Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koszt ogrzewania domku gazem a węglem.

25 Lut 2013 20:24 150794 316
    anatolG
    Poziom 9  
    Ja dodam swoje 5 groszy do tematu.

Dom stary z lat 60 ubiegłego wieku.
    Zero ociepleń.
    Strop przykryty ułożonymi płytami styropianu później strych i dach blacha bez podbitki.
    Grzejniki aluminiowe 2 w 1 pokoju dwupłytowe dobre razem 2,8mb grzejnika.
    Pozostałe pomieszczenia grzejniki aluminiowe o różnej wielkości ale mniejsze niż powinny być do potrzeb pomieszczeń.
    Ściany domu nie ocieplone.

Dom pow. wew. ok 100m kw.
    Kupuję rocznie 5t węgla 31 MJ po 800zł/t
    Do tego drewno opałowe po 85zł mp x 10-12 wiązek.

Palę już od początku października aż do ciepłych dni czyli do połowy kwietnia. Przy czym najwięcej węgla idzie od grudnia do połowy lutego.

Jak na piecu 17kW mam 82-85 st to w domu jest w pokoju dogrzanym (30m kw) 24-25 st., a w drugim dużym 50m kw (3 grzejniki razem 5mb grzejników) 21-22st. Po wygaśnięciu 1) 20-21 st 2) 17,5-19st przy mrozach w dzień godz. 11 od rana nie palone w domu.

Rozpalam piec o 10-12 rano później o 16-17 dorzucam i rozgrzewam piec, i o 21-22 już na noc zarzucam.

Co do węgla jest mocny bo mam porównania miałem 28MJ i widzę jak on się pali a jak mój, który od lat kupuję baa od pokoleń kupuję od jednego sprzedawcy.

Zamierzam ocieplić dom styropianem 10-12cm i strop wełną 15cm i liczę, że ilość zużytego węgla zejdzie mi do 3t to w 2 lata zwróci mi się ocieplenie domu.
  • TermopastyTermopasty
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Grześku, widzę że masz gaz ziemny i kondensat no i grzejniki, niestety ale u ciebie jak byś nie liczył pompa ciepła się nie zwróci, lepiej już zostań przy kociołku, może masz możliwość jego adaptacji na ala kominek, wtedy może miał byś większe chęci do jego obsługi :D
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Mnie niestety już mało co się opłaca (co nie oznacza, że nadal nie będzie modernizacji).
    Zima i roczny okres rozliczeniowy gazu dobiega końca (rok obliczeniowy gazu 30 kwietnia). Dotąd zużyłem 3,5 mp. drewna około 450 m³ gazu (i do maja raczej tylko gazem będę palił).
    Na przyszły rok planuje zmniejszenie zużycia drewna przy niezmiennym zużyciu gazu.
    Mam kilka pomysłów jak to zrobić ale ciągle nie podjąłem decyzji. Jedyny pewnik to termomodernizacja balkonu.
    Nie planuję przenieść stałopalnego do pomieszczeń mieszkalnych.
    W kotłowni spędzam trochę czasu gdyż jest tam też mój kącik hobbystyczny (nie jestem palaczem-hobbystą :D ).
  • TermopastyTermopasty
    TheMoth
    Poziom 10  
    Koszt ogrzewania gazem jest wyższy, natomiast komfort, zaoszczędzony czas i pomieszczenie w piwnicy to też jest koszt. Gaz ma jedną zaletę, której niestety brakuję węglowi. Można go szybko rozruszać i podjechać z mocą szczytowo. Aby to osiągnąć na węglu musisz dokładać do pieca dobrych kilka godzin.
    LFlashman
    Poziom 9  
    Witam,
    Dorzuce swoje 3 grosze celem odniesienia się do innych domów.

Właśnie sprawdziłem rachunkek za gaz:
    22/02/2012 - 1521 m3
    12/02/2013 - 3445 m3
    Zużyłem w ciągu roku 1924m3 gazu ziemnego.

