postu) nigdy nie widziałem więc chętnie bym sobie pooglądał .Co do softu to również bym był zainteresowany . Do tej pory łączyłem 2 układy Dali na sterownikach zumtobla i statecznikach LED philippsa. świetlówki osram i zewnętrzny driver led nie pamiętam firmy ale na pewno włoska .Chętnie by, zdobył troche wiedzy o Dali bo niestety ciężko cokolwiek znależć na forum oprócz ogólnych informacji , a o programowaniu sterowników to wcale...

0
  • #6 29 Sty 2013 18:12
    roger moor
    Poziom 10  

Poczytaj tu :http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en012007

Co do komponentów i oprogramowania (digidim toolbox) mogę pomóc ale co do zrobienia interfejsu wg.schematu zamieszczonego w linku to jestem za mały :)
    Chyba ,że ktoś włączy się w dyskusję i wspólnymi siłami zbudujemy interface Dali na USB lub RS 232.

0
  • #7 05 Lut 2013 10:41
    stilus2011
    Poziom 1  

Jeśli chodzi o interfejs DALI-USB to coś takiego w swojej ofercie posiada firma TRIDONIC.

DALI-USB

Bardzo fajne urządzenie do sprawdzenia działania i zmiany fabrycznej konfiguracji stateczników do świetlówek DALI (niestety chyba tylko TRIDONICa)

Można zmienić ustawienia, np max ściemnienia świetlówek, ustawienia fabrycznie zapisanych wartości scen świetlnych. W swojej pracy zajmuję się programowaniem systemów sterowania firmy Zumtobel

0
  • #8 07 Lut 2013 14:19
    roger moor
    Poziom 10  

Interfejsy o których tu mowa posiadają oprócz firmy Tridonic wszyscy liczący się na rynku oświetleniowym gracze jak : Helvar,Philips,Osram

0
  • #9 09 Lut 2013 12:21
    Luklukowaty
    Poziom 18  

A spotkał się ktoś z was z konwerterem/bramką DALI na MODBUS RS485 do kupienia u polskiego sprzedawcy?

Szukałem, ale okazuje się, że jest to duży bajer i moduły musiałbym ściągać z zagranicy...

0
  • #10 08 Mar 2013 09:51
    Macius222
    Poziom 1  

Witam,

Taki konwerter Dali Modbus firmy Domat jest do kupienia w Polsce.

Nie wiem czy o takie urządzenie Panu chodzi?

http://dalimodbus.pl/

0
  • #11 01 Cze 2014 17:49
    tkupiec
    Poziom 1  

Chciałem wypowiedzieć się na temat systemu Dali OSRAM professional i pomocy technicznej polskiego oddziału Osram.
    Mianowicie przy okazji sporego projektu oświetleniowego realizowanego w siedzibie Microsoft Polska opartego na STEROWNIKU DALI PROFESSIONAL oraz lampach LUG i Vibia, mogę stwierdzić iz system oświetlenia sprawdza sie na 4 + ale podejście serwisu OSRAM na mogę ocenić na 1.
    Mianowicie jako inżynier wykonywałem system na sterownikach Dali osram jako ze miałem pierwszy raz doczynienia z tym systemem wszystko było dla mnie nowe. Po instalacji okablowania zaprogramowaniu systemu i odpaleniu go robiłem testy i sprawdzałem funkcjonalność ww systemu, moje zabawy zakończyły się usunięciem oprogramowania ze sterownika poprzez naciśniecie przycisku default button znajdującego się pod obudową sterownika, które to skutkowało wywaleniem oprogramowania ze sterownia :) upsssss. po namowach serwis przyjechał i oznajmił ze nie wgrają oprogramowania ani nie udostępni softu do przywrócenia systemu na sterowniku, mogą jedynie wysłać sterownik do niemiec !!! na serwis żenada po prostu. Stwierdzili ze taniej i szybciej będzie zakup nowego sterownika !!!!! za bagatela kolejne 6 tysięcy. Dziś robię podobne systemy i stosuje rozwiązania Philipsa DYNALITE mają rozwiązania DALI i sterowanie 0..10 V podejście serwisu PHILIPSA do instalatorów i otwartość i pomoc w uruchomieniach ich systemu jest o niebo lepsza nic Osramu.
    Chciałem się tym podzielić gdyż przez opieszałość serwisu osram musiałem z własnej pensji pokryć koszta nowego sterownika.
    Dziś bawię się na rozwiązaniach Philipsa a co do Osram trzymam sie od nich daleko.
    Pozdrawiam Tomasz

4
  • #12 06 Paź 2015 10:47
    szwrobel
    Poziom 8  

Witam, chciałbym się podczepić do tematu i poradzić kolegów programistów/instalatorów odnośnie oprogramowania DALI. Poszukuję aktualnie kabelka do podłaczenia się do systemu DALI aby skonfigurować oświetlenie lampami Helvar. Widziałem u Helvara taki moduł który jest nawet montowany w rozdzilenicy podchodze z komputerem i po USB konfiguruję całość systemu. Czy polecacie może to rozwiązanie czy jakieś inne?

Widzialem też konwerter
    http://www.gitmarket.pl/tridonic/dali-usb/279...omi3rpl1bBXPtRAW9WfWQCEmUB6pWXCyYRhoCvqjw_wcB

Czy dowolny konwerter USB to DALI będzie wspólpracował z oprogramowaniem każdego producenta. chodzi mi czy taki kabel(konwerter) pozwoli na wspólpracę z oprogramownie mz Helvara, Osram i innych?

Pozdrawiam

0
  • #13 21 Lis 2015 10:11
    roger moor
    Poziom 10  

Tak ,zaprogramujesz tym urzadzeniem kazdy odbiornik Dali musisz jedynie posiadac dedykowany program kompatybilny z danym interfejsem.

Dodano po 6 [minuty]:

Interfejs kazdego producenta podiada swoje oprogramowanie co oznacza ze np. interfejs firmy Tridonic nie bedzie wspolpracowal z programem digidim Toolbox firmy Helvar ,poniewaz nie zostanie wogole wykryty.

0
  Szukaj w 5mln produktów