Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup Skanera (AM, FM, SSB)

02 Lut 2012 19:23 3858 10
 • Poziom 10  
  Witam po raz kolejny forumowiczów, mój obecny skaner (Alinco DjX3) zmienił właściciela, w związku z tym rozważam zakup innego, i tu pytanie a raczej prośba do was, bardziej doświadczonych:
  1. Zależy mi na nasłuchu od początkowego pasma krótkofalowego do ok. 500Mhz (tu się chyba kończy)
  2. Na jakie rodzaje emisji (AM, FM, SSB) czy w ogolę będę ich uzywał (KF, Słuzby)
  3. Używany będzie stacjonarnie (czasem gdzieś przewieziony)

  Czy może lepiej kupić RX/TX zamiast skanera? Bo za misiec zdaje egzamin na KF?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 28  
  Kilka lat też działałem na Alinco DJX3. Do KFu wykorzytywałem DEGEN DE1103. Wpadłem na genialny pomysł aby mieć oba sprzęty w jednym i kupiłem ICOM R20. I chciałbym go Tobie polecić ale niestety do końca nie mogę. Sprzęt w cenie 2000PLN niestety nie dorównuje DEGENOWI na KFie. Pomimo iż na antenie DISCONE odbierałem nawet USA na paśmie 80m to niestety KF w R20 jest mało odporny na silne stacje AM.
  Poza tym jest to wspaniały skaner o niesamowitych parametrach i dodatkach takich jak podwójne VFO (tak jakby 2 skanery / odbiorniki w jednym), ma nieporównywalnie lepszą czułość w całym zakresie niż Alinco DJX3, Voice Squelch Control zapobiega otwieraniu squelcha gdy skaner złapie nośną lub emisję cyfrową. USB LSB aż do 450MHz czy magnetofon cyfrowy nagrywający do 4h.

  Reasumując - w większości nasłuchów wykorzystuję R20 i wspomagam się DE1103 na KFie.

  p.s. troszkę mnie dziwi Twój zapis, iż pasma krótkofalarskie kończą się na 500MHz (bo wcale tak nie jest) a z drugiej strony piszesz, że zdajesz egzamin na KF (hmm, to od razu chyba na UKF i VHF)... skąd ta niewiedza?
 • Poziom 10  
  Jap napisał:
  p.s. troszkę mnie dziwi Twój zapis, iż pasma krótkofalarskie kończą się na 500MHz (bo wcale tak nie jest) a z drugiej strony piszesz, że zdajesz egzamin na KF (hmm, to od razu chyba na UKF i VHF)... skąd ta niewiedza?

  Pisałem posta na szybko dlatego takie byki merytoryczne popełniłem,
  - z zakresem chodziło mi (od pasma krótkofalowego do 500Mhz bo tam sie chyba kończy cokolwiek co mogło by mnie ciekawić)
  - służby (poza Wojskiem) to 140-180Mhz

  Przepraszam za błedy...
 • Poziom 28  
  masz rację... powyżej 500MHz chyba nie za wiele już działa (poza pasmami krótkofalarskimi, lecz też nie za często wykorzystywanymi). ICOM R20 odbiera do 3,3GHz ale jeszcze nic nie słyszałem ta tych f. Zresztą mieszkam w mało aktywnym radiowo miasteczku.
 • Poziom 24  
  Być może będzie to sprzęt zbyt przewyższający twoje oczekiwania, ale ja mam bardzo dobre wspomnienia odnośnie modelu YAESU VR-500. Dobra czułość praktycznie na każdym paśmie, w połączeniu z zewnętrzną antena na dachu , praktycznie cały czas się ktoś odzywał ;) .
 • Poziom 28  
  Nie wiem jaką chcesz wydać sumkę, ale ja przed zakupem R20 zastanawiałem się też nad yeasu vr5000.niestety z opinii wielu ludzi ten sprzęt po prostu się chłopakom nie udał. Zastanawiałem się też nad UBC785 - z opisów na forach wygląda na fajny stacjonarny sprzęt, niestety bez SSB.
 • Poziom 10  
  Budżet raczej do 1000zł, a w drodze jest juz stacjonarna antena,
 • Poziom 14  
  Ja mam skaner Yupiteru MVT-7100 i mogę go śmiało polecić szeroki zakres i i czułość również dobra co prawda to ręczny skaner, ale jak na ręczniaka naprawdę polecam. Do niego mam dwie anteny pałkę Radmora na 2m i sirio 27A i nie narzekam na brak sygnału w eterze. Rzadko pokazuje się ten model na aukcjach ale warto polować, z resztą jest wiele opinii na jego temat.
 • Poziom 28  
  Widziałem teraz na aledrogo IC R10 poniżej sumki, którą chcesz przeznaczyć... choć sam miałem okazję kupić R20 za 900PLN... ale zdecydowałem się na nówkę...może warto zapolować? Z tym, że nie wiem czy piszesz się na sprzęt używany.
 • Poziom 10  
  Używany może być, to będzie mój trzeci skaner, jak na razie nie narzekam na te z drugiej reki.
 • Poziom 10  
  Panowie, ostatnie pytanie znalazłem na Ebay sklep z używanymi który z tych warto wybrać? Cena praktycznie ta sama.

  1. Alinco DJ-X2000 Scanner
  2. Icom ic r5 scanner
  3. Alinco DJX-10 Handheld Scanner

  I czy takie anteny:
  Link
  Link
  rzeczywiście powieszone ok 5 m nad ziemia (komin na domu plus metalowa sztyca taka jak do anteny sat.) da zysk w "słyszalności"?