Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejniki grzeją tylko w połowie

kolega_kolegi 01 Lut 2012 19:10 8168 12
  • #1 01 Lut 2012 19:10
    kolega_kolegi
    Poziom 9  

Witam.
    Mieszkam w bloku na 4 piętrze. Grzejniki w moim mieszkaniu (2 z 4) grzeją prawidłowo, ale tylko od połowy do góry. Góra jest gorąca, ale dół letni.
    Dodatkowo jedne z tych grzejników przy nastawie 4 na pokrętle jest letni (dół prawie zimny), dopiero po przekręceniu dalej zaczyna być gorąca góra a dół letni.
    Hydraulik ze spółdzielni stwierdził, że jest ok i tak powinno być.
    Jego zdaniem temperatura na grzejniku dostosowuje się do zaleceń ustawionych pokrętłem, czyli nagrzewa się do określonej temp. a jeśli w pomieszczeniu jest powyżej owej temperatury to grzejnik ochładza się.

Natomiast problem chłodniejszego dołu grzejnika wyjaśnił, że to prawa fizyki i góra zawsze będzie cieplejsza bo ciepło idzie do góry, a dodatkowo duży przebieg wody i dlatego tak jest a nie inaczej.

Kapilary (liczniki) na wszystkich grzejnikach jest w miejscu 1/3 wysokości, patrząc od góry. Zapytałem o to dlaczego w takim wypadku nie jest na dole albo chociaż na połowie. Dostałem odpowiedź że to nie ma znaczenia bo w całym bloku są na tej samej wysokości i dodatkowo sczytywane są dane z licznika w piwnicy (?!) które są weryfikowane z tym co jest na każdym kapilarze w mieszkaniach.

Chciałem pozyskać informację od was. Moim zdaniem ten "fachowiec" coś kręci, ale nie mam wystarczającej wiedzy w tym temacie by podważyć jego tezę.

0 12
  • #2 01 Lut 2012 19:28
    karol189
    Poziom 12  

Fachowiec mówił prawdę termostaty na grzejnikach faktycznie dopasowują ilość ciepła oddawanego do grzejnika w zależności jak nastawimy termostat. Co do połowy nagrzania grzejnika spróbuj na maxa przekręcić termostat i sprawdź czy wtedy cały grzejnik robi się ciepły. Jeśli tak bedzie to wszystko jest ok.
    4- na pokrętle jak się nie mylę to 21-22 stopnie, jeśli taka temperatura utrzymuje się w twoim mieszkaniu to nie ma potrzeby aby głowica grzała cały grzejnik.

0
  • #3 01 Lut 2012 19:42
    kolega_kolegi
    Poziom 9  

Po odkręceniu do oporu grzeje cały grzejnik, sprawdzałem wcześniej.
    Jednak problem jest tego typu, że przy ustawieniu na 4, jeden z grzejników nie ogrzewa pomieszczenia nawet do temperatury 20 stopni. W tym pomieszczeniu jest po prostu chłodno. Ten drugi grzejnik (mimo że w pomieszczeniu szczytowym) na ustawionej 4, ogrzewa mieszkanie do prawidłowej temperatury (jak nie większej).

0
  • #4 01 Lut 2012 19:52
    tronics
    Poziom 37  

Cytat:
    Fachowiec mówił prawdę termostaty na grzejnikach faktycznie dopasowują ilość ciepła oddawanego do grzejnika

Nie jest to zbyt precyzyjnie ujęte, bo nastawa termostatu jest ledwie pośrednio połączona z ciepłem, a bezpośrednio z temperaturą (a to dwie różne rzeczy). Grzejnik grzeje do połowy niekoniecznie dlatego, że temperatura jest osiągnięta (wystarczy zdjąć głowicę - masz wtedy całkiem otwarty zawór) może być też tak, że przepływ gorącej wody jest za mały i po prostu się woda w tym grzejniku zdąży mocno wychłodzić (ale sama różnica temp. między zasilaniem a powrotem to nic strasznego, problem jest gdy jest za duża tj. powrót ma zbyt bliską temp. do aktualnej w mieszkaniu, a za daleką do temp. zasilania). Niewiele w tym wypadku da się zrobić gdyż administracja znając życie umyje rączki, a podzielniki ciepła też nie są do końca uczciwe gdyż nie wskazują zużycia ciepła (energii cieplnej) tylko działają na temp. (i wilgotność) co w przypadku cieplejszych pomieszczeń w taką zimę jak ta generuje większe koszty niż pomieszczenia chłodniejsze i wilgotniejsze.