Dom o powierzchni 240m2 z wbudowanym w bryłę garażem o pow. 25m2 i przystawioną usługą 70m2. To wszystko razem daje 240m2

Garaż nie ogrzewany (brama ocieplna 45mm)

Usługa ogrzewana 3 x w tygodniu do 20 stopni w pozostałe dni temp. 8-10 stopni.
    W domu 21 stropni na stałe.
    Dom okna 3 szybowe
    Usługa okna 2 szybowe

W usłudze i domu rekuperator.

Kociol immergas victrix 24KW + zasobnik 300L. rodzina 2+1.
    Dom z 2010 roku.

W sumie wydaje mi się, że jest OK.

Pozdrawiam
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    U mnie roczne zużycie (ta zima była niestety dłuższa) zamknęło się 3,5 mp. drewna i 850 m³ gazu.
    Pozostaję w taryfie W2. Przyszły rok powinien być lepszy gdyż czeka mnie termomodernizacja balkonu.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Z uwagą przeczytałem Panów posty i większość z nich jest bardzo pouczająca,Niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Chodzi o obliczenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania domu ,ale tak jak by od tyłu. Jest to związane z koniecznością zakupu nowego kotła Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zagadnienia.
    Posiadam stary (1988rok) fakorowski kocioł gazowy.Moc kotła to 50kW.nominalne zużycie gazu to 6,2m3/h. Sprawność cieplna to 84% (Dane z instrukcji obsługi) Dzienne zużycie gazu to ok. 25m3. Piec ma zakres pracy od 30 do 90 stopni C. Pracuje na 35 w porywach 40stopni C.
    Czy można w jakiś sposób obliczyć Jaka jest sprawność kotła przy pracy na takich parametrach? Ile z tych 25m3 grzeje mi dom ,a ile podwórko? Gdybym znał tą wielkość nie było by problemu z doborem mocy kolejnego kotła.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę że kocioł jest " przewymiarowany". Czy jak 50kW pracuje z połową mocy nominalnej to wystarczy 24kW czy może mniejszy? Czy jak będzie mniejszy i dłużej pracował to czy nie wyjdzie na to samo.?
    Jaką właściwie moc oddaje taki 50kW piec pracujący z mocą 50%? Czy sprawność również spada do 50%?
    Nie policzę tego proszę Kolegów o pomoc.
    Pozdrawiam Darek.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Dariusz47 przyjmujemy że kocioł (zużycie nominalne 6.2m3/h) zużywa 25m3 na dobę. czyli pracuje około 4 godzin. To samo osiągnie kocioł pracujący całą dobę z mocą ok. 8,5KW. Jak byś podał zużycie dobowe w największe mrozy można obliczyć moc maksymalną potrzebną do ogrzania domu. CO pracuje w temperaturach 35-40stopni C. Są to warunki idealne dla kotła kondensacyjnego pracującego ze sprawnością ponad 100% w całym sezonie grzewczym.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    W największe mrozy zużycie dobowe było ok. 35m3 na dobę.Jednak starałem się nie przekraczać 30m3 i po prostu było zimniej. Z wyliczenia rozumiem że kupując mniejszy kocioł nie osiągnę zdecydowanych oszczędności.Upatrywałem ich w tym że obecny kocioł pracując z 50% mocą generuje straty bo jest za duży. Czytając posty innych wpadam w czarną rozpacz nikt nie zużywa tak dużo gazu.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Jeżeli zamontujesz kocioł kondesacyjny i będziesz miał w obiegu wodę 40stopni C jak obecnie to masz sprawność powyżej 105%. Czyli zyskujesz 20%.
    Zamiast 35m3 zużywasz 28m3.

