Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Mini" alarm do motocykla

Mimitron 03 Lut 2012 23:40 4583 9
  • Witam.

Z poprzedniego projektu zostało mi sporo części więc wpadłem na pomysł żeby zrobić sobie alarm do motocykla .

W założeniu:
    -Alarm się włączy po złożeniu bocznej lub centralne stopki w zależności na której stoi.
    -Po przekręceniu stacyjki mimo że motocykl stoi na którejś ze stopek.
    -Po uzbrojeniu alarmu zostaje odcięty zapłon.
    -Uzbrojenie odbywać się będzie poprzez zabranie magnesu ze "specjalnego miejsca".
    -Rozbrojenie odbywa się poprzez umieszczenie magnesu w "specjalnym miejscu";
    -Zniszczenie lub odłączenie centralki spowoduje przerwanie zasilania przekaźnika i włączenie klaksonu.

Schemat:

Detekcja złożenia sopek będzie zrealizowana za pomocą czujników halla umieszczonych na ramie i magnesów neodymowych o wymiarach 5mm x 5mm przyklejonych do stopek. Teoretycznie Honda CB 500 ma kontrolkę złożenia bocznej stopki więc można by wziąć stad sygnał ale nie chce wpinać się w instalacje i szukać odpowiedniego kabelka.

Sygnał z klaksonu będzie składał się z różnej długości impulsów tak żebym wiedział że to mój alarm robi hałas a nie że ktoś się bawi klaksonem.

Dodano po 15 [minuty]:

Zapomniałem o kondensatorach 4,7nF między wyjściem czujnika halla a masą.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Mimitron
    Poziom 20  
    Mimitron napisał 529 postów o ocenie 91, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Mimitron
    Poziom 20  
    Przespałem się z tym pomysłem i doszedłem do wniosków że cały czas zasilane przekaźniki samochodowe gdy motocykl stoi z nieuzbrojonym alarmem w garażu lub na ogródku będą skutecznie rozładowywać akumulator. Będzie trzeba pomyśleć o innym sterowaniu klaksonem tak zęby w przypadku zaniku sygnału z portu ( zniszczenie lub odłączenie centralki ) powodowało włączenie sygnału.

Myślałem o czymś takim ale prąd płynący przez R3 będzie wartości minimum 3A wiec rezystor musiał by być dość dużej mocy :/

• Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Pawello007
    Poziom 9  
    Cytat:
    -Uzbrojenie odbywać się będzie poprzez zabranie magnesu ze "specjalnego miejsca".
    -Rozbrojenie odbywa się poprzez umieszczenie magnesu w "specjalnym miejscu";

Zastanawia mnie jedno, czy można to jakoś połączyć ze stacyjką ?
    Mimitron
    Poziom 20  
    No pewnie, przecież w schemacie masz wyprowadzenie do stacyjki, wystarczy znaleźć przewód na którym pojawia się napięcie po przekręceniu stacyjki (u mnie w hondzie CB500 to czerwono-czarny wychodzący ze stacyjki) i w programie przewidzieć że przekręcenie stacyjki czyli pojawienie się napięcia na tym wejściu dezaktywuje alarm. Osobiście uważam że to nie jest dobry pomysł ponieważ wyłamanie stacyjki to żadna filozofia i alarm wtedy staje się bezużyteczny.

Dodano po 18 [minuty]:

Szkoda że zestaw do samodzielnego montażu włącznik na pilot radiowy Nord Elektronik KIT114jest taki drogi. Ale można pomyśleć o sterowaniu podczerwienią.
    Marian B
    Poziom 36  
    O zabezpieczeniach można w nieskończonośc. Moim zdaniem, nie warto jednak zbytnio komplikowac uklad, gdyż z reguły waszystkie tego typu zabezpieczenia polegają na "ukrytym przycisku", oraz na odcinaniu, lub załączaniu czegoś tam. Ważne jest też zachowanie "przerwy powietrznej". Proponuję pczytac i ewentualnie dostosowac do swoich potreb:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1389941.html
    lub jeszcze prościej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic671490.html
    Mimitron
    Poziom 20  
    Rezygnuje z wykrywania złożenia stopek i zastosuje jeden rtęciowy czujnik przechyłu. Po prostu po wyprostowaniu motocykla włączy się alarm, i tak na centralnej stopce stawiam tylko podczas prac serwisowych a na co dzień motocykl stoi na bocznej stopce.
    pubus
    Poziom 30  
    Dziwnie kolega kombinuje z tym klaksonem...
    Przekaźniki i cuda...
    Jeżeli klakson ma zadziałać po zniknięciu sygnału z uC to poniżej rozwiązanie które prostsze już chyba być nie może a prąd pobierany jest minimalny.
    Mimitron
    Poziom 20  
    Ostatecznie postanowiłem zrealizować wszystko na przekaźnikach. Odcięcie zapłony jest zrealizowane poprzez "przecięcie" przewodu z oryginalnego wyłącznika zapłonu i "wpięcie" się tam przekaźnikiem. Sterowanie klaksonem również poprzez przekaźnik.
    Całę urządzenie będzie zatopione w żywicy epoksydowej i umieszczone w nie dostępnym miejscu wraz z klaksonem. Diody dodałem z ciekawości czy rozświetlą żywice ;) a ogólnie sygnalizują stan w którym jest układ.

Program:
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod