Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp + Bascom + Arriny2313 - błąd połączenia

epi92 02 Lut 2012 21:32 4931 53
  • #1 02 Lut 2012 21:32
    epi92
    Poziom 16  

Witam.
    Dzisiaj zakupiłem programator USBasp.
    Niestety mam problem z wykryciem programatora w Bascom AVR (1.11.9.0).
    podłączyłem na płytce stykowej procesor zgodnie z:
    MISO -> pin 18
    SCK -> pin 19
    RES -> pin 1
    GDN - pin 10
    MOSI -> pin 17
    UCC -> pin 20.
    Program wykrywa procesor, ale nie może połączyć się z programatorem wyskakuje okienko USB programmer not found. Tak 4x później Difference at 00000 a następnie 2x Chip type not found.
    Wchodząc do manual programmer rozpoznaje attiny2313, lecz nie mogę wgrać wsadu do procka, ani ustawić fuse bit'ów.
    Dodam jeszcze ze w opcjach zaznaczyłem prawidłowy programator.
    Nie wiem co dalej zrobić, proszę o pomoc.
    Dziękuje wszystkim zainteresowanych moim problemem i pozdrawiam.
    Epi92.

0 29
  • #3 02 Lut 2012 21:48
    epi92
    Poziom 16  

Tak też i zrobiłem i nic nie pomaga ;/

0
  • #5 02 Lut 2012 21:55
    epi92
    Poziom 16  

Próbowałem też przez mkAVTcalkulator, ale też mi jakieś błędy wywalało wiec wróciłem do bascoma.

0
  • #6 02 Lut 2012 21:57
    mirekk36
    Poziom 42  

epi92 napisał:
    Próbowałem też przez mkAVTcalkulator, ale też mi jakieś błędy wywalało wiec wróciłem do bascoma.

No przy takim podejściu do rozwiązywania problemów to daleko nie zajedziesz. W MkAvrCalculator można sobie włączyć podgląd w konsoli i widać dokładnie jakie błędy lecą. A jakbyś podał jakie ci się błędy pokazały to ja bym ci od razu powiedział co masz źle ;)

Ale jak wolisz zmieniać co chwilę programy bo jakieś błędy - no to trudno wojuj dalej.

0
  • #7 02 Lut 2012 22:15
    epi92
    Poziom 16  

dobra, to zaraz podłącze mkv powiem co i jak :D

Dodano po 15 [minuty]:

Po ustawieniu fuse'bitów, po otworzeniu hex, zaznaczyłem w [operacja AVR] Zapis, rodzaj pamięci, Flash i Fuse bity i kliknąłem wykonaj. Po tym wszystkim otworzyło mi się okno cannot open file ".....mkAVRCalculator\tmp.tmp" nie może odnaleźć określonego pliku.
    2 zworke mam otwartą.
    Mój programator wygląda w ten sposób: Link
    wraz z programatorem dostałem krótki opis:
    Zworki służą do wyboru trybu pracy programatora:

1. Zworka bliżej złącza ISP służy do podania zasilania 5V na układ docelowy.
    2. Zworka po zewnętrznej stronie płytki służy to obniżenia prędkości programowania. Powinna być założona przy programowaniu układów taktowanych zegarem poniżej 1,5MHz.

0
  • #8 02 Lut 2012 22:26
    mirekk36
    Poziom 42  

Wiesz co - jeśli otworzyło ci się to czarne okienko konsoli z tym błędem - to zrób zrzut ekranu i wstaw tu obrazek z tym błędem - cały ekran tej konsoli - bo to więcej mi powie - dobrze ?

0
  • #9 02 Lut 2012 22:34
    epi92
    Poziom 16  

tak to wygląda.

0
  • #10 02 Lut 2012 23:05
    mirekk36
    Poziom 42  

Dobra to teraz:

1. wejdź w zakładkę "Ustawienia"
    2. postaw ptaszka w ramce [pokazuj konsolę AVRDUDE] na pozycji "gdy wystąpi błąd"
    3. nie wgrywaj nigdy jednocześnie razem Fusków i wsadu.

