Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka bridgeport, napęd stołu sterowanie silnika 110 DC.

cncadek 01 Feb 2012 18:30 1896 2
 • #1
  cncadek
  Level 1  
  Witam kupiłem frezarkę bridgeport bez sterowania silnika posuwu stołu proszę o pomoc jaki rodzaj sterowania użyć, jak go zrobić żeby posuw był stabilny , prędkość posuwu płynnie regulowana oraz z możliwością zmiany kierunku obrotów . parametry silnika posuwu 110VDC 4,6A 5000 obr/min . Zasilanie z zasilacza to 110V ac . uproszczony schemat.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10476153#10476153
 • #2
  Jerzy Bartnicki
  Level 23  
  Najprościej wystarczy transformator 220/110V, min 500 wat. za transformatorem musi być prostownik najlepiej pełno okresowy, układ nie wymaga kondensatorów, brzmi mądrze ale jest to proste. Myślę że sterowanie obrotów najprostsze można zrealizować zwykłym ściemniaczem do oświetlenia podłączonego do uzwojenia pierwotnego transformatora. Zmiana kierunku obrotów wymaga zmiany polaryzacji silnika czyli zamiany plusa z minusem.
  Pozdrawiam Jerzy
 • #3
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Panie Jerzy Bartnicki. Nie chciałbym oglądać powierzchni przedmiotu frezowanego po zastosowaniu ściemniacza ???. Podstawowa sprawa to stabilność prędkości posuwu, ograniczenie napięcia podawanego na silnik i ograniczenie prądu silnika. Te 3 rzeczy to elementarz napędów. Ściemniaczem to można zasilić wentylatorek w wygódce.