Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

spalony sterownik Amica AWSN12AN

marta_kra 03 Feb 2012 21:28 4833 6
 • #1
  marta_kra
  Level 1  
  Witam,
  Mam problem bardzo podobny do opisanego przez użytkownika chodzik, a mianowicie wysiadł mi programator pralki. Rezystor na płycie jest spalony. Po drugiej stronie widać również ślady spalenizny na rezystorze, diodzie, kondensatorze oraz ścieżce idącej do układu K838. Nie wiem co jest powodem awarii i czy da się naprawić sam sterownik. Po wyborze programu i naciśnięciu start pralka zgasła. Proszę o pomoc i poradę czy da się naprawić ten sterownik. Załączam zdjęcia.

  Pozdrawiam i proszę o szybką pomoc:)


  spalony sterownik Amica AWSN12AN spalony sterownik Amica AWSN12AN

  a jeszcze jedno pytanie jakby moje działania naprawcze nie przyniosły rezultatu, czy ten sterownik można ewentualnie zastąpić modelem od AWSN10DA zachowując pełną funkcjonalność pralki - na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, ale kosztuje o ponad 100 zł mniej.

  dzięki za wszelkie informacje

  Pomiarów nie przeprowadziłam, bo nie mam w tym momencie odpowiednich przyrządów.

  Zapomniałam również zapytać czy może ktoś w Warszawie zajmuje się naprawą takich sterowników.
 • #2
  Mupet1
  Level 16  
  Proponuję wymienić elektrolit blisko rezystora. Układ po drugiej stronie to przetwornica a one nie lubią przegrzanych kondensatorów bez pojemności. Rezystor mógł zagrzać kondensator i go uszkodził. Proponuję sprawdzić pojemność.
 • #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  marta_kra wrote:
  Rezystor na płycie jest spalony.
  Czy to wynika z pomiarów?
  marta_kra wrote:
  Po drugiej stronie widać również ślady spalenizny na rezystorze, diodzie, kondensatorze oraz ścieżce idącej do układu K838.
  Mogę się mylić, ale widzę tam raczej tylko czarny pył, który osiadł na tych elementach. To nie zmienia jednak faktu, że coś może być uszkodzone, ale niekoniecznie w/w elementy.
 • #4
  kolgreen
  Level 16  
  Pozwolę sobie dodać swoje trzy grosze w temacie. Chociaż jest on już trochę przedatowany (ciekaw jestem wyniku), mam podobny problem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2582899.html

  Mój problem dotyczy pralki AWSN10DA, również zwróciłem uwagę na to "wypalenie" w tym miejscu. Mamy identyczne płyty główne.

  Zhudomel ma racje. Płytka przylega do plastikowej obudowy w której jest otwór przez który kurz osiada na płycie. Nie sprawdziłem co prawda rezystora ale po przetarciu (przyp. kurzu) ścieżka jest w idealnym stanie, więc ten trop jak dla mnie odpadł.

  To tak dla potomnych, co do tego tematu trafią...
 • #5
  agdrtv
  Level 16  
  Witam, wymiń c8 a zamiast rezystora wlutuj słabą żarówkę np 40W, po załączeniu zasilania powinna na chwilę rozbłysnąć pełną mocą a po chwili całkowicie przygasnąć, jeśli ciągle świeci to do wymiany scalak + wszystkie elementy w jego aplikacji
 • #6
  janek_999
  Level 17  
  Chciałbym odświeżyć ten temat. Moja pralka też całkiem umarła (ciemny wyświetlacz pralki) i podejrzewam programator (no bo co innego?).
  Mój programator wygląda identycznie jak ten na zdjęciach w pierwszym poście, więc nie daję nowych zdjęć.

  Nie ma oznak spalenia - jedynie rezystor 47 Ohm (ten koło C8) ma ciemny nalot (co jest raczej normalne bo się nagrzewa).
  Zgodnie z radami:
  - wymieniłem C8 (10u/400V) na nowy,
  - wlutowałem i sprawdziłem triak (BTA313-600) - włącza i wyłącza wg metody https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic342278.html oraz https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=284835.
  - sprawdziłem omomierzem elementy wokół "przetwornicy" LNK304GN (R 47Ohm, diody prostownicze i diodę przełączającą RS1K oraz dławik)

  A jednak programator dalej nie działa.

  Zastanawia mnie czy napięcie na wyjściu "przetwornicy" nie jest za małe (waha się od 1,8 do 3 V). Nie wiem ile powinno być ale gdzieś na tym forum czytałem że 12 V (tylko nie wiem czy autorowi chodziło właśnie o to napięcie).

  Na wejściu "przetwornicy" jest ok. 320 V napięcia wyprostowanego (zmierzone zwykłym multimetrem więc wiem że jest to wartość "oszukana" ze względu na jednopołówkowy prostownik).

  Jeśli faktycznie jest za niskie - czy to oznacza, że "przetwornica" LNK304GN jest uszkodzona ?
  Zdjąłem schemat z płytki i jest to klasyczna aplikacja (High-Side Buck Boost–Direct Feedback) z karty katalogowej ( jak na zdjęciu)

  spalony sterownik Amica AWSN12AN


  Może ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze można sprawdzić ?
  Za nowy programator w serwisie chcą ponad 300 zł.
  Jeśli to procesor - to raczej sam nie naprawię, ale wolałbym mieć pewność, że to nie jakiś drobiazg za 7-10 zł

  Z góry dziękuję za poświęcony czas i jakieś pomysły w tej sprawie.
 • #7
  kolgreen
  Level 16  
  janek_999 wrote:

  Może ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze można sprawdzić ?
  Za nowy programator w serwisie chcą ponad 300 zł.
  Jeśli to procesor - to raczej sam nie naprawię, ale wolałbym mieć pewność, że to nie jakiś drobiazg za 7-10 zł

  Z góry dziękuję za poświęcony czas i jakieś pomysły w tej sprawie.


  Ja również chciałem naprawiać... W końcu stwierdziłem, że kupię płytę główną za te kilkaset złotych (zawsze mniej niż nowa pralka). Płyta niby nowa, ale już była przelutowywana. Zgłaszałem, ale trudno dostać kolejny egzemplarz... Mimo, że teoretycznie serwisy mają go w ofercie, to był praktycznie nie do zdobycia. Więc się cieszyłem, że jest i działa (gdy go dostałem po miesiącu). Działał... Po krótkim czasie, znów płyta główna padła. Trzeba by nową kupować. Kolejne kilkaset złotych, a płyta nie do zdobycia, z gwarancją też średnio (bo autoryzowany serwisant nie zakładał itp.).
  Przepraszam, ale mam o Amice bardzo złe zdanie, odradzam zabawę w naprawy, chyba że niech to "autoryzowani serwisanci robią" w ramach "gwarancji" i niech się oni martwią...

  "Naprawy", telefony itp. zajęły mi 6 miesięcy. Skończyło się na tym, że robiłem własną płytę główną, ale żona kazała wywalić ten złom (za mało programów prania było) :D ...
  No i w moim przypadku zakończyło się na zakupie nowej pralki innej firmy. I jest teraz spokój.