Zawsze najpierw ustaw oddzielnie odpowiednie Fusebity, najlepiej korzystając z zakładki "Fusy uproszczone" a następnie tylko je zaprogramuj

A potem w kolejnym kroku programuj lub odczytuj wsad

Gdy zaznaczysz tego ptaszka o którym pisałem wyżej to dopiero wtedy pojawi się właściwa konsola z właściwymi komunikatami błędów

wtedy zrób screenshot o ile nadal coś nie będzie działało po tym instruktażu ;)

0
  • #11 02 Lut 2012 23:24
    epi92
    Poziom 16  

1 Zdjecie jest po sprawdzeniu połączonego avr, okno wyskoczyło, ale gry nastawie fuse byty i spróbuje je wgrać wyskakuje te same okno że nie może znaleźć... a okno błędów się czyści.

0
  • #12 03 Lut 2012 00:24
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dlaczego tam jest "Expected signature for ATMEGA8" skoro programujesz ATTiny?

0
  • #13 03 Lut 2012 00:38
    epi92
    Poziom 16  

AVTasp ma w sobie wbudowany procesor: atmega8, może o to chodzi.

0
  • #15 03 Lut 2012 08:05
    mirekk36
    Poziom 42  

-RoMan- napisał:
    Dlaczego tam jest "Expected signature for ATMEGA8" skoro programujesz ATTiny?

Dlatego, że wykorzystywany jest pewien trick przy wykrywaniu procka. Przecież AVRDUDE nie ma opcji która pozwoliłaby sprawdzić jaki procesor jest podłączony ;) Ma taką opcję ? .... Więc jak to sprawdzić? zastanowił się ktoś ? Ja się zastanowiłem i właśnie sprawdzam a jak widać wszystko działa wyśmienicie.

Dodano po 52 [sekundy]:

epi92 napisał:
    AVTasp ma w sobie wbudowany procesor: atmega8, może o to chodzi.

Nie, tak jak napisałem wyżej - to trick, sprawdzam ATmega8 a w odpowiedzi dostaję prawidłową sygnaturę i już wiem co za procek jest podłączony.

Dodano po 35 [sekundy]:

Kuniarz napisał:
    Spróbuj innym programem, ja od lat używam Khazama Programmer, który jest dedykowany do USB ASP.

A AVRDUDE nie jest niby dedykowany tak ? ;) fajny wniosek ;)

Dodano po 7 [minuty]:

epi92 napisał:
    1 Zdjecie jest po sprawdzeniu połączonego avr, okno wyskoczyło, ale gry nastawie fuse byty i spróbuje je wgrać wyskakuje te same okno że nie może znaleźć... a okno błędów się czyści.

OK - to w takim razie masz ewidentnie coś nie tak z samym Windowsem. I ten błąd, który ci wyskakuje jest rzeczywiście nie związany z AVRDUDE tylko z moją nakładką. Świadczy on o tym, że program ma problem z dobraniem się do pliku temporalnego we wskazanym domyślnym folderze. Mógłbyś spróbować jeszcze wyłączyć "kontrolę użytkownika" w windowsie i sprawdzić wtedy jeszcze.

Oczywiście możesz spróbować wejść w konsolę DOS. Menu start, uruchom i wpisać CMD (enter) i w tym czarnym okienku z ręki wpisać polecenie takie jakie się pokazuje na dole w MkAvrCalculator - pewnie zadziała - bo jak widać z załączonego screenshotu sam avrdude działa.

0
  • #16 03 Lut 2012 08:53
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

mirekk36 napisał:

Kuniarz napisał:
    Spróbuj innym programem, ja od lat używam Khazama Programmer, który jest dedykowany do USB ASP.

