Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie C.O. prawdopodobnie za słaba pompka?

omen600606 02 Feb 2012 22:09 6415 15
 • #1
  omen600606
  Level 15  
  Witam wszystkich. Może i problem jest prozaiczny ale czytając elektrodę znalazłem mnóstwo podobnych do mojego problemów. Zacznę od tego, że mam kocioł Kospel Epco 1-8 l. W zeszłym roku miałem podpięte tylko 3 grzejniki gdyż remont mieszkania nie był zakończony, ale w tym roku zauważyłem problem z dogrzewaniem dosłownie 3 grzejników. Więc moja instalacja od kotła dzieli się na dwa odgałęzienia - na jednym odgałęzieniu są 2 grzejniki płytowy oraz drabinkowy i bez względu jak je ustawie grzeją całą powierzchnią ale są bliżej kotła. Natomiast na drugim odgałęzieniu jest kolejno po drodze grzejnik drabinkowy, jeden płytowy o mocy 2000 W przy t 60 st oraz dwa około 700 W przy takiej samej temperaturze. Na tym odgałęzieniu mam zawory termostatyczne które mam odpowiednio zkryzowane - grzejniki grzeją tak samo, ale nie grzeją całą powierzchnią tylko do połowy. Gdy zakręca np dwa mniejsze grzejniki to ten większy grzeje całą powierzchnią, podobnie gdybym zakręcił dwa w innej kombinacji. Ten łazienkowy grzeje całą powierzchnią bez względu na sytuację. Podobnie grzejniki na drugiej odnodze. Podejrzewam że pompka nie potrafi przecisnąć tyle wody, ale zauważyłem ostatnio, że filtr siatkowy przed pompką jest odwrotnie założony niż wskazuje strzałka, czy to może ograniczać przepływ? Filtr jest czysty, nie chcę go obracać jeśli nic to nie zmieni a boję się kupować nową pompkę jeśli okaże się że to nie pomoże. Proszę o jakieś rady co może być przyczyną takiego grzania instalacji i jak temu zaradzić.
  Dziękuję i pozdrawiam
 • #2
  duddy
  Level 23  
  Co do filtra to nie ma to znaczenia przy przepływie a tylko jego czyszczeniu.
  co do problemu grzania wygląda to właśnie na zakłócony przepływ w instalacji. Może jakiś rysunek instalacji jak to jest wykonane ?? Jakich schemat ?
 • #3
  omen600606
  Level 15  
  Zamieszczam prosty schemat. Grzejniki całe czerwone są co grzeją całą powierzchnią, natomiast te w połowie czerwone a w połowie niebieskie grzeją tylko górną częścią.
  Dziwne zachowanie C.O. prawdopodobnie za słaba pompka?
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  omen600606
  Level 15  
  Na nitce gdzie są problemy, ostatni grzejnik ma ustawione kryzowanie na N, natomiast dwa przedostatnie czyli ten 700 W i ten 2000 W mają ustawione na 6, Drabinka w łazience która nie sprawia problemów ma ustawione kryzowanie na 3.
  Dlaczego ostatni grzejnik, który nie ma ustawionego kryzowania też grzeje w połowie? A nie ma w tym pokoju okna.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  omen600606
  Level 15  
  Łazienkowy jest przykryzowany na 3 jak daję go na dwa to prawie w ogóle nie czuć ciepła. To mam odwrotnie pokryzowane? Proszę o wytłumaczenie. Mam zawory termostatyczne z podziałką od 1 do 7 oraz N.
  średnice rur to 20 w pex, Wszędzie są dane 20 i może tu tkwi błąd.
 • #8
  omen600606
  Level 15  
  A czy może być przyczyną, że nie mam trzech faz i kocioł mi hula na jednej fazie co daje jemu moc 2,7 KW?
 • #9
  saskia
  Level 39  
  To sobie sam odpowiedziales.
  Jesli mialbys wystarczajaco mocy grzewczej to moglby byc niewielki klopot z odpowiednim jej rozdzieleniem , ale jesli masz do dyspozycji niewystarczajaca ilosc mocy cieplnej to bedzie Ci trudno to rozdzielic.
 • #10
  omen600606
  Level 15  
  OK. Zrobię jutro eksperyment i dam znać jak wyszedł. Podłączę drugą grzałkę ale powyłączam wszystko w mieszkaniu bo mam przedlicznikowy 25A. To da mi moc grzewczą 5,4KW co powinno w miarę wystarczyć a przynajmniej dać wyraźną poprawę sytuacji.
 • #11
  omen600606
  Level 15  
  Zrobiłem test załączając 2 grzałki. Kocioł miał w sumie 5,4kW. Przy takiej mocy i takiej pogodzie na mieszkanie 45m2 powinno w zupełności wystarczyć. Jednak jedyna różnica jaką zauważyłem to że kaloryfery szybciej się nagrzewały, oraz były bardziej gorące ale tylko górą, dołem natomiast całkowicie zimne. Czyli jednak pompka do wymiany? Proszę o poradę co zrobić, bo za chwile się skończy sezon grzewczy a ja chciałbym to zrobić do końca i mieć spokój na przyszły sezon grzewczy.
 • #12
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  omen600606 wrote:
  Na tym odgałęzieniu mam zawory termostatyczne które mam odpowiednio zkryzowane - grzejniki grzeją tak samo, ale nie grzeją całą powierzchnią tylko do połowy.

  Zamontuj wszędzie zawory termostatyczne. Oczywiście pomijając pomieszczenie reprezentatywne.
 • #13
  omen600606
  Level 15  
  Dzisiaj zamontowałem zawory wszędzie, czyli na wszystkich kaloryferach poza pomieszczeniem reprezentatywnym są termostatyczne. Odpaliłem kocioł i dalej tak samo. Tzn odgałęzienie na którym są 2 grzejniki grzeją dobrze czyli całą powierzchnią nawet jak ustawię na zaworze kryzę na 2 oraz 1. Co do odgałęzienia z trzema grzejnikami to poza drabinkowym grzeją tylko u góry a dół zimny. Zastanawia mnie czy to nie wina że jak mam podejście pod kocioł to w jedną i drugą stronę zastosowałem filtr i rury stalowe 1/2 cala a wydaje mi się że powinno być ze stali 3/4 cala. Czy wymiana tego fragmentu rur stalowych coś poprawi?
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  omen600606
  Level 15  
  Na kotle jest 80 st C. Kaloryfery jak i instalacja odpowietrzona. Zresztą powietrze idzie do góry, a moje grzejniki grzeją całą górną powierzchnią natomiast 2.3 są zimne.
  Czy wyżej wspomniane rurki stalowe 1/2 cala mogą tak tłumić przepływ, że woda nie dociera do grzejników tak jak powinna?
 • #16
  omen600606
  Level 15  
  Problem rozwiązany. Wymieniłem pompkę na Immergasa 45/70/95. Trochę było przeróbek ale warto było. Na III biegu kaloryfery grzeją całą powierzchnią. Na górze są gorące, na dole są ciepłe. Dodam tylko że na starej pompce jak odpalałem kocioł to przy 30 stopniach na dworze (teraz latem) kaloryfery na dole były zimne.