Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik R-15 do sterowania dwóch kotłów c.o.

02 Lut 2012 18:11 3023 2
 • Poziom 10  
  Witam. Mam problem z podłączeniem przekaźnika R-15. Mianowicie wymyśliłem sobie, że aby usprawnić pracę dwóch kotłów (miałowego i gazowego)w układzie z wymiennikiem ciepła zamontuję przekaźnik o napięciu cewki 230v AC. Przekaźnik jest zasilany od pompy obiegowej kotła na miał. W momencie kiedy sterownik kotła na miał wygasa to rozłącza pompę obiegową oraz odcina dopływ prądu do przekaźnika co powoduje zwarcie styków, które są odpowiedzialne za załączenie kotła gazowego oraz sterownika do drugiej pompki obiegowej. Wszystko działa jak należy. Mój problem polega na tym, że w momencie w którym teoretycznie zanika napięcie na pompce od której zasilany jest przekaźnik, to napięcie nie zanika od razu tylko pulsuje co powoduje tyrkanie przez dłuższą chwilę przekaźnika.( Raz trwa to 5 sek, a raz 2 min.) Wnioskuję, że może to być wina kondensatora w pompce, który jak się domyślam magazynuję prąd. Nie wiem co zrobić aby wyeliminować ten problem. Może jakiś rezystor założyć na przewodzie zasilającym cewkę. Proszę o pomoc fachowców.. Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi. Pozdrawiam.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 30  
  Nie wiem jakiej mocy masz tą pompkę , bo możesz ją zasilać przez R-15 , wtedy cewka przekaźnika będzie zasilana ze sterownika , a pompa z fazy która przechodzi przez styk R-15.Czyli wyjście sterownika zasila tylko cewkę.
 • Poziom 10  
  Pompka "60siątka" obciążalność styków to 10A. Dzisiaj już nie będę kombinować ale jutro sprawdzę i dam znać. Dziękuję za podpowiedź. Może ktoś inny ma jeszcze jakieś inne pomysły ?  Problem rozwiązany. Zrobiłem tak jak sugerował kolega Mol. Dziękuję. Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam wszystkich