Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy Buderus GB132 a dwa obiegi grzewcze

02 Feb 2012 16:51 5721 8
 • Level 10  
  Witam. Jestem właścicielem 2 poziomowej nieruchomości - ok 165m2 powierzchni użytkowej. Ciepło dostarcza piec Buderusa gazowy kondensacyjny GB132: CWU+CO. Dodatkowo w instalację wpięty jest kominek z płaszczem wodnym Lechmy 15kW pracujący w układzie otwartym. Sterowanie piecem bezpośrednio z panela na piecu lub przez sterownik RC35. Piec i sterownik RC35 znajdują się na parterze. Zastanawiam się czy jest możliwość wydzielenia piętra jako osobnego obiegu grzewczego i osobne nim sterowanie. jakie przeróbki musiałbym wykonać aby móc osobno sterować górą? W chwili obecnej mam piec ustawiony na sterowanie na podstawie temperatury wewnątrz i o wszystkim decyduje temperatura na parterze w bezpośrednim sąsiedztwie RC35. Czy może wyjściem byłoby przejście na pogodówkę?
  Proszę o porady - jestem jeszcze mało zorientowany w temacie panowania nad własną instalacją grzewczą. Pozdrawiam
 • Level 36  
  Czy możesz napisać jasno co i dlaczego chcesz osiągnąć.
 • Level 10  
  Oczywiście, chcę móc sterować ogrzewaniem na piętrze niezależnie od parteru - osobno ustalać programy przełączeń i zakresy temperatur
 • Level 36  
  Elektroniczne głowice termostatyczne dadzą większe możliwości i pewnie wyjdą taniej.
  Należał by tylko zastanowić się nad sterowaniem pieca ale da się zrobić pod konkretne zapotrzebowanie.
 • Moderator of Heating systems
  marcysieczek wrote:
  Czy może wyjściem byłoby przejście na pogodówkę?
  Z systemem pogodowym możesz uzyskać niższe rachunki.
  Jeżeli chcesz rozdzielić obiegi to możesz to zrobić na dwa sposoby.
  Głowice termostatyczne - elektroniczne.
  Dodatkowy obieg grzewczy z mieszaczem i dodatkowy sterownik RC20.
  System pogodowy w tych obu przypadkach mile widziany. Tym bardziej, że potrzebujesz wyłącznie czujnika temperatury zew. po za tym wszystko masz więc koszt niewielki.
 • Level 10  
  Wiem, że z systemem pogodowym mogę uzyskać niższe rachunki, ale mam w domu dwójkę małych dzieci i potrzebuję sterować temperaturą bez względu na stan pogody za oknem.
  W jaki sposób wykonać nowy obieg grzewczy? Czy własnymi siłami bez pomocy fachowca jestem w stanie to zrobić? Ewentualnie jakie elektroniczne głowice termostatyczne potrzebuję?
  Mam jeszcze pytanie z innej beczki - być może głupie ale nie znam się zbytnio na ogrzewaniu - czy regulując temperaturę na grzejniku np. tylko jednym w całym układzie wpływam na zużycie paliwa w piecu czy też piec i tak pobiera ta samą dawkę paliwa? Znajomy twierdzi, że zawsze odkręca termostaty na maxa i tylko steruje piecem za pomocą sterownika centralnego. Jak to faktycznie jest?
 • Moderator of Heating systems
  marcysieczek wrote:
  Wiem, że z systemem pogodowym mogę uzyskać niższe rachunki, ale mam w domu dwójkę małych dzieci i potrzebuję sterować temperaturą bez względu na stan pogody za oknem.

  Tym bardziej powinieneś zamontować system pogodowy.
  Będziesz miał mniejsze skoki temperatury, które nie zawsze korzystniej wpływają na zdrowie dzieci.
  Niższa temperatura grzejników przy zachowanej temperaturze pokojowej. Mniej wysuszone powietrze itp. itd.
  Moim zdaniem same plusy:)
 • Level 10  
  W takim razie proszę jeszcze o jedno wyjaśnienie żebym upewnił się w tym co wiem:
  zmniejszając temperatury na grzejnikach przez termostaty zmniejszam zużycie paliwa/gazu bo nie ma zapotrzebowania na energię w układzie i piec po prostu jej nie produkuje. Innymi słowy - piec produkuje tyle energii do układu ile jest potrzeba biorąc pod uwagę ustawienia elementów układu czyli odbiorniki ciepła (kaloryfery). Czy ta teza jest prawdziwa? przepraszam że pytam, ale naprawdę jestem początkujący....
  Dzięki za każdą odpowiedź
 • Heating systems specialist
  Jest prawdziwa. ale są efektywniejsze sposoby. Lepiej zapomnieć o głowicach i całkowicie je otworzyć a następnie doregulować kocioł (mając pogodówkę) aby uzyskac komfort dla mieszkańców. Tylko tak aby kocioł jak najmniej się załączał / wyłączał (odpowiednio dobrać nachylenie krzywej grzania).