Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki dysk SSD do laptopa Lenovo X201?

Svavo 01 Feb 2012 20:57 8516 23
    Svavo
    Level 23  
    Witam,
    Jaki polecilibyście dysk SSD do laptopa Lenovo X201?
    Na temat dysków SSD mam mierne pojęcie (ale zamierzam się poprawić). Zależy mi na szybkości i bezawaryjności. Na dysku ma smigać system (W7/Ubuntu), magazyn danych będzie stanowił tradycyjny dysk, zatem pojemność jaką powinien mieć to pewnie coś ok. 120GB (min. 80GB). Teraz mam 320GB, 7200rpm.
    Cena? Na pewno <1kpln. Najlepiej okolice 500pln.
    Będę również wdzięczny za jakies linki do ciekawych/sprawdzonych materiałów nt. dysków SSD.
    Dzięki & pozdro.
    darek4455
    Level 20  
    polecam WD Elements Desktop 1TB Black USB 2.0 jest stylowy i pasuje do tego laptopa.
    Svavo
    Level 23  
    darek4455 wrote:
    polecam WD Elements Desktop 1TB Black USB 2.0 jest stylowy i pasuje do tego laptopa.

Albo powinienem już odstawić wino, albo pomyliłeś wątki ;)... Niemniej, dzięki za chęć pomocy.
    A jeśli źle się wyraziłem, to przypominam i podkreślam, że chodzi mi o dysk SSD to zabudowy w laptopie. I wcale nie musli być stylowy :P
    Pozdro.
    bitupt
    Level 2  
    Polecam:
    Samsung 128GB SSD830 SATAIII 2.5''
    Mam taki w stacjonarnym i sprawuje się świetnie (czytaj brak problemów)
    Przymierzam się do wymiany w Lenovo sl500 również na taki sam.
    Wybieraj między: Intel-Samsung-Crucial te mają najlepsze oceny.
    Svavo
    Level 23  
    @bitupt
    Dokładnie te same marki pojawiają się w wynikach moich obserwacji (z tym, że w przeciwnej kolejności). Na razie nie spieszy mi się a dyski tanieją, zaczekam więc pewnie z zakupem. Chyba, że trafi się jakaś okazja.
    Pozdro.
    skyd34th
    Level 9  
    Cześć

Również mam Lenovo SL500 i przymierzam się do wymiany w nim dysku.

póki co jestem za Samsung SSD 830 128

Wstawiłeś już go do SL500? nie będzie z nim problemów?
    SL500 ma sata 1 czy sata 2 ? gdzies czytałem że max 1.5gbit/s nie będzie to za "wąskie gardło" dla tego dysku w tym laptopie?
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Koniecznie sprawdź dyski z kontrolerem Indilinx. One teraz robią spore zamieszanie. nie jestem pewien, ale X201 powinien mieć wolne gniazdo mPCIe. I dysku właśnie w tym standardzie bym szukał.
    rbbox
    Level 10  
    witam,
    temat trochę stary, ale dla mnie jak najbardziej nowy, bo właśnie stoję przed dylematem jaki SSD wybrać do mojego nowego x201 (znaczy używanego, ale kupionego dopiero kilka dni temu).
    W związku z tym mam kilka pytań do bardziej ode mnie zorientowanych osób...
    1. wysokość dysku... na różnych forach różnie piszą... 7mm, czy 9mm?
    2. mSata... z tego co wiem jest wolne miejsce, które z założenia producenta przygotowane jest na opcjonalną kartę do obsługi sieci gsm. Można tam zainstalować ssd masata, ale nie jako nośnik bootowalny, bo w biosie nie ma opcji ustawienia bootowania z szyny pci. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości w tym względzie?
    3. planuję kupić OCZ Vertex 4 128GB... Czy ktoś ma doświadczenia z tym ssd w tym kompie? (Mój - win 7 64 bit, początkowo język angielski i holenderski, spolczenie programem Vistalizator - wszystko działa ok).
    4. czy przeniesienie partycji recovery Lenovo oraz sklonowanie systemu ze starego hdd na ssd odbyło się bez problemów i czy wszystko dziła ok?

Szczerze mówiąc już nie mogę się doczekać przesiadki na ssd, ale czy różnica w szybkości w tym konkretnym kompie będzie aż tak ogromna?
    Myślałem też o Seagate Momentus XT 750GB, ale laptop 12'' ma być z założenia często przenoszony, więc mam obawy o uszkdzenia magnetycznego hdd na skutek wstrząsów. SSD wydaje się leprzym rozwiązaniem... sam już nie wiem...

pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
    Solid State Drive
    Level 15  
    Ja polecam Ci dysk Kingston HyperX SSD 3K ,jak wolisz 120GB lub 240GB .

