Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piec gazowy do ogrzania zbiornika wody 2500L

04 Lut 2012 09:43 1757 6
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich
    Szukam porady na temat jakiej mocy piec gazowy zastosować.
    Oto wytyczne,
    Posiadam zbiornik z wodą o pojemności 2500L . W zbiorniku znajduje się wężownica wodna która nagrzewa wodę w tym zbiorniku.
    Temperatura wody jaką trzeba utrzymywać to 42-44 stopnie celsjusza.
    Woda która dochodzi do zbiornika (z wodociągu) ma temperaturę 10-15 stopni.
    Zbiornik oczywiście ocieplony i dobowe zużycie ciepłej wody to kilkaset litrów.
    Czy piec o mocy ok. 14kw jest w stanie nagrzać i utrzymywać zadaną temperaturę .
    Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tej dziedzinie to proszę o poradę.
    pozdrawiam,
  • Poziom 18  
    Witaj
    Mało danych o zbiorniku.
    Jaka powierzchnia wymiany ciepła przez wężownicę, jaka moc wężownicy?
    Jakie parametry czynnika grzewczego dopuszcza producent wężownicy.
    Czy podany pobór jest stały w czasie ( np 100l/h,) czy chwilowy ( 500l/h a potem 8 godzin nic)?
  • Poziom 17  
    Moc wężownicy będzie ciężko ustalić , wykonana własnoręcznie :)
    50 metrów rury Cu o średnicy 22mm i zwinięta w spirale .
    Zbiornik ma wymiary , średnica 1,25m długość ok.2,3m umieszczony w poziomie i dolnej części jest spirala wężownicy o śr. ok. 60cm.
    Płyn w obiegu grzewczym to woda.
    Co do ilości wody ciepłej jaka będzie pobierana ze zbiornika to może być różnie raz więcej raz mniej , ale myślę że można przyjąć 50l/h
    poz,
  • Poziom 36  
    Niecałe 2kW :D
  • Poziom 17  
    No tak , może i te 2 kW wystarczą do podtrzymywania temperatury w zbiorniku ale co w przypadku utraty w dość szybkim tempie dużej ilości ciepłej wody .
    Np. w ciągu 1-2 h temperatura na zbiorniku spada (duży pobór ciepłej wody) z tych 43 stopni do np.35ciu stopni celsiusza to grzałką 2kW będę chyba z kilka dni musiał podgrzewać aby uzyskać zadaną temp.
  • Poziom 36  
    Obliczyłem tak aby bez problemu podgrzały i 50L/godz. i 500L dziennie i zostało na straty bojlera. Jeśli nie starczy lepiej ocieplić dodatkowo bojler.
    Ocieplając dodatkowo swój zmniejszyłem zużycie gazu o około 7m³/miesiąc.
  • Poziom 17  
    I wyszło tak że zastosowałem używany piecyk Junkers Ceraclass ZS 14-2 DVKE 23, taki miałem możliwość kupić po pieniądzach.
    Na zewnętrznym termostacie ustawione 42 stopnie i wszystko działa jak potrzeba .
    Choć na początku miałem trochę obaw ponieważ miałem wrażenie że płomień pieca jest zbyt mały (co poruszyłem w osobnym wątku) okazało się że ten piec jest ustawiony na min. czyli ok. 9-10KW.
    Temat zamknięty.