A AVRDUDE nie jest niby dedykowany tak ? fajny wniosek

Dziękuję, że doceniłeś fajność mojego wniosku. Może nie do końca jednoznacznie się wyraziłem - Khazama obsługuje TYLKO USB Asp, co więcej radzi sobie z nim doskonale. Po co męczyć się z uniwersalnymi programami, skoro jest prosty i sprawdzony setki razy ?

0
  • #17 03 Lut 2012 09:09
    mirekk36
    Poziom 42  

Kuniarz napisał:
    Khazama obsługuje TYLKO USB Asp, co więcej radzi sobie z nim doskonale. Po co męczyć się z uniwersalnymi programami, skoro jest prosty i sprawdzony setki razy ?

Ja tam nie mam nic przeciwko różnym programom. Dobrze, że jest ich wiele bo każdy wybierze coś dla siebie. Ale twierdzenie, że tylko jeden jest najlepszy to już nie wygląda ciekawie ;) ... nie mniej jednak każdy ma prawo wyrażać swoją opinię.

A tak nawiasem mówiąc gdzie masz w tym kazamacie np sprawdzenie podłączonego procesora?

O matko, aż zassałem tą kazamatę ;) ... czas wykonywania operacji to po prostu porażka - szok. Poza tym trzeba mieć koniecznie zworkę SLOW_SCK dla procków taktowanych 1MHz - to już jest chore. Wolałbym już nawet bez żadnej nakładki graficznej używać samego avrdude, który od dawana ma możliwość programowego spowalniania SCK żeby nie trzeba było grzebać się ręcznie ze zworką SLOW_SCK ....

Więc jak ktoś lubi trochę taki masochizm to pewnie że kazamata mu zapewni te uciechy ;)

0
  • #18 03 Lut 2012 09:17
    epi92
    Poziom 16  

W takim razie co mam zrobić? bo juz na prawde nie wiem ;(
    Może spróbować zainstalować na virtualbox'sie wina i jeszcze raz spróbować.
    co o tym myślicie?
    Jak na razie muszę tylko wgrać 1 wsad na 2 procki, później pomyśle nad reinstalem systemu.

0
  • #19 03 Lut 2012 09:21
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Hehehe, Mirku, z całym szacunkiem do Twojej osoby jak i dorobku, ale trzeba przyznać że jak się już uczepisz swojej racji to nie dopuszczasz innych alternatyw.
    Sprawdzanie podłączenia procka - klikam fusebity, odczytuję - działa lub nie w zależności od tego czy procek podłączony prawidłowo, czy nie.
    Po to jest w USB ASP zworka SlowSCK, żeby programować procesory nie przestawione na wyższe obroty. Zmieniasz zegar, wyciągasz zworkę i programujesz po ludzku.
    Czas wykonywania operacji ??? O co Ci chodzi ? Mam to właśnie w pracy na stole - 7 sekund trwało wgranie wsadu o objętości 45% Atmegi 32. Ledwo łyk herbaty zdążyłem popić...

0
  • #20 03 Lut 2012 09:47
    epi92
    Poziom 16  

nie ma sensu się użerać, jeden uważa że ten program jest dobry, ktoś inny jest zdania że inny.
    Moim zdaniem mkAVTcalculator jest dosyc przejrzystym programem i mniej więcej ogarniam obsługę.
    Tylko pytanie, co mam teraz zrobić, jak żaden program nie może odczytać programatora.
    Dodam jeszcze ze sterowniki wgrałem z bloga kolegi Mirka

0
  • #21 03 Lut 2012 09:55
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Sprawdzałeś 3x czy prawidłowo podłączyłeś ? Ja robię tak - układ docelowy zasilam zewnętrznie (najczęściej zasilam po prostu układ tak jak ma być docelowo zasilany), do programatora podłączam MISO, MOSI, SCK, RST i masę, zworka SLOW SCK, Khazama i gotowe. Sprawdź, czy w układzie nie masz czegoś podłączonego pod piny programujące, co może zwierać te linie do masy lub podciągać do plusa.

0
  • #22 03 Lut 2012 10:06
    epi92
    Poziom 16  

Sprawdzałem podłączenie x razy, już pamiętam które piny do której nóżki ;D
    zasilanie układu mam 2 złączu kanda, sprawdzałem napięcie na danych pinach. Jest ok.

0
  • #23 03 Lut 2012 10:10
    mirekk36
    Poziom 42  

Kuniarz napisał:
    Hehehe, Mirku, z całym szacunkiem do Twojej osoby jak i dorobku, ale trzeba przyznać że jak się już uczepisz swojej racji to nie dopuszczasz innych alternatyw.

Nie odbierz mnie źle ja też nie mam zamiaru cię obrażać czy coś. Ale to, że jestem przypadkowo autorem jakiegoś programu nie oznacza, że nie mogę mieć własnego zdania.

Kuniarz napisał:
    Po to jest w USB ASP zworka SlowSCK, żeby programować procesory nie przestawione na wyższe obroty. Zmieniasz zegar, wyciągasz zworkę i programujesz po ludzku.

Jeśli dla ciebie to jest po ludzku to ok, ja tam wolę mniej manipulacji przy sprzęcie i obsługę programową. Na tej zasadzie, że po co mi nowości techniczne to w zasadzie powinniśmy do dzisiaj liczydeł drewnianych używać zamiast kalkulatorów a broń Boże komputerów.

Każdy może mieć swoje zdanie. Ja szanuję twoje a ty uszanuj moje i będzie dobrze ;)

Dodano po 2 [minuty]:

epi92 --> Ja ci już mówiłem że z komunikatu który pokazałeś w konsoli widać, że FUSY zostały normalnie i prawidłowo odczytane. A problem leży nie w połączeniach i nic tu nie pomoże nawet żadna kazamata ;) .... masz problem jeszcze gdzieś w windowsie. Może warto go przeinstalować ?

0
  • #24 03 Lut 2012 10:18
    epi92
    Poziom 16  

spróbuje jeszcze na jednym komp z win7, jeśli tam zadziała, to zrobię reinstal.

0
  • #25 03 Lut 2012 20:59
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 03 Lut 2012 21:00
    epi92
    Poziom 16  

Przeinstalowałem system na taki sam jak miałem, windows 7 ultimate 64bit, ale muszę stwierdzić ze to nic nie pomogło.
    Znowu jest identyczna historia, po sprawdzeniu polaczenia avr wyskakuje czarne okno, które mówi że fuses ok, po kliknięciu wykonaj wysakuje te same okno informujące że nie może odnaleźć ścieszki.
    Co dalej mam robić?

0
  • #28 03 Lut 2012 21:17
    mirekk36
    Poziom 42  

epi92 napisał:

Co dalej mam robić?

Jestem już dostępny na skype (nick: mirekk36) łap za słuchawki i mikrofon i dawaj - poradzimy sobie z tym w minutę ;)

0
  • #29 03 Lut 2012 21:18
    epi92
    Poziom 16  

no ok, spróbuje ;)
    tylko będę musiał prosić o pomoc w ustawieniu bitów.
    nie umiem jeszcze ich ustawiać.
    musze ustawić w identyczny sposób jak tutaj.

0
  • Pomocny post
    #30 03 Lut 2012 21:25
    mirekk36
    Poziom 42  

O kurka - wczoraj robiłem aktualizację programu i teraz patrzę, że i u mnie jest ten błąd :( ale skucha - czyli gdzieś mi się ręka omsknęła

zaraz to poprawię i dam dobrą wersję - przepraszam - więc to nie twoja wina w sensie systemu, ale jak byłem w pracy to nie miałem jak tego sprawdzić :(

Dodano po 1 [minuty]:

już działa - zaraz wrzucę poprawioną wersję ... jeszcze chwilka ;)

Dodano po 2 [minuty]:

Już wrzucona poprawna wersja - już będzie u ciebie działało wszystko bez problemu - sprawdź sam ;)

0