Co do mSATA to się nie znam .

"Wysokość dysku": nie patrzyłem na tego laptopa ale :

-jeśli to ultrabook to 7mm Samsung 830/840/840 Pro

-jeśli ma matrycę ok. 15.6 cala możesz spokojnie wsadzać HyperX-a ,15.6 cala w większości przypadków mieszczą 9.5 mm dyski :)

Co do migracji to ja polecam Paragon Drive Copy 12 Pro ENG ,tylko musisz mieć kieszeń USB na dysk lub podłączyć oba dyski (ten z Lenovo i SSD) do 1 komputera i kliknąć w Paragon DC 12 Pro ENG "Copy partition" ,zaznaczyć dysk do migracji, zaznaczyć dysk do którego migrujesz pliki i postępować według tego co jest na ekranie ^^
    Svavo
    Level 23  
    @rbbox
    Laptopy X201 nie mają opcji bootowania z mSata - dopiero seria x22(x) ma taką możliwość. Mam takiego lapka z modemem GSM w slocie mSata.
    Sam szukam jakiegoś dysku, bo zdaje się, że dni oryginalnego dysku są już policzone...
    rbbox
    Level 10  
    no to jedną sprawę pt. bootowanie z mSata w x201 mamy załatwioną :) thx ;)
    Szczerze mówiąc przejrzałem już chyba wszystkie możliwe rozwiązania jeśli chodzi o nowy ssd w x201. Zawsze lubię dać sobie trochę czasu na dojrzewanie decyzji w głowie :p Pisałem o tych dwóch modelach - OCZ Vertex 4 i Momentus XT 750 - bo spośród dostępnych na rynku pozostawiłem sobie wybór tylko między tymi dwoma... ceny porównywalne.... TX ma 750GB i ma trochę wspólnego z SSD przez te 8GB, a OCZ ma świetne opinie i 5 lat gwarancji, więc można spać spokojnie. Samsung 840 w wersji pro jest dużo droższy, a zwykłe 840 ma gorsze parametry. Biorę też pod uwagę Samsunga 830. Jeśli chodzi o SSD wolałbym oczywiście coś ok. 256GB, ale niestety cena :|

@Svavo
    a jakie są Twoje typy jeśli chodzi o SSD?
    Tego x201 masz oryginalnie w polskiej wersji językowej?
    Svavo
    Level 23  
    Moje pierwsze przymiarki do SSD były w ubiegłbym roku, ale w końcu nie mogłem się zdecydować i temat się przedawnił ;). Niedawno temat postanowiłem odświeżyć (stan dysku mnie zmobilizował) i moje typy dysków SSD w zasadzie pokrywają się z Twoimi, czyli Vertex 4 128GB lub Momentus XT 500/750GB. Później są jeszcze Cruical M4 i Samsung 840. Chyba, żeby jednak talerze, to WD Black 750GB. Decyzja niełatwa, bo ceny/parametry porównywalne i trzeba polegać na opiniach ludzi, którzy nie zawsze wiedzą co piszą ;).
    Mój sprzęt kupiłem przez alle, jest gdzieś ze Skandynawii a zdecydowałem się na zakup ze względu na 5 letnią gwarancję (nie jestem pewny czy sprzedający miał tego świadomość). Dokupiłem stację dokującą, przejściówkę DP<-> DVI i na razie (odpukać) pięknie śmiga.

