Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec gazowy do ogrzania zbiornika wody 2500L

jarek.w 04 Feb 2012 09:43 1943 6
    jarek.w
    Level 17  
    Witam wszystkich
    Szukam porady na temat jakiej mocy piec gazowy zastosować.
    Oto wytyczne,
    Posiadam zbiornik z wodą o pojemności 2500L . W zbiorniku znajduje się wężownica wodna która nagrzewa wodę w tym zbiorniku.
    Temperatura wody jaką trzeba utrzymywać to 42-44 stopnie celsjusza.
    Woda która dochodzi do zbiornika (z wodociągu) ma temperaturę 10-15 stopni.
    Zbiornik oczywiście ocieplony i dobowe zużycie ciepłej wody to kilkaset litrów.
    Czy piec o mocy ok. 14kw jest w stanie nagrzać i utrzymywać zadaną temperaturę .
    Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tej dziedzinie to proszę o poradę.
    pozdrawiam,
    ostag
    Level 18  
    Witaj
    Mało danych o zbiorniku.
    Jaka powierzchnia wymiany ciepła przez wężownicę, jaka moc wężownicy?
    Jakie parametry czynnika grzewczego dopuszcza producent wężownicy.
    Czy podany pobór jest stały w czasie ( np 100l/h,) czy chwilowy ( 500l/h a potem 8 godzin nic)?
    jarek.w
    Level 17  
    Moc wężownicy będzie ciężko ustalić , wykonana własnoręcznie :)
    50 metrów rury Cu o średnicy 22mm i zwinięta w spirale .
    Zbiornik ma wymiary , średnica 1,25m długość ok.2,3m umieszczony w poziomie i dolnej części jest spirala wężownicy o śr. ok. 60cm.
    Płyn w obiegu grzewczym to woda.
    Co do ilości wody ciepłej jaka będzie pobierana ze zbiornika to może być różnie raz więcej raz mniej , ale myślę że można przyjąć 50l/h
    poz,
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Niecałe 2kW :D
    jarek.w
    Level 17  
    No tak , może i te 2 kW wystarczą do podtrzymywania temperatury w zbiorniku ale co w przypadku utraty w dość szybkim tempie dużej ilości ciepłej wody .
    Np. w ciągu 1-2 h temperatura na zbiorniku spada (duży pobór ciepłej wody) z tych 43 stopni do np.35ciu stopni celsiusza to grzałką 2kW będę chyba z kilka dni musiał podgrzewać aby uzyskać zadaną temp.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Obliczyłem tak aby bez problemu podgrzały i 50L/godz. i 500L dziennie i zostało na straty bojlera. Jeśli nie starczy lepiej ocieplić dodatkowo bojler.
    Ocieplając dodatkowo swój zmniejszyłem zużycie gazu o około 7m³/miesiąc.
    jarek.w
    Level 17  
    I wyszło tak że zastosowałem używany piecyk Junkers Ceraclass ZS 14-2 DVKE 23, taki miałem możliwość kupić po pieniądzach.
    Na zewnętrznym termostacie ustawione 42 stopnie i wszystko działa jak potrzeba .
    Choć na początku miałem trochę obaw ponieważ miałem wrażenie że płomień pieca jest zbyt mały (co poruszyłem w osobnym wątku) okazało się że ten piec jest ustawiony na min. czyli ok. 9-10KW.
    Temat zamknięty.