Dodano po 18 [minuty]:

Jak duży jest dom? Czy jest ocieplomy? Jak grzejesz wodę użytkową? Czy sterujesz jakoś ogrzewaniem poza temperaturą obiegu? Kiedy kocioł miał przegląd? Jeżeli odpowiesz na te pytania łatwiej będzie dobrać kocioł dla twojego domu.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Jeśli chodzi o dom to grzeję około 200m2,z tym że w piwnicy idą rury w ścianach i jest w miarę ciepło. Piwnice 100m2 .Ściany zewnętrzne 2 x max w środku wełna mineralna 5cm .Max 2x 25cm,otynkowane.Razem mur ma 55cm. Poddasze użytkowe ,od góry blacha, papa, deska 22mm pustka1-2cm membrana wysokiej przepuszczalności, wełna labda 33 ,17cm-22cm między krokwie, 5cm pod krokwie.Paroizolacja.Boazeria brzozowa.Grzejników czynnych 200szt z Kęt lata 90-te. Woda ciepła z termy Valant,zużycie gazu ok. 3m3 na dobę . kuchnia elektryczna.
    Okna skrzynkowe na zamówienie,szczelne.
    Nie zacząłem od tych informacji gdyż zależało mi na wskazówkach czy to moje spalanie które uważam za b.wysokie nie jest spowodowane przede wszystkim starym i za dużym piecem. Acha, piec nie serwisowany,czyszczony,nie uważam że coś tam można serwisować, zużycie gazu od początku takie samo.Sam wymieniam uszkodzone termopary.
    Czy dobrze zrozumiałem że ten mój kocioł zastąpił by taki ok. 10kW ale pracował by cały czas?
    piotr_boncza
    Poziom 29  
    Dariusz47 napisał:
    W największe mrozy zużycie dobowe było ok. 35m3 na dobę.Jednak starałem się nie przekraczać 30m3 i po prostu było zimniej. Z wyliczenia rozumiem że kupując mniejszy kocioł nie osiągnę zdecydowanych oszczędności.Upatrywałem ich w tym że obecny kocioł pracując z 50% mocą generuje straty bo jest za duży. Czytając posty innych wpadam w czarną rozpacz nikt nie zużywa tak dużo gazu.

Zadałeś trudne pytanie. Zdarzyło mi się, że po wymianie kotła rachunki spadły z 1500 miesięcznie na 2500 rocznie :) To był Elgaz, takie urządzenie do spalania gazu, które przy okazji trochę podgrzewało domek, a zamontowałem Cerapur Smart 14kW.

W Twoim przypadku są dwa problemy.
    Pierwszy to moc minimalna, z którą kocioł pracuje przez sporą część sezonu. Drugi to moc maksymalna potrzebna przez tydzień, czasem dwa. Ja mówię klientom, że lepiej te parę dni dogrzewać się i chodzić w sweterku niż przez resztę sezonu płacić więcej. Kocioł o mniejszej mocy minimalnej będzie pracował długimi cyklami. Ciągła praca start-stop, nazywana taktowaniem, znacząco wpływa na trwałość kotła i zwiększa zużycie gazu. Myślę, że jeśli kupisz kocioł o mocy maksymalnej 24-28kW to nie popełnisz dużego błędu.
    Spróbuj jednak policzyć inaczej. Policz jaką masz sumę mocy nominalnej w grzejnikach i przelicz dla maksymalnej temperatury w obiegu, której potrzebowałeś przy mrozach. Tabelki są na stronach producentów i w katalogach.

MarudaP napisał:
    Jeżeli zamontujesz kocioł kondesacyjny i będziesz miał w obiegu wodę 40stopni C jak obecnie to masz sprawność powyżej 105%. Czyli zyskujesz 20%. Zamiast 35m3 zużywasz 28m3.

