Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie placu budowy, pomiar impedancji pętli zwarcia

przemowar 02 Lut 2012 17:17 5911 17
  • #1 02 Lut 2012 17:17
    przemowar
    Poziom 7  

A więc mam taką sytuację, zasilanie placu budowy realizowane jest z ZK w którym jest zamontowany licznik, zabezpieczenie przedlicznikowe realizowane jest poprzez RBK 00 z wkładką 32A gG/gL. z tego złącza wychodzi kabel do rozdzielni RB1 na plac gdzie będą ustawione kontenery socjalne budowlane, teren został ogrodzony, zasilanie realizowane jest kablem YAKY 4x25A około 200m zakopanego w ziemi. W Rozdzielni RB1 zamontowany jest rozłącznik RKB na który wchodzi kabel, do tego założona jest GSU gdzie zachodzi rozdział przewodu PEN na PE i N. Szyna PEN oczywiście dodatkowo uziemiona. W RB1 dodatkowo wbudowana została szafka modułowa IP44 gdzie zamontowana jest różnicówka 500mA oraz zestaw zabezpieczeń do gniazd zamontowanych na rozdzielni 2xgniazdo 400V 32A oraz 2xgniazdo 230V( wyłącznik różnicowoprądowy 30mA oraz zbezpieczenia nadprądowe) pozatym w rozdzielni dodatkowo drugie RBK na zasilenie placu budowy. Moje pytanie dotyczy pomiaru impedancji pętli zwarcia na zasilaniu tej rozdzielni, jak ją zaklasyfikować, skoro jest zamknięta na kłódkę, jest zamontowana na stałe tzn nie ma możliwości jej przemieszczania, jest zamontowana w terenie ogrodzonym, znajduje się poza strefą prac budowlanych. Chodzi mi o samoczynne wyłączenie zasilania w jakim czasie ma być realizowane, czy to ma być w czasie t<0.2, t<0.4, t<5s. Obawiam się że przy tak długim kablu może nie być zachowany warunek t<0,2 gdzie czas wyłączenia tego bezpiecznika wynosi 330A a więc obliczona impedancja pętli zwarcia 0.69.

-1 17
  • #2 02 Lut 2012 20:14
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Najpierw kolega napisze dokładnie, w której strefie znajduje się rozdzielnica i o którą chodzi. Może jakiś rysunek.
    Na ten temat pisał i dr Musiał, i dr Danielski, i J. Wiatr w Poradniku projektanta elektryka (Musiał obsmarował ten poradnik, jakby co), tak więc będzie łatwiej.
    Są wątpliwości co do stosowania kabli 4-żyłowych na placu budowy, niezależnie od przekroju.

0
  • #3 02 Lut 2012 20:25
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Myślę, że poniższe ilustracje pozwolą wyjaśnić wszelkie wątpliwości:

0
  • #4 02 Lut 2012 20:52
    przemowar
    Poziom 7  

Dzięki, posiłkowałem się tymi tabelami, dlatego teraz mam dylemat czy przy t<0.2 wyjdzie mi pomiar impedancji petli zwarcia, czy na kablu YAKY 4x25mm2 na odległości 200m impedancja będzie mniejsza od 0,69, warunki przyłącza są na 20kW i zabezpieczenie wynosi 32A, może ktoś mierzył taki kabel na tak długim odcinku?? Dodam że kabel jest nowy...

0
  • #5 02 Lut 2012 21:00
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Impedancja tego kabla wyniesie ok. 0,57Ω, teraz pytanie, jaka jest w miejscu jego przyłączenia?

0
  • #6 02 Lut 2012 21:33
    przemowar
    Poziom 7  

trudno mi powiedzieć ponieważ złacze jest zamknięte od strony energetyki, kurcze mogę się nie zmieścić w 0.69

0
  • #7 02 Lut 2012 21:45
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

No to pozostaje jeszcze zmiana esów na topiki.

0
  • #8 02 Lut 2012 21:55
    przemowar
    Poziom 7  

tutaj pozostanie tylko zmiana kabla ponieważ topiki już są, gG/gL a w książce pt: pomiary w elektroenergetyce strona 498 jest tabela Granice prądów wyłączenia i współczynniki "k" bepieczników typu gG, gL, gM przy czasie t<0.2 prąd Ia wynosi 330A, i każą sie tymi danymi posługiwać, jedynie producenci niższe parametry podają tam jest np Ia 303A przy t<0.2. 200 m kabla trzeba będzie wymienić...

0
  • #9 02 Lut 2012 22:07
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Jeżeli tam masz topiki, to nie bardzo rozumiem zagrożenia.
    Mógłbyś wrzucić schemat jednokreskowy?

0
  • #10 02 Lut 2012 22:13
    przemowar
    Poziom 7  

a jak wyliczyłeś impedancję kabla? rezystancja wynosi 1,2ohma/km a reaktancja około 0.08ohma/km więc?

0
  • #11 02 Lut 2012 22:23
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

1,25*(2*200/(35*25)) = 0,57Ω
    a co z tym schematem?

0
  • #12 02 Lut 2012 23:58
    przemowar
    Poziom 7  

Zasilanie wrzucę rano naszkicuję w CAD

0
  • Pomocny post
    #14 03 Lut 2012 12:44
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Pomijając błędy w schemacie sprawa wygląda następująco:
    dopuszczalny max prąd dla wkładek WT-1/gG (dla czasu 0,2 sek.) wynosi 302A., więc dopuszczalna Zs = 0,76om.
    W tej sytuacji pozostaje Ci liczyć na pętlę zwarcia w ZK poniżej 0,2 oma.
    Nie wygląda to najlepiej, ale proponowałbym Ci zacząć po prostu od pomiaru pętli zwarcia na końcu kabla.
    Jeżeli nie masz dostępu do ZK, to możesz wystąpić do ZE o tabelkę do obliczania pętli zwarcia w tym złączu.

1
  • #16 03 Lut 2012 15:16
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Ta rozdzielnia to oczywiście będzie umieszczona w łazience polowej?

A jakie to ma znaczenie, zakładając, że kolega przemowar miał za zadanie wykonać zasilanie docelowe do konkretnej rozdzielni?
    I kolejne pytanie, co się będzie działo, jeśli zajdzie potrzeba zwiększenia mocy, albo postawienia na placu budowy dźwigu, potrzebującego zasilania o mocy 18KW?

0
  • #18 03 Lut 2012 20:15
    przemowar
    Poziom 7  

Ja kabla zasilającego nie zamawiałem, pojechałem na gotowe, powiedziałem dzisiaj szefowi że może nie wyjść ochrona przed dotykiem pośrednim, i wtedy będzie trzeba większy kabel, w pomiarach napiszę prawdę co wyjdzie z pomiarów i podpiszę pozytywny/negatywny, czas będzie w moim protokóle t<0.2, a co tyczy się budowy, będzie to obiekt o wymiarach około 10m x 30m, generalnie będzie dużo spawania, baraki w liczbie około 4 szt (na każdy około 2,5kW grzejnik 1,5-2kW, lodówka no i śniadaniowe czajniki), istniejące zasilanie budowy ma trwać około 6miesiecy, warunki na złącze kablowe wydała energetyka, nie ma w pobliżu żadnej linii nn dlatego jest już pozwolenie na realizację budowy linii nn jako docelowego do obiektu który powstaje, a dźwigi będą ale na samochodzie, ciężki żywot w naszym kraju, generalnie wzieła się za to osoba we firmie która aby się przypodobać szefowi wykazuje jak to będzie tanio a ja jestem tą złą osobą która nie zgadza się na wiele rzeczy, a nad nami jest szef który nie zna się na elektryce więc kto ma rację?! Albo się zwolnić albo różaniec w łapę i się modlić... Chciałem wszystkim podziękować za udział w dyskusji a szczgólnie "jarecki 86"

0
  Szukaj w 5mln produktów