Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejniki centralnego ogrzewania przestały grzać

02 Lut 2012 10:02 17602 41
  • Poziom 8  
    Grzejniki o które chcę zapytać wcześniej grzały. Później grzały od góry, teraz do 4 kaloryferów (panele) z wielu, rurki doprowadzające ciepłą wodę są gorące, a kaloryfery pomimo odpowietrzenia są całkowicie zimne. Jak sobie z tym poradzić bez ewentualnego wzywania fachowców. Jestem kobietą, więc proszę o podpowiedzi bez trudnych fachowych określeń, ten temat nie jest moją mocna stroną, ale nie boję się spróbować usunąć ewentualne usterki (w miarę możliwości) Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich czytających ten post.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Wygląda na to że zostały źle odpowietrzone. Podaj więcej szczegółów - czy to indywidualna instalacja grzewcza czy zbiorowa, jeżeli zbiorowa czy mieszkasz na ostatnim piętrze czy niżej i czy takie zjawisko występowało już w przeszłości. Czy przed sezonem przeprowadzany był remont instalacji lub jakieś przeróbki ( w zbiorowej również poza Twoim lokalem)
  • Poziom 8  
    Jest to dom jednorodzinny 2 kondygnacyjny, grzejniki które nie grzeją to 3 na dole i jeden u góry. Przeróbki nie były robione. Przy odpowietrzaniu wycieka woda, a nie powietrze.
  • Poziom 43  
    Czasem żeby odpowietrzyć trzeba spuścić sporo wody i czynić to powoli ale dziwi mnie że nie grzeją na dole i na górze. Jeżeli woda z instalacji nie była spuszczana to zapowietrzenie na dolnej kondygnacji mało prawdopodobne choć możłiwe. Jeszcze dwa pytania - czy ogrzewanie posiada pompę obiegową czy jest grawitacyjne, czy po drodze jest jakiś zawór ktory mogł zostać przykręcony?
  • Poziom 8  
    Wszystkie zawory są odkręcone, sprawdziłam. Nie jestem pewna, ale prawdopodobnie piec posiada pompę, gdyż tak był kupowany i spełnial swoją rolę do końca starego roku, chociaż jeden z tych grzejników nie grzał w całości tylko od góry. Teraz natomiast nie grzeją 4, w tym jeden u góry.
  • Poziom 43  
    Prponowałbym jeszcze raz powoli odpowietrzyć całą instalację, jeżeli nie pomoże wezwać fachowca.
  • Poziom 8  
    Teraz właśnie sprawdzałam i okazuje się, że 2 z nich odpowietrzniki mają tak zakręcone, że sama nie dam rady. To 2 z tych 4 może są zapowietrzone, ale pozostałe 2 są odpowietrzone i są całkowicie zimne. Co dalej?
  • Poziom 43  
    Ale ja myślałem o odpowietrzeniu całej instalacji, nie tylko grzejników. Jeżeli nie wiesz jak to robić wezwij fachowca bo możesz narobić więcej szkody niż pożytku.
    Wykonawca który zakładal instalację powinien napisać instrukcję użytkowania w której między innymi jest opisany sposób odpowietrzenia.
  • Poziom 33  
    Witam
    Posłuchaj tych zimnych grzejników czy słychać szum przepływającej wody. Jeżeli nie to masz zapchane kryzy.często zachodzą kamieniem.Trzeba poruszać takim zaworem kilka razy i powinno pomóc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Nie , nie słychać szumu wody, a możesz wyjaśnić co to są "kryzy" i czy sama dam radę uporać się z usunięciem kamienia i jak się do tego zabrać?
  • Poziom 33  
    Kryza to taki zawór przy grzejniku na którym są montowane głowice termostatyczne.Poruszaj głowicą w lewo i w prawo kilka razy aż usłyszysz szum wody.Jeżeli jest zamontowana pompka cyrkulacyjna będzie słychać przepływ wody.
    Powodzenia
  • Poziom 8  
    wybacz, co to są głowice termostatyczne, proszę nie znam określen hydraulicznych. Ja wiem gdzie rura z ciepłą wodą łączysię chyba śrubunkiem i zaworkiem z kaloryferem, wiem gdzie odpowietrzyć katoryfer i wiem gdzie jest odpływowa rura od katoryfera.Błagam pomóżcie, ale nie słowami: wezwij fachowca, nie stać mnie na to.

Dodano po 20 [minuty]:

