Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr suwakowy 60mm - sklep Śląsk

01 Lut 2012 16:24 2217 11
  • Poziom 38  
    Witam.

Poszukuję potencjometru suwakowego (a właściwie sklepu gdzie mógłbym go zakupić), jak ten z poniższej dokumentacji Alpsa. (Takie ma właśnie wyprowadzenia.)

Oryginalnie siedział 10k lin, jest do głośności więc jakaś podobna wartość w ostateczności też może być, zależy mi na identycznych wyprowadzaniach. Przeszukiwałem oferty sklepów z okolic, ale nie znalazłem odpowiedniego.

Aha i nie musi to być Alps, bo ich cena mnie przeraża (no bo żeby jeden zwykły potencjometr kosztował kilkadziesiąt zł...)

U mnie ten potencjometr był połączony jako mono, a nóżki stanowiące środek ścieżki były odcięte.
    (Nie jestem do końca pewien ale obie wersje powinny podejść.)

EDIT:

Na szybko rozrysowałem rozkład wyprowadzeń, "x" były odcięte.
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Trzeba popróbować:
    - Nowy Elektronik Bielsko, Czechowice, Tychy, Katowice (www.nowyelektronik.pl)
    - BNS Katowice (www.bns.com.pl)
    - scalak Zabrze (www.scalak.zabrze.pl)
    - Nikomp Katowice (www.nikomp.com.pl)
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Dzięki, będzie trzeba popróbować (popytać), bo w normalnych ofertach (internetowych) nie znalazłem.
  • Poziom 35  
    Takie różne"dziwne" rzeczy miewa właśnie Nikomp. Jeżeli nie będzie oryginalnego, to weź monofoniczny, byle rozmiar pasował, a końcówki podciągniesz sobie krosówką, lub srebrzanką, nawet kosztem zmiany (poprzecinania) ścieżek na druku.
  • Poziom 38  
    Z pociągnięciem drucików będzie nie lada problem, bo potencjometr trzyma się tylko na płytce, dodatkowo ścieżki są cieniutkie i "dookoła wylana jest masa".
    Oby tylko się w sklepie pokapowali przy tych obrazkach, bo oryginał się rozleciał. (Był chyba jakimś badziewiem przyklejony, dodatkowo otwory były tak ciasne, że nawet po użyciu odsysacza potencjometr nadal trzymał, całe szczęście, że udało mi się go pozbyć z PCB...)

Na razie mam jeden kanał w mikserze mniej...
  • Poziom 19  
    K. w Diaxie pytałeś? Ostatnio je tam widziałem...
  • Poziom 38  
    Na ich stronie niestety nie widziałem, ale być może się wybiorę osobiście.
  • Poziom 19  
    Na stronie nie ma bo sprzedawca miał koszyczek "spod lady", bodajże 2 złote/szt.
    OT. Co to za mikser?
  • Poziom 38  
    No i niestety w Nikomp nie mają.
    EDIT:
    W Diax też.

Masakra...
  • Poziom 26  
    elektryku5 w jakim urządzeniu siedzi ten potencjometr ?
  • Poziom 38  
    W mikserze Phonic na głośności jednego z kanałów.

Jeszcze wybiorę się może do Nowy Elektronik i najwyżej włożę jakiś trochę inny...

EDIT:

Witam ponownie, w TME jest potencjometr CDE91N-60-B10K, nada się?
    Na oko może by się dało go jakoś wpakować, ale jest jedno ale, na obrazku nie widać wszystkich wyprowadzeń...

Aha jeszcze jedno, już się pogubiłem w tych oznaczeniach, na starym potencjometrze pisze 10KA, więc chyba jest jednak logarytmiczny, no bo Telpody miały A bodajże na liniowej charakterystyce, a te ponoć odwrotnie, ale nie jestem pewien bo ścieżka była jednolita, więc liniowy?

Kolejny EDIT:

W Nowy Elektronik też nie mają, znalazłem 4 źródła:
    -eBay
    -Meditronik
    -Conrad
    -muzyczny.pl
    Tylko jest pewien problem, przy cenie jednego potencjometru około 20zł i do tego dojdzie nietania przesyłka i z 5 dych za 2, albo nawet jeden pot. bym musiał wydać...
    Jakbym tak chciał jeszcze wziąć na zapas choć jeden to już będzie problem...

Bez sensu, podstawowy potencjometr, który znajduje się w różnych mikserach i taka mała dostępność, a cena ogromna... (Wyobraźcie sobie wymianę kilku...)
    Masakra, dlaczego tak ciężko to dostać?... Alps to niby poważna firma, więc powinna to chyba sprowadzać do Polski...
  • Poziom 38  
    Odświeżam.

Wpadł mi w ręce Telpod za czasów komuny i może uda mi się go tam jakoś upchać.
    Na razie skróciłem wodzik i wyszlifowałem go na szybko, by spasował do uchwytu.
    Travel jest krótszy (45mm).

Gdyby się tak udało to miałbym lekarstwo na te trudne do zdobycia potencjometry, może się komuś przyda...
    Potencjometr suwakowy 60mm - sklep Śląsk Potencjometr suwakowy 60mm - sklep Śląsk
    EDIT:
    Po pomiarach okazało się, że ten potencjometr i tak był zepsuty, ale to nie problem, bo przecież coś takiego można bez większego problemu kupić, ważne że jest pomysł. W nocie Telpod-a znalazłem, że ten potencjometr ma niby travel 45mm, zresztą ważne by regulował, a taki Telpod przeżyje te wszystkie Alpsy!
    Potencjometr się trzymał na PCB, więc wymyśliłem specjalny adapter, starczy to wytrawić i przez to wmontować potencjometr, niby dziwne, ale zobaczymy.
    Nie wiem czy nawet nie zrezygnuję z tego akurat potencjometru, na rzecz innego z przesuwaniem 60mm, zobaczę co będzie w miarę ok.