Ahia, może ktoś posiada tego Momentus'a XT i mógłby podzielić się spostrzeżeniami?
    rbbox
    Level 10  
    no właśnie miałem momentusa xt w pierwszej wersji - czyli z "AS" w nazwie modelu. Kupiłem na alegro jako nowy, i faktycznie w linuksie pokazywał tylko 1 cykl zasilania i kilka minut pracy (czyli pewnie test fabryczny). Miał 500GB i 4GB pamięci SSD. Zamontowałem go w leciwym FS Amilo M1437G ograniczając wcześniej zworką transfer na niższy, bo bios w tym laptopie rozpoznawał tylko dyski sata 1. Początkowo wszystko śmigało naprawdę szybko... 3 partycje - win xp home, linux ubuntu i magazyn. Po jakichś 2 tygodniach pojawiły się lagi i coś zaczęło sie wieszać przy starcie. Przywróciłem zgrany wcześniej ghostem system i niby wszystko działało ok, ale w linuksowskim teście wyszło, że dysk ma bad sectory... i niestety z czasem zwiększała się ich ilość. W końcu oddałem dysk i na szczęście sprzedawca zwrócił kasę co do grosza ;)
    Teraz napalam się trochę na nową wersję XT właśnie z 750GB i 8GB SSD. Mam obawy czy sytuacja się nie powtórzy... Jednocześnie mam świadomosć, że x201 to mały laptop, który z założenia ma być przenoszony, więc różnego rodzaju wstrząsy są nieuniknione... nie ma szans, żeby głowica kiedyś nie udarzyła w talerze... i znowu bady jak malowane ;) Dlatego właśnie zdecyduję się chyba na SSD, chociaż ten nowy XT ze względu na pojemność i względnie dobrą szybkość bardzo kusi ;)

A ja swojego x201 kupiłem z Holandii w komplecie ze stacją dokującą.
    Pod DisplayPort chcę podłączyć monitor - jakieś 22-24'', rozdzielczość 1920x1200. I tu kolejny dylemat... jaki monitor? Czy koniecznie proporcje 16:10, czy komuter ewentualnie przeskaluje obraz do tańszych matryc 16:9?
    Svavo
    Level 23  
    To słabo wyszło z Twoim Momentus'em... Z 3-ciej strony jeśli jest gwarancja, to powiedzmy, że da się przeżyć.
    Kolejna kwestia jest taka, że dyski 7500rpm pobierają (jeszcze) więcej energii niż 5400rpm - to kolejny powód aby zmienić technologię na SSD ;). Ciekawe jak wygląda zapotrzebowanie na prąd takiej hybrydy - mniej? A może jeszcze więcej?

Ja w domu używam monitora 23" 16:10 (2048x1152), a w pracy od niedawna niestety 16:9 (wcześniej 4:3), który może jest i dobry, ale nie koniecznie do programowania... Jakbym miał wybierać to tylko 16:10 a nawet 4:3.
    Svavo
    Level 23  
    Nagłe pogorszenie stanu dysku sprowokowało mnie do pilnego zakupu dysku - wybór padł na Vertex 4 256GB - używany 6 m-cy, na gwarancji.
    Dam znać jak to się sprawuje...
    Apollo Diomedes
    Level 9  
    Wiem, że odgrzewam starego kotleta ale mam pytanie czy dysk SSD Crucial M500 120GB SATAIII bd działał w tym lapku i czy trzeba jakieś opcje w biosie lub w windowsie 7 pozmieniać?? wiem, że na PC musiałem w biosie na ahaci przestawiać a w windowsie wyłączyć indeksowanie.
    Svavo
    Level 23  
    W windzie warto zmienić więcej niż tylko wyłączenie indeksowania - dokładne info znajdziesz w sieci.
    Apollo Diomedes
    Level 9  
    Ale jak zrobię za pomocą tego paragona kopie dysku to mi go skopiuje razem z partycją recovery?? że gdy włożę po tym tego ssd to od razu uruchomi mi się winda??

Czy ten crucial jest dobry??
    Svavo
    Level 23  
    Nie kumam co to jest "paragona"...
    Jest opcja zapisu partycji Recovery na zewnętrznym nośniku. Jeśli dobrze pamiętam, to nagrałem obraz systemu z partycji recovery na DVD a następnie skopiowałem ten obraz na nowy dysk. Wszystko za pomocą wbudowanych narzędzi Lenovo.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Chodzi o Paragon Partition Manager-a. Jeżeli zrobisz posektorową kopię CAŁEGO dysku to oczywiście skopiujesz wszystkie sektory dysku bez względu na to, jakie są tam partycje.

Ja do tego używam R-drive image.
    Apollo Diomedes
    Level 9  
    A jak nie mam napędu dvd to mi raczej nic to nie da;/ R-drive jest prosty w obsłudze?? i nadal pytanie czy crucial m500 to dobry wybór
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Trudno powiedzieć, wszystkie są dobre. Ja właśnie kupiłem Samsunga EVO 120GB, też jest dobry. Różnica prędkości jest tak dramatyczna, że nie da się odróżnić konkretnych modeli dysków. Gdy Win7 startuje w 8 sekund, to... w sumie nie ma to znaczenia :)