Widzę, że taki laik jak ja nie dowie się już co dalej zrobić?
  • Poziom 43  
    A jak Ci doradzić nie znając Twojej instalacji? Głowice termostatyczne to inaczej zawory Danfossa lub podobne którymi regulujesz grzanie kaloryfera MOCNIEJ-SŁABIEJ. Jeżeli masz zwykłe zawory to nie słyszałem o przypadku aby uległy zamuleniu, tym regulacyjnym (z głowicą termostatyczną) podobno się zdarza.
  • Poziom 35  
    Sprostowanie. Zawory zwykłe (sterego typu) wprawdzie same się nie zamulają, ale w grzejnikach mających takie zawory były stosowane kryzy w postaci krążka metalowego z przewierconym otworkiem. Tenże otworek lubił się zamulać, zwłaszcza gdy zawór był przykręcony na minimum (gdy był całkowicie otwarty, to silny przepływ przepłukiwał kryzę). Jeśli to taki stary zawór i tego rodzaju kryza, to usunięcie przyczyny jest kłopotliwe, gdyż wymaga spuszczenia wody (przynajmniej z tego grzejnika - z samego grzejnika można tylko wtedy, gdy jest też zawór na gałązce powrotnej), odkręcenia śrubunka przy zaworze, przeczyszczenia otworka w kryzie i ponownego montażu. Gdy jest nowoczesny zawór termostatyczny, to kryz w postaci przewierconych krążków (dawano nawet przewiercone monety) nie stosuje się, gdyż takie zawory mają tzw. nastawę wstępną, zastępującą kryzowanie. Po odkręceniu głowicy zaworu termostatycznego (można to zrobić przy działającym ogrzewaniu) widać taki pierścień nastawczy ze skalą od 0 do 7 i dalej "N" (tak jest w zaworach Danfoss) i ten pierścień służy do regulacji nastawy wstępnej. Zwiększając nastawę (liczbę) zwiększa się przepływ wody przez zawór, a w konsekwencji przez grzejnik (i lepiej grzeje). Nastawa "N" oznacza pełny przepływ, jakby bez kryzowania i służy do przepłukania zaworu (jak się chwilowo nastawi na "N" to duży przepływ wody przepłucze zawór i usunie zamulenie - potem trzeba nieco zmniejszyć nastawę, gdyż utrzymanie ustawienia "N" mogłob spowodować niedziałanie ogrzewania na wyższych piętrach).
  • Poziom 8  
    czy taki filtr znajduje się pod piecem na rurach?
  • Poziom 21  
    Powinien być na rurze powrotu w pobliżu kotła i z obu stron powinny być zawory odcinające. Po ich zakręceniu wykręca się to środkowe filtra, tam jest wewnątrz taka rurka z otworami i tam zbiera się cały syf z instalacji dławiący przepływ wody. Należy to wyczyścić, wkręcić z powrotem i odkręcić zawory.
  • Poziom 8  
    czy bez zdejmowania i rozkręcania kaloryferów można i ewentualnie jak to zrobić mnie samej?
  • Poziom 43  
    SKM 1964 napisał:
    Wyczyszczenie samego filtra nic nie da.Jasno widać że zapchane są zawory przy grzejnikach. Przecież nie grzeją tylko dwa,a przy zapchanym filtrze to co najmniej pół instalacji by nie grzało.

Nie grzeją 4 (3 na dole 1 na górze) napisz elutko ile jest wszystkich grzejników i czy pozostałe grzeją mocno czy ledwo ciepłe.
  • Poziom 8  
    grzejników jest dużo - 14, w tym 2 łazienkowe drabinki. Grzeją średnio, ale całe. Temperatura na piecu ustawiona na 65-70 stopni.
  • Poziom 2  
    Witam, jeśli mogę się podczepic pod wątek, to mam następujące pytanie. Co może byc przyczyną, jeżeli piec jest nastawiony na maksa, beretta, dwufunkcyjny, pierwsze grzejniki grzeją najmocniej, ale są tylko ciepłe, a im dalej tym zimniejsze, w pokojach mam około 15-16 stopni. Słychac , że pompa chodzi, układ odpowietrzałem, leci tylko woda. Zawory mam przy dopływach ciepłej wody zakręcane ręcznie, a przy odpływie z grzejników na imbus 8-kę. Dodam tylko że jest ,mi dośc zimno :). proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    Teraz są duże mrozy, może piec nie dostarcza wystarczającej ilości ciepła. Czy jak było cieplej (około 0 na dworze) też się tak działo czy dopiero teraz? Czy pompa ma stałe obroty czy regulowane? jeżeli regulowane to zwiększ obroty i zobacz jaki efekt.
  • Poziom 2  
    Pompa nie jest regulowana, wcześniej nie zwracaliśmy uwagi na pacę pieca, było ogólniej trochę cieplej. Wszystkie grzejniki są na dole zimne, a na górze się grzeją, jak wcześniej opisałem. Może coś źle odpowietrzam, i nie wiem czy ten filtr o którym wcześniej ktoś pisał, przy powrocie wody ma coś z tym wspólnego. Pamiętam, że kiedyś jak się piec włączyło w zimę, to 5-10 minut i w domu było ciepło. Termostat na piecu mechaniczny jest nastawiony na maksa, a wskazówka od temperatury jaka jest w piecu chyba się zepsuła, bo opadła poniżej zera stopni i się nie rusza.
  • Poziom 35  
    Napewno słaby przepływ!!! Zamulone kryzy a może zwężone przez kamień kotłowy rury doprowadzające wodę do grzejników (gałązki, piony).
  • Poziom 33  
    Elutko odkręć głowice termostatyczną z kryzy ,kryzę ustaw na "N" i powciskaj kilka razy ten wystający drucik.Powinien wchodzić do środka i cofać się samoczynnie.Jeżeli to zadziała ruszy przepływ wody.Następnie wróć do pozycji poprzedniej.Prościej się nie da.
    Powodzenia
  • Poziom 8  
    Proszę o wyjaśnienie, gdzie jest "głowica termostatyczna" i jak wygląda. Z góry dziękuję.
  • Poziom 8  
    ja mam zwykłe pokrętła, takie zwykłe zaworki jak do kranu.
  • Poziom 35  
    elutka8591 napisał:
    ja mam zwykłe pokrętła, takie zwykłe zaworki jak do kranu.

Jeśli tak, to bez spuszczenia wody z tego grzejnika (jeśli nie ma zaworu na powotnej gałązce, to trzeba spuścić z całego pionu) nic się nie zrobi. Prawdopodobnie kryza została ZAMULONA.