Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

świetlówka T8 30W a statecznik

Piotrekcanon 02 Lut 2012 11:30 3120 7
  • #1 02 Lut 2012 11:30
    Piotrekcanon
    Poziom 2  

Witam. Zakupiłem zestaw do oświetlania terrarium na świetlówkę T8 30W. Wszystko działało super do pewnego momentu.... problem jest taki, że od paru dni jest problem z zapaleniem światła po wyłączeniu. rozkręciłem to trochę bo myślałem,że może stsrter nie styka lub cos innego i zaciekawiły mnie oznaczenia na stateczniku (zdj) czy to dobry zestaw do swietlówki 30W.Jeśli nie to proszę o info jak to ma wyglądać. Na oryginalnym opakowaniu napisane jest, że jest to przeznaczone do świetlówek 25-30W, starter 4-64W odesłać do sprzedawcy z prośbą o wymianę czy macie inny pomysł??

świetlówka T8 30W a statecznik

• #2 02 Lut 2012 11:44
    andrzej55
    Poziom 34  

Ten statecznik na dłuższą metę może ulec przegrzaniu(ale nie musi). Ze względu na niedopasowanie powinieneś go wymienić.

• #3 02 Lut 2012 11:51
    Piotrekcanon
    Poziom 2  

Z racji,że jest to w terrarium lampa działa codziennie ok 12-14 godzin. Ze względu że jest to świetlówka UVB i tak muszę wymieniać ją co ok 6 m-cy. więc mogę wymienić go na 40W?? nie mogę dostać 30W. Ile skróci on żywotność świetlówki??

• #4 02 Lut 2012 14:27
    andrzej55
    Poziom 34  

Na pewno będzie o wiele bezpieczniej niż teraz.

• #5 02 Lut 2012 18:25
    Piotrekcanon
    Poziom 2  

dziwi mnie to,że dzieje się to zawsze rano kiedy próbuje włączyć światło. Natomiast po wyłączeniu w ciągu dnia zapala się prawie odrazu. czy to objawy przegrzania i w jakimś stopniu uszkodzenia statecznika czy może czegoś innego?? Sorki,że tak pyatm, ale chciałbym żeby to działało jak wcześniej:)

• #6 02 Lut 2012 20:29
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Na noc obniżasz temperaturę?.

• #7 02 Lut 2012 22:44
    andrzej55
    Poziom 34  

Jeśli przeszkadza ci zapalanie świetlówki przez zapłonnik zawsze można się go pozbyć i przy pomocy kilku diod i kondensatorów zbudować powielacz napięcia. Takie układy były opisywane w starych "Radioelektronikach". Nie dość, że zapłon następuje natychmiastowo to jeszcze z powodzeniem świecą świetlówki z przepalonymi skrętkami(osobiście sprawdzone!). Co nie zmienia faktu, że statecznik powinien być jak najbardziej dopasowany.

• #8 05 Lut 2012 13:06
    Piotrekcanon
    Poziom 2  

zubel napisał:
    Na noc obniżasz temperaturę?.

Nie za bardzo wiem jaki ma to wpływ na włączanie świetlówki, ale tak. Obniżam temp. Świetlówka wraz z inną żarówką podłączona jest pod czasowy wyłącznik.

andrzej55l napisał:
    Jeśli przeszkadza ci zapalanie świetlówki przez zapłonnik zawsze można się go pozbyć i przy pomocy kilku diod i kondensatorów zbudować powielacz napięcia. Takie układy były opisywane w starych "Radioelektronikach". Nie dość, że zapłon następuje natychmiastowo to jeszcze z powodzeniem świecą świetlówki z przepalonymi skrętkami(osobiście sprawdzone!). Co nie zmienia faktu, że statecznik powinien być jak najbardziej dopasowany.

Nie przeszkadza mi zapalanie przez zapłonnik tylko to,że świetlówka nie zapala sie rano. czasami dopiero po 1-2 godzinach zaczyna mrugać starter aż w końcu wszystko zadziała i jest dobrze aż do nast.dnia. Zauważyłem,że jak lampa świeci jakąś chwilę cała obudowa ze statecznikiem jest strasznie gorąca. zamówiłem nowy statecznik dokładnie 30W.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME