Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung T27A950 Kanaly naziemne i podlaczenie

02 Lut 2012 03:28 2468 4
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich Forumowiczow

Sorry za byc moze naiwne pytania, ale to moj debiut na elektrodzie.

Kupiłem TV / Monitor Samsunga T27A950 w celu zastapienia kineskopowego Sony Vega z minionej epoki. Do tej pory do "kineskopowca" mialem podlaczona nagrywarke DVD z dyskiem twardym Sony RDR-HX910 (od lat jestem z niej bardzo zadowolony i chcialbym uzywac jej nadal). Poki co podlaczenie wygladalo nastepujaco: Antena naziemna do nagrywarki, od nagrywarki (jest wyjscie antenowe) sygnal dostarczalem kablem antenowym do telewizora. odtwarzanie z nagrywarki szlo po Euro i wszystko gralo.

1. W nowym TV nie mam wyjscia antenowego. Czy w tej sytuacji wpinajac antene w nagrywarke (jak dotychczas) i pojscie kablem antenowym do nowego TV nie spowoduje pogorszenia jakosci obrazu na zywo ? Czy jesli nagrywarka nie ma DVB-T to przy takim polaczeniu nie bede mogl w nowym TV ogladac kanalow naziemnych cyfrowych do ktorych w koncu jerst on przewidziany ?

2. Z drugiej strony, jesli podepne antene na starcie do TV, to jak podlaczyc do niego pozniej nagrywarke by moc "wprogramowac" w nia jakis zestaw kanalow naziemnych i moc nagrywac programy z roznych kanalow ?

3. Zdziwila mnie inna kwestia - po podpieciu do nowego TV anteny naziemnej bezposrednio, Samsung wykryl rozne programy, tylko ze bez kanalow w HD. Na parterze w kuchni mam inny TV Samsunga, podpiety tylko do anteny naziemnej (tej samej) i tam bez problemu odbieram TVN HD i Polsat HD. Czy modele Samsunga UE26C4000 i obecny T27A950 maja rozne dekodery ? Co moze byc winne takiej sytuacji ze dwa TV podpiete do tej samej naziemnej anteny odbieraja lub nie kanaly HD ?

Dzieki za wszelka pomoc

BATs
  • Pomocny post
    Moderator
    Takie pytania:
    1. Monitor ma dwa wejścia HDMI, jak działa połącznie nagrywarki z monitorem po HDMI?

teraz odpowiedzi:
    1. Jak najbardziej możesz sygnał antenowy "przepuszczać" przez nagrywarkę, dla sygnałów analogowych nie następuje pogorszenie jakości, dla sygnałów cyfrowych nie ma to znaczenia.
    2. patrz p.1.
    3. Nie znam tego monitora. czy przypadkiem nie ma tam czegoś takiego jak "wyszukaj kanały HD"? Co jest jak dokonasz ręcznego przeszukania kanałów 29 i 53?
  • Poziom 8  
    irekr napisał:
    Takie pytania:
    1. Monitor ma dwa wejścia HDMI, jak działa połącznie nagrywarki z monitorem po HDMI?

teraz odpowiedzi:
    1. Jak najbardziej możesz sygnał antenowy "przepuszczać" przez nagrywarkę, dla sygnałów analogowych nie następuje pogorszenie jakości, dla sygnałów cyfrowych nie ma to znaczenia.
    2. patrz p.1.
    3. Nie znam tego monitora. czy przypadkiem nie ma tam czegoś takiego jak "wyszukaj kanały HD"? Co jest jak dokonasz ręcznego przeszukania kanałów 29 i 53?

Dzieki za pomoc. Sprawa zaczyna wygladac lepiej :-)
    1. Podpialem TV za nagrywarka po kablu antenowym i faktycznie strat jakosci nie widze. Co do kanalow HD miales racje, dziadostwo nie znalazlo ich z automatu, po recznym szukaniu dodalem je bez problemu.