Błąd :D Choć ogólnie masz rację. Sprawność tego typu kotłów, stary Elgaz, Kadam, które zdarzyło mi się wymieniać, nie przekraczała 50%. Ta podawana przez producenta jest obliczana dla warunków idealnych i pracy z mocą nominalną. Gdy zwykły kocioł atmosferyczny pracuje z małą mocą, to spada jego sprawność. Czyli różnica w zużyciu gazu będzie sporo większa.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Wszystko to prawda,i macie Panowie rację ,ale mnie najbardziej by uszczęśliwiło stwierdzenie : "słuchaj stary ponieważ twój piec ma 50kW a pracuje tylko z mocą mniejszą niż 50% to ma sprawność 35%.to z 25m3 gazu na ogrzanie domu idzie 8m3".
    Można to jakoś policzyć? Coś z tym kołem musi być nie tak.Tej zimy robiłem doświadczenia i wyłączałem dysze. Dyszy jest 6 ,wyłączyłem 4 zostały dwie obok świeczki,tych dwu nie mogłem wyłączyć bo kocioł nie startował .nie zmieniałem temperatury na sterowaniu .Temperatura w domu też się nie zmieniła,za to zużycie spadło o 10%. Na dodatek piec nie pracował cały czas,pracował dłużej ,ale też się wyłączał. Chciałem go doprowadzić do pracy ciągłej wtedy bym wiedział ile potrzeba gazu do ogrzania domu ,nie dało rady te dwie dysze też było za dużo.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Oszczedhość 20% podałem z wyliczeń z danych producenta. Zgadzam się że bedą większe ponieważ kocioł jest przewymiarowany i nie ma sprawności 85%. Dodatkowo świeczka pobiera 0.5m3 do 1m3 na dobę. Lepiej się ucieszyć z mniejszego zużycia gazu niż rozczarować ze zbyt dużego spalania.
    Kocioł będzie pracować przez większość sezonu z mocą minimalną ,10 KW potrzebne jest w największe mrozy.
    Opisywany tu Cerapur Smart 14 KW przy obiegu wody 40/30 stopni Celcjusz ma moc od 3,7 KW do 14 KW ( prawdopodobnie by wystarczył do ogrzania twojego domu) Można znaleść kotły z wiekszą modulcją palnika i mocą maksymalną np 26KW (wtedy mamy komfort psychiczny że mocy nam nie zbraknie) :D
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Ja to wszystko rozumiem ,i też czuję że inny kocioł byłby oszczędniejszy,a kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania już na sto procent. Tylko jak to na podstawie obecnego kotła policzyć? Przecież powinien być jakiś sposób,to jest fizyka ,a nie gdybanie.
    Nie boję się o to że nowy kocioł będzie za mały ponieważ zostawię stary i jak by co to go odpalę. Na dodatek w 89r. fachowcy polecili kupić dwa kotły po 50kW i takie stoją u mnie w piwnicy,paranoja.
    Moja determinacja jest tak duża że rozważam przejście na węgiel.Skoro wystarczy 10-15kW to piec węglowy takiej mocy przy pełnym obciążeniu spali węgla za śmieszną kasę.
    W to lato muszę coś z tym zrobić.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Niestety masz rację nie policzę.Sądziłem że można jakoś przez analogię.
    Oprócz tych dwu kotłów mam ,wstyd się przyznać, trzeci elektryczny .Są w nim cztery grzałki po 6kW razem 24kW.Może raz użyty wieki temu,nikt nie pamięta jaki był efekt poza wariującą tarczą licznika.
    Co sądzisz o takim doświadczeniu ? Załączam po kolei grzałki i sprawdzam jaka jest temperatura wody.Sprawność tego kotła elektrycznego można przyjąć za 100%. Moc włączonych grzałek wyznaczy moc potrzebną do ogrzania domu i co za tym idzie moc potrzebnego kotła gazowego lub węglowego.
    piocze
    Poziom 10  
    Witam.
    Dyskusja rozgorzała więc i ja dorzucę swój kamyczek.
    Koszt ogrzania domu przez sezon jest jak najbardziej powiązany z paliwem jakim palimy. Ja mam na to nieco inne spojrzenie. Mianowicie przez ostatnie 2-3 dekady było kilka zmian technologii ogrzewania. Pierwsza z węgla na gaz ( znajomi wymieniali piece ) miało być tanio doszła akcyza i szlag trafił . Druga z gazu na olej opałowy, podobnie akcyza. Trzecia ekogroszek, z węgla w cenie 400 zł/t zrobiono paliwo specjalistyczne ( ekogroszek ) w cenie 800 zł/t, teraz to już chyba 900zł/t . W międzyczasie pojawił się pellet ale chyba jest za drogi bo mało o nim się mówi. Obecnie jest epoka pomp ciepła, czekam na uwolnienie cen energii i dopłat do zielonych świadectw które cenę średnią z podatkami i opłatami stałymi z 0.62zł/kWh podniosą do 0.80zł/kWh. Zobaczymy jak wtedy będą wyglądać obliczenia. Moja teoria jest taka że ludzie szukając taniej energii dają sie złapać na haczyk a po trzech latach podwyżka i jest po staremu.

