Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon MP210 - error E5 z nowym oryginalnym cartidge'em CL-38

tobiexe 03 Feb 2012 22:10 8812 7
 • #1
  tobiexe
  Level 9  
  Witam.
  Jak w temacie. Przybliżę jak powstał ten okrutny błąd. Niegdyś po skończeniu się atramentu w kasecie z kolorem postanowiłem ją uzupełnić. Mimo tej czynności i reseciku bodajże licznika, nadal nie drukowała na kolorowo. Odpowietrzałem dysze, czyściłem styki bez skutku. Aż pewnego dnia kasetka zaniemogła i wyskoczyła z błędem E5 - "niemożna rozpoznać kasety z atramentem". Zamówiłem wiec komplet napełnianych oryginalnych Cartidges. Drukarka uparła się i nadal migała diodą dysfunkcji kasetki z kolorem i oczywistym E5 na wyświetlaczu. Odesłałem zakupiony towar z reklamacją CL-38. Firma przysłała mi go z powrotem w nowym opakowaniu i wydrukiem testu rzekomych kasetek drukujących. Po pewnym czasie zdecydowałem się na zakup oryginału, który nabyłem. Po za montowaniu go w piekielnym urządzeniu wielofunkcyjnym MP210 nadal miga jak na dyskotece E5. Niewiarygodne aby kasetka była uszkodzona.
  Możliwe jest aby naknocić w programie serwisowym np. naciskając inną sekwencje klawiatury podczas resetowania poziomu atramentu? Szkoda pieniędzy było wydawać. :/ Co zrobić?
 • #2
  endriuf
  Printers specialist
  Jeśli obydwa kartridże są ok. to uszkodzona może być karetka. Co informuje sterownik drukarki?
 • #3
  tobiexe
  Level 9  
  Domyślam się, że chodzi o monit pojawiający się w postaci okienka:

  https://obrazki.elektroda.pl/2411084100_1328364081.jpg
  - co jest równoznaczne z błędem E5

  Rozkręciłem urządzenie, dostałem się do karetek, do ich pcb. Popatrzyłem i skręciłem canona do punktu gdzie możliwe jest drukowanie. Instalując pojedynczo kasetki zostały one wykryte przez system czy były regenerowane czy też był to oryginał. Posiadam oryginalny tylko CL-38 i regenerowany komplet z zamówienia. Swoich już dawno się pozbyłem.
  Sytuacja wygląda tak: jeśli zamontuje sam czarny regenerowany zostaje on wykryty, jeśli kolor oryginał również. Znowuż oryginalny CL-38 z PG-37 zostaje tak jak na obrazku. Dziwne...
 • #4
  endriuf
  Printers specialist
  Z zamiennikami lub regenerowanymi bywają problemy. Żeby mieć pewność należałoby zainstalować dwa oryginalne kartridże.
 • #5
  tobiexe
  Level 9  
  Znów wydatek... Mam wątpliwości co do tego urządzenia. Co ja potem zrobię z oryginałami? Jeśli uda mi się zakupić odpowiedni cartidge to napiszę. Nie posiadam własnego dochodu. Po prostu nie lubię wydawać pieniędzy w błoto. A drukarka by się przydała.
 • #6
  tobiexe
  Level 9  
  No i przyszedł czas kiedy to zakupiłem oryginalny PG-37. A tu rozczarowanie... Canon dalej tak samo reaguje. Jakby w ogóle nie "widział" kasetki CL-38 z kolorem, nadal E5, E5, E5... tylko dla koloru. Oba oryginalne. Czy ja coś robię źle? Teraz już nie odpuszczę. To musi działać! Jak bym mógł to ugryźć?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  tobiexe
  Level 9  
  Międzyczasie ujawnił się mały niuans. Udało mi się wydrukować stronę testową z parametrami i zawartością eeprom oraz testem kasetek drukujących.
  Kilka słów jak tego dokonałem. Instalując w karetce kasetkę CL i zamknięciu pokrywy skanera została ona wykryta. Natchnęło mnie coś aby spróbować zresetować licznik poziomu atramentu. Ku mojemu zdziwieniu udało mi się wejść w tryb serwisowy. Co w przypadku zamontowania dwóch kasetek było nie możliwe. Jednak po udanym resecie sytuacja nie uległa zmianie. Nadal błąd. Za drugim razem postanowiłem poeksperymentować z sekwencją klawiatury. Po wejściu w serwis ręcznie cofnąłem karetkę i zamontowałem PG, po czym z powrotem przesunąłem ją na swoje miejsce. I w taki sposób dało się coś wydrukować. Nie znam menu serwisowego w całości, chociaż jeżeli w części to przy pomocy "prób i błędów". Ja tu zauważam błąd, chociaż mogę cię mylić. Te wydruki nie wiele mi mówią. Zamontowanie CL daje E5 dla kontrolki z opisem B, zamontowanie PG daje E5 dla kontrolki C, osadzenie ich razem daje E5 dla kontrolki C. Nie wiem jakaś negacja... Nie sprawdzałem ich w innej drukarce nie mam takiej możliwości. Jeśli to konieczne mogę wstawić zdjęcie wydruku. Może te parametry coś wyjaśnią?
  A i jeszcze jedno. Canon nie reaguje również na przycisk zmiany wielkości strony oraz nie podświetla przycisku do automatycznego dopasowania do strony.