Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zawór ograniczający powrót zbyt zimnej wody do kominka z PW - w ktorym miejscu ?

dafit2 02 Lut 2012 22:40 3497 6
  • #1 02 Lut 2012 22:40
    dafit2
    Poziom 2  

witam

czy moglby mi ktos pomoc i powiedziec w ktorym miejscu i jak powinien byc podlaczony zawor ktory ogranicza powrot do kominka z PW zbyt zimnej wody, taki ktory np otwiera sie dopiero gdy woda osiagnie 55 stotpni aby woda na powrocie miala min 55 stopni. ( ochrona kominka przed poceniem ).

zawór ograniczający powrót zbyt zimnej wody do kominka z PW - w ktorym miejscu ?

i mam jeszcze jedno pytanie, czy pompy na wymienniku powinny wlaczac sie obie jednoczesnie ?? czy moze lepiej aby wczesniej wl. sie pompa na kominku a pozniej jako druga ta na instalacji ktora pcha wode na grzejniki czy do cwu ??

pozdrawiam
    Dawid

0 6
  • Metalwork
  • #2 02 Lut 2012 23:10
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Nie montuje się takiego zaworu.

0
  • Metalwork
  • #3 02 Lut 2012 23:40
    k0s10r
    Poziom 19  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Nie montuje się takiego zaworu.

Kolega niestety jeszcze mało wie. Są takie zawory firmy ESBE.

Zawory temperaturowe seria VTC500 . Zawór VTC500 stosowany jest w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 150 kW, zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (50°C, 55°C, 60°C, 65°C, 70°C lub 75°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70°C lub 75°C).

Dodano po 1 [minuty]:

Zawory temperaturowe seria VTC300

Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC300 zaprojektowany został w celu ochrony kotła przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej. Dzięki utrzymaniu wysokiej temperatury wody powrotnej możliwe jest osiągnięcie większej sprawności kotła, ograniczenie osadzania się smoły i wydłużenie okresu eksploatacji kotła.

Zawór VTC300 stosowany jest w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 30 kW, zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (45°C, 55°C, 60°C, 70°C lub 80°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70°C lub 80°C). Zalecane jest stosowanie pierwszego rozwiązania, które pozwala stworzyć prostszą instalację z możliwością rozbudowy.

Dodano po 1 [minuty]:

dafit2 napisał:
    czy pompy na wymienniku powinny wlaczac sie obie jednoczesnie ??

Tak

Dodano po 2 [minuty]:

tak się to montuję

0
  • #4 03 Lut 2012 00:00
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

dafit2 napisał:
    aby woda na powrocie miala min 55 stopni. ( ochrona kominka przed poceniem ).

Jakoś zawór trójdrogowy nie spełnia tej funkcji.
    Inna sprawa, że sposobów regulacji jest kilka i nie trzeba w układzie pierwotnym stosować pompy.

0
  • #5 03 Lut 2012 00:31
    k0s10r
    Poziom 19  

Inna sprawa, że sposobów regulacji jest kilka i nie trzeba w układzie pierwotnym stosować pompy.

Podłączenie wymiennika płytowego bez pompy ? grawitacyjnie?

Jakoś zawór trójdrogowy nie spełnia tej funkcji.

Czytaj ze zrozumieniem.

Ochrona kotła przed zimnym powrotem i co za tym idzie zabezpieczenie kotła przed "rosieniem" czyli skraplaniem się pary wodnej zawartej w spalinach .Jest to groźne zjawisko które w sposób znaczący potrafi ograniczyć żywotność kotła, kominka. Drugim zadaniem zaworu jest stworzenie lepszych warunków pracy dla kotła. Kotły na paliwo stałe są z natury kotłami wysokotemperaturowymi.

0
  • #6 03 Lut 2012 01:01
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Masz rację przy wymienniku płytowym niemożliwe (zbyt duże opory przepływu) nie zauważyłem na rysunku.
    U mnie w układzie też mam kocioł stałopalny i też jest zabezpieczony przed zbyt niską temperaturą. Nie używam zaworu trójdrożnego gdyż realizuje to prościej.

0
  • #7 03 Lut 2012 21:27
    dafit2
    Poziom 2  

Cytat:
    Ochrona kotła przed zimnym powrotem i co za tym idzie zabezpieczenie kotła przed "rosieniem" czyli skraplaniem się pary wodnej zawartej w spalinach .Jest to groźne zjawisko które w sposób znaczący potrafi ograniczyć żywotność kotła, kominka. Drugim zadaniem zaworu jest stworzenie lepszych warunków pracy dla kotła. Kotły na paliwo stałe są z natury kotłami wysokotemperaturowymi.

witam

u mnie zrobione jest tak ze ten zawor jest zainstalowany na zasilaniu, jezeli woda jest zbyt zimna to wowczas zawor jest zamkniety i woda z zasilania idzie na powrot i spowrotem do kominka, jezeli osiagnie wymagana temp. wowczas zawor sie otwiera i wtedy woda idzie na wymiennik,

czy to jest ok ??

bo mi sie wydaje ze powinno byc tak ze woda powinna plynac przez zasilanie na wymiennik i za wymiennikiem na powrocie powinien byc zamontowany ten zawor ogr temp powrotu, jezeli woda jest zbyt zimna wowczas zawor kieruje ja spowrotem na zasilanie i wymiennik, gdy woda osiagnie wymagana temp zawor puszcza ja i wraca do kominka.

powiedzcie ktore rozwiazanie jest prawidlowe ?

pozdrawiam
    Dawid

0