Ja ma dom taki kwadrat gierkowski 9m/9m/9m, ociepliłem, ogrzewam również piwnicę i CWU. Wstawiłem piec z podajnikiem 19kW, palę miałem 400zł/t , typ pieca - uniwersalny , wiec mogę przejść na: ekogroszek, pellet, zrębki drewna, owies. Do zmiany paliwa musze zmienić nastawy w sterowniku ( wiem bo tymi paliwami paliłem ) , więc jednak sterownik jest do czegoś potrzebny.
    Zimę od1.10.2012 do 01.05.2013 zamknąłem z wynikiem 3,5 t miału po 400zł/t.
    Na lato żeby nie palić zamontowałem solary ( własnoręcznie koszt inwestycji 3500zł ), z lenistwa, nie wiem czy sie kiedykolwiek zwrócą bo przez lato spalałem tonę miału, piecyki gazowe które miałem wcześniej mnie denerwowały bo za każdym razem musiałem zlać zimną wodę z rur ( i to zagrożenie). Na tym etapie problem z ogrzewaniem i CWU uważam za zamknięty ale jak podniosą ceny węgla/miału zobaczymy.

Swoją drogą zastanawia mnie dlaczego nikt w Polsce nie poruszy tematu 100% spalania węgla bez producji toksycznych związków, w piecu domowym ( chyba spadło by zużycie ) . Jak widza co leci z kominów u sąsiadów i czym oddycham to mam ochotę sie wyprowadzić na księżyc. Zaraz dostanę odpowiedź że ja tak samo spalam, otóż widzę różnice w spalaniu ciągłym w wysokiej temperaturze ( nagrzany żeliwny 4cm ścianka palnik-ruszt ) dodając po pół łyżeczki od herbaty miału. Dodam że piec odbiera z spalin tyle ciepła że mogę trzymać rękę na rurze łączącej komin z piecem.
    Trzymajcie sie ciepło.Wybierajcie piec na lata nie na lato.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Ogrzewasz dom 200m2. Liczymy dla domu nieocieplonego potrzebujesz 20KW (ty masz ocieplonyczyli potrzebyjesz mniej) Twój kocioł ma 50KW ma 6 dysz, ( 1 dysza=8.33 KW). Pracowały dwie dysze czyli 16.6 KW i to było za dużo. Spokojnie dobierzesz sobie kocioł tylko spawdź czy masz autoryzowany serwis w pobliżu. (Który to Józefów?)
    Dariusz47
    Poziom 10  
    No właśnie czy to można tak policzyć,50:6= 8,33 x 2. Czy nie ma tu jakiegoś haczyka? Jeśli by tak liczyć to przez 90% zimy potrzebne mi około 15kW przy sprawności +- 80-85%. Jak pisałem wodę grzeję termą gazową moc termy to 6kW. Zaraz ją zgaszę i wybiorę ciepłą wodę ,a później odpalę i zobaczę ile przez godzinę spalę gazu wg. licznika. Czy można założyć że gdyby urządzenie o tej sprawności miało dwa razy większą moc to i zużycie było by dwa razy większe? Nie wiem dlaczego adres pokazało jako Józefów ,mieszkam w Otwocku.
    MarudaP
    Poziom 21  
    Jeżeli mieszkasz w Otwocku to masz duży wybór między markami. Na pewno jest serwis Termeta i Immergasa.
    Tu masz
    Termet
    Ecocondens Crystal 20 Moc cieplna kotła przy temp. 50/30 [kW] 6,4-21,8
    Ecocondens Crystal 25 Moc cieplna kotła przy temp. 50/30 [kW] 7,2-26,1
    Immergas
    KOCIOŁ VICTRIX X 24 2 l 1-F M Moc cieplna (KW) 3-24
    Są to kotły jednofunkcyjne. Każdy z tych kotłów wystarczy do ogrzania twojego domu.
    W przyszłości jak byś musiał wymienić termę możesz podłączyć zasobnik do ciepłej wody.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Tak mam możliwości zakupu.Ale uważam że to jest oszustwo i pic na wodę.Część kotów które wymieniłeś ma gwarancję 3 lata ,to znaczy że właściwie 20m-cy bo tyle będzie pracował przez te 3 lata Zwykła chińszczyzna w elektronice ma 24m-ce gwarancji. 5 Lat już lepiej ,ale bez szaleństw.Moja Fakora miała 10 lat gwarancji na wymiennik i to prawie 30 lat temu.
    Druga sprawa dlaczego nikt się nie chwali jakie jest zużycie gazu przy pracy ciągłej ,jak to są takie wspaniałe maszyny to powinna to być pierwszorzędna informacja,nie sądzisz?
    Cały czas jestem w kropce,nie zapłacę już tyle kasy za gaz najwyżej zamarznę:) Albo przejdę na węgiel,tu przynajmniej na szczelność kotła można uzyskać gwarancję 10 letnią
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Dzięki za tabelki,można porównać spalanie. No i niestety nie jest to wiadomość korzystna dla mnie. Sprawdziłem termę Valianta też ma 20 lat i moc 6,8kW .pobór gazu przy pracy ciągłej 0,750m3,Podobnie jak kotły z tej drugiej tabeli. Tak że spalanie różnych urządzeń podobnej mocy jest zbliżone. Muszę się poważnie zastanowić jednak nie chciał bym odchodzić od gazu .A Ty jak ogrzewasz i czym?