T27A950 ma faktycznie 2 gniazda HDMI, tyle ze nie wiem jak je spiac z nagrywarka bo na wyjsciu z nagrywarki mam: Line 1 - TV Gniazdo Euro, Line 2 Out i Gniazda Cinch do Audio (Lewy, prawy) i jeden Cinch do Obrazu i okragle S-Video, Line 3 Decoder, Gniazdo Euro. Poza tym jest zespol 3 gniazd Cinch opisanych jako Component Video Out i tam 3 x Cinch opisane w niezrozumialy dla mnie sposob jako: Y, PB/CB i PR/CR.

Poki co prowizorycznie podpialem nagrywarke z gniazda nr 1 czyli z Eurozlacza do gniazda EXT(RGB) (plaskie gniazdo) w Samsungu za pomoca przejsciowki z pudelka. Tu juz szalu jakosci nie ma.

W tym ukladzie nie mam mozliwosci odbioru i oczywiscie rejestrowania przez nagrywarke kanalow cyfrowych (w tym of course HD) bo jak juz wspominalem z uwagi na wiek nie ma ona dekodera MPEG-4. Czy jesli go dokupie i wepne przed nagrywarka to bede mogl w niej zaprogramowac naziemne kanaly cyfrowe ? Czy dodatkowy MPEG-4 nie bedzie gryzl sie z drugim znajdujacym sie w TV ?

2. Idealem byloby wpiecie anteny w TV i wyprowadzenie sygnalu do nagrywarki. Czy to w ogole mozliwe by z znalezc kabel HDMI / wejscie antenowe i wyprowadzic tym sposobem sygnal via TV do nagrywarki ? Czy DVB-T z telewizora "obsluzy" wtedy tez nagrywarke ? Wiem ze strasznie kombinuje.

3. I na marginesie - po dodaniu kanalow naziemnych cyfrowych, TV sam sobie ulozyl ich liste. Czy jest w T27A950 mozliwosc ich edycji bez stosowania zenetrznego oprogramowania ? Mam w kuchni Samsunga UE26C4000 i tam w Toolsach jest opcja do edytowania kolejnosci kanalow, a tu nic.

Dzieki za pomoc.
  • Poziom 8  
    OK, punkt 3 nieaktualny. Nie wpadlem poczatkowo na patent ze sortowanie kanalow moze byc w Smart TV. Faktycznie bardzo Smart.
    Pomoze ktos w puktach 1 i 2 ?

Moderowany przez _PREDATOR_:

Nie pisz posta pod postem!

• Moderator
    Do p.2.
    Nie miałem tej nagrywarki w rękach ale nie przypuszczam by miała wejście zapisu po HDMI.
    Nagrywanie "z anteny" będzie możliwe tylko z zewnętrznego dekodera. Najlepiej podłączyć dekoder z ustawionym wyjściem w trybie RGB i podpiąć kabel do AV2 w nagrywarce, również ustawionego w tryb RGB (w nagrywarkach najczęściej tylko wejście AV2 można ustawić w tryb RGB). Materiały z kanałów HD będą nagrywane w SD z rozdzielczością odpowiednia do możliwości nagrywarki, prawdopodobnie 576i.
    Y, PB/CB i PR/CR to tzw wejście komponentowe. Y to wejście sygnału wizyjnego (czarno-białego) a dwa pozostałe to składowe różnicowe kolorów niebieskiego i czerwonego (coś w stylu Y-B i Y-R dla typowych dekoderów NTSC/PAL/SECAM), technika wykorzystywana w nieco starszych modelach.
    Najlepszą jednak jakość obrazy będzie w trybie RGB, gdyż są to trzy kanały kolorów podstawowych o identycznych parametrach. W trybie komponentowym kanały różnicowe maja węższe pasmo przenoszenia co powoduje pewne błędy czasowe. Dodatkowo każda matryca sygnałowa wprowadzi dodatkowe przesunięcia czasowe. W RGB kanały są jednakowe, nie ma matrycowania ani dekodowania i ten problem nie występuje.

Dekoder nagrywarki nie będzie się gryzł z dekoderem monitora, przynajmniej nie powinien...