Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka Ariston ATL83TX, awaria silnika

PioKow99 02 Feb 2012 08:30 2239 5
    PioKow99
    Level 10  
    Dzień Dobry!
    W Aristonie ATL83TX zablokowało się łożysko od strony paska. Silnik (INDESCO 940F2I) zatrzymał się trwale.

Wymieniłem łożysko i przy okazji szczotki w silniku (na "no name", bo razem z plastikami, które je trzymają kosztują 110 zł). Silnik żyje i kręci, ale coś za rzadko tak jakby brakowało cyklu prania (zauważyłem, że kręci tylko w jedną stronę) i czasami brakuje mu siły, żeby zakręcić.

Wymieniłem triak w module REMCO 5153T na BTB12-600CW. Dalej tak samo.

Tacho generuje napięcie w czasie pracy silnika.

W jaki sposób trzeba mierzyć się uzwojenia silnika, żeby sprawdzić czy jest ok.? Inne pomysły, bo to pierwsza pralka, z którą walczę.

Pozdrawiam wszystkich Kolegów
    pawel12
    Level 19  
    Uzwojenia raczej zostaw w spokoju -silnik przecież obraca w jedną stronę ,może sprawdż dokładnie przekażniki na module i ich luty.
    euro2L
    Level 41  
    Sprawdż czy pojawia się napięcie na przekażnikach
    PioKow99
    Level 10  
    Dzień Dobry!

Ponieważ znalazłem w internecie używany silnik, nabyłem go w drodze kupna, zamontowałem i pralka ożyła. Kręci w czasie prania, aż miło. Postaram się dopisać co było przyczyną awarii poprzedniego.

Dziękuję Kolegom za pomoc.
    baza0
    Level 12  
    Jak możesz napisz bo ja też mam ten problem.
    PioKow99
    Level 10  
    podobny temat (może jeszcze żyje):

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2200453.html

dla ułatwienia podam, że u mnie w starym silniku (wirnik 4 om, stojan (na zaciskach czyli dwie cewki) 1,4 om. W ferworze walki w nowym nie zmierzyłem, jest już w pralce nieco zabudowanej szafkami, ale jak temat się nie da wyjaśnić inaczej to do niego wrócę.