Dodano po 9 [minuty]:

Posłuchaj ,przełóż to z polskiego na nasze. Jednofunkcyjny Ecocondens ma moc od
    5,6-18,2kW to jakie jest max zużycie gazu? Czy 1,,4 m3/godz? Przy pełnej mocy,to możliwe?
    MarudaP
    Poziom 21  
    W ten sposób nie porównasz zużycia gazu. Twój Vailant pracuje w innych warunkach niż piec badany w laboratorium. Aby wynik był wiarygodny kotły musiały by pracować w jednakowych warunkach na tym samym gazie Podgrzewać dokładnie tą samą ilość wody do tej samej temperatury.
    Mam zainstalowanego immergasa VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW.
    Przy termecie podane jest średnie zużycie .Może dokładniejsze dane są w serwisówce (ale my nie mamy do niej dostępu)
    Ale można korzystać z tabeli immergasa.
    I muszisz przyjąc poprawkę są to dane laboratoryjne w określonych warunkach.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Dzięki skorzystałem z tabel i jeszcze bardziej boję się zimy.Coraz poważniej myślę o opalaniu węglem.koszty jednak są znacznie mniejsze.tym bardziej że mieszkam w domu wielopokoleniowym i są fachowcy od palenia:).Ale to jeszcze do głębokiego namysłu.Na razie dzięki za zainteresowanie się tematem,przynajmniej mam potwierdzone swoje wątpliwości.
    Dariusz47
    Poziom 10  
    Co zrobiłem? Kupiłem używany kocioł na węgiel DOR16 i od września nim palę . Gazu używam do ogrzania ciepłej wody.Za X i IX wyszło 110m3. Inkasent aż przetarł szybkę w gazomierzu bo myślał że niedowidzi:)
    TheMoth
    Poziom 10  
    Chyba masz na myśli "m3", a nie "m2"???
    wnoto
    Poziom 32  
    Dariusz47 napisał:
    Co zrobiłem? Kupiłem używany kocioł na węgiel DOR16 i od września nim palę . Gazu używam do ogrzania ciepłej wody.Za X i IX wyszło 110m2. Inkasent aż przetarł szybkę w gazomierzu bo myślał że niedowidzi:)

Masz szansę zmieścić się w taryfie W-2 do 1200m3 w roku.
    W tej taryfie opłaty stałe są sporo niższe niż w W-3