0
  • #5 01 Lut 2012 20:41
    jeryw
    Poziom 18  

Spółdzielni jest na rękę aby grzejniki grzały tylko w górnej części w której jest zamontowany podzielnik. Miałem to samo u siebie. Na początku jak były zamontowane nowe zawory termostatyczne grzejniki pracowały tak, że jak temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej nastawionej to się odkręcały tak że cały kaloryfer był gorący po kilkunastu latach od zamontowania zaworów termostatycznych miałem to samo czyli grzejnik grzał tylko w górnej części a w pomieszczeniu było zimno nie dało się uzyskać temperatury przy tym samym ustawieniu termostatu pomimo że kaloryfer grzał przez całą dobę nie zakręcając się. Kupiłem na próbę termostat elektroniczny, zamontowałem na zaworze i grzejnik zaczął pracować jak dawniej od czasu do czasu nagrzewa się cały , a potem stygnie. Przeprowadziłem odczyty na podzielniku przy założonym starym termostacie i przy nowym przy podobnej temperaturze w pomieszczeniu i zewnętrznej i różnica w zużyciu ciepła byłą kolosalna przy starym termostacie dobowe zużycie było 12 jednostek, a przy nowym 1,5 jednostki podaje takie wyniki bo mam u siebie podzielniki elektroniczne na których można odczytać dokładne wartości. Po testach zakupiłem następne termostaty i założyłem na pozostałych zaworach zamiast starych i też zmniejszyło się zużycie ciepła na następnych podzielnikach, a temperatura w mieszkaniu nawet jest utrzymywana teraz wyższa, myślę że zakup zwróci mi się po jednym sezonie grzewczym jak będę miał mniejszą dopłatę do ogrzewania.

0
  • #6 01 Lut 2012 21:26
    fbodek
    Poziom 14  

Temat c.o. i jego prawidłowej regulacji to temat rzeka. Jednym z podstawowych czynników jest tzw. kryzowanie, które w Twoim przypadku może być nieprawidłowe i to nie tylko u Ciebie, ale w całym pionie mieszkalnym. Każdy zawór termostatyczny, po zdjęciu głowicy, posiada regulację wstępną (kryzę), która ze wzrostem piętra budynku powinna być coraz bardziej otwarta. U mnie dopiero po prawidłowym kryzowaniu pionów i zaplombowaniu u lokatorów sytuacja uległa poprawie. A co do podzielników ciepła następny temat rzeka.

1
  • #7 01 Lut 2012 21:53
    saskia
    Poziom 38  

Wyglada na to ze zaklad cieplowniczy pokryzowal grzejniki w sposob ktory zapewnia dzialanie miernikow energii nawet gdy ona praktycznie nie przeplywa, czyli nielegalnie.
    Rozwiazanie takiego problemu dla lokatora to pelny na max. przeplyw na grzejnikach, i mala chlodziarka turystyczna na mierniku (pojemniku z plynem. :-)

0
  • #8 02 Lut 2012 16:50
    kolega_kolegi
    Poziom 9  

Czyli o ile dobrze zrozumiałem to muszę:
    1) zrobić zadymę w sprawie oszukiwania klientów
    2) kupić termostat, przynajmniej jeden i sprawdzić różnice.

0
  • #9 02 Lut 2012 17:08
    tronics
    Poziom 37  

@up
    ad.1. to nic nie da, to Ciebie zmieszają z błotem, albo zaczną tak zawile o technice pomiarowej prawić, że się pogubisz i wyjdziesz ze spuszczoną głową.
    ad.2. termostat elektroniczny, można próbować, jeśli to taki binarny (czyt. załącz/wyłącz) i u kolegi jeryw zadzałało to czemu nie. Ale z drugiej strony można spróbować tego co ja napisałem - ściągnąć głowicę obecnego termostatu całkiem (+ wyregulować co tam będzie pod spodem na max przepływ) i zobaczyć, czy grzejnik zacznie lepiej grzać, bo jeśli nie to i cyfrowy termostat tego nie zmieni bo nie otworzy zaworu bardziej niż na 100% :)

0
  • #10 05 Lut 2012 22:16
    kamilil
    Poziom 2  

Chciałbym dołączyć się do pytania bo mam chyba zbliżoną sytuację, ale nie do końca wszystko rozumiem. U mnie przy pełnym odkręceniu termostatu cały grzejnik ma taką samą temperaturę; gdy zmniejszę na np. 2 to grzeje tylko górna część a dolna się wychładza. Jeśli od początku nastawię na 2 to cały robi się gorący ale z czasem znowu się wychładza i grzeje tylko góra. Dodam że mieszkam na 4 ostatnim piętrze i grzejnik odpowietrzałem.
    1.Czy to normalna sytuacja?
    2.Czy w związku z tym podzielnik liczy więcej jednostek bo w końcu znajduje się w górnej ciepłej połowie, a dół jest zimny?
    3.Czy zamontowanie termostatu elektronicznego zmienia tę sytuację bo coś pisało o tym wyżej?

0
  • #11 05 Lut 2012 22:19
    saskia
    Poziom 38  

Chlodziarka na miernik a zawory na max i otwarte okna aby miec swierze powietrze i nie ugotowac sie.

0
  • #12 05 Lut 2012 22:31
    kamilil
    Poziom 2  

Nie chce mi się z chłodziarką kombinować. Chcę tylko się dowiedzieć jak to jest z tymi grzejnikami.

0
  • #13 06 Lut 2012 15:26
    tronics
    Poziom 37  

Normalnie głowica termostatyczna tak domyka przepływ (dławi) by zachować mniej więcej temperaturę określoną nastawą - czyli jak jest chłodniej to bardziej otwiera, jak jest cieplej to bardziej dławi przepływ - i wtedy właśnie grzejnik grzeje ciągle, ale tylko górną częścią. W niektórych rozwiązaniach z kolei masz albo 100% otwarte, albo 100% zamknięte przez określony czas, sterownik dobiera czas otwarcia i zamknięcia tak by średnia temp. była taka jak zaprogramowana. W takim trybie albo caly grzejnik grzeje, albo wychładza się i nie grzeje (bo jest np. dość ciepło w pokoju). Jaki to ma wpływ na podzielniki ciepła nie mam pojęcia.

0