Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz dysku. Prośba o eksperyment.

marek-zarzycki 04 Lut 2012 13:26 1152 7
  • #1 04 Lut 2012 13:26
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Witam serdecznie,

Niestety nie posiadam dwóch dysków oraz przejściówki na USB 2.0 (lub kieszeni) dlatego zwracam się do forumowiczów z prośbą o przeprowadzenie małego testu.

Chodzi o wykonanie obrazu dysku który zawiera system operacyjny (na którym pracuje komputer) za pomocą USB Image Tool:
    http://www.alexpage.de/usb-image-tool/

Dysk trzeba byłoby wyciągnąć, na drugim komputerze uruchomić powyższy program oraz podłączyć dysk przez USB i wykonać obraz. Następnie przywrócić wykonaną kopię na inny dysk (większy lub o podobnej pojemności). To wszystko.

Kilka słów wyjaśnienia:
    Ten program wykonuje obraz całego dysku i w przypadku pamięci np. USB działa wyśmienicie, jest banalny w obsłudze, nie wymaga instalacji. Zaletą jest to, że w przypadku pamięci np. USB lub kart SD, wykonany wcześniej obraz można bez problemu przywrócić na inny nośnik, pod warunkiem, że nie będzie on mniejszy od wykonanego wcześniej obrazu.

Chciałbym się wobec tego dowiedzieć, czy po wgraniu obrazu na inny dysk, system będzie pracował bez zarzutu oraz czy w ogóle taka operacja przebiegnie bez problemów. Być może ktoś z forumowiczów już wcześniej przeprowadzał podobny test.

0 7
  • #2 04 Lut 2012 13:30
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj,
    Przeprowadzałem podobny test korzystając z programu DMDE. Klonowałem dysk mniejszy na większy (40->80GB) za pośrednictwem kieszeni USB. System na sklonowanym dysku uruchomił się bez problemu.

0
  • #3 04 Lut 2012 14:24
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

dt1 napisał:
    Przeprowadzałem podobny test korzystając z programu DMDE. Klonowałem dysk mniejszy na większy (40->80GB) za pośrednictwem kieszeni USB. System na sklonowanym dysku uruchomił się bez problemu.

Aha, to dobra informacja. Wyglądana to, że za pośrednictwem tego programu który opisałem wyżej, też powinno to przejść bez problemów. Tylko, że z tego co się orientuję to DMDE jest raczej specjalistycznym softem do dysków, podczas gdy obsługa UIT sprowadza się dosłownie do kliknięcia w jeden albo drugi przycisk w zależności czy chcemy kopię zrobić czy przywrócić.

P.S.
    A czy przypadkiem instalator Windows nie przypisuje systemu do konkretnego dysku? (numer seryjny itd) Tzn czy po przywróceniu obrazu na inny dysk, będzie pracował system bez problemów?

0
  • #4 04 Lut 2012 14:33
    elektro94
    Poziom 21  

Windows jest przywiązany do chipsetu, nie do dysku.

0
  • #5 04 Lut 2012 14:35
    linuks
    Spec od komputerów

Robiłem coś podobnego innym programem i system startował xp i win7.

0
  • #6 04 Lut 2012 17:41
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Ok, dziękuję za odpowiedzi.

Chciałbym się przy okazji dowiedzieć, jeżeli przywrócę obraz HDD np. 20GB na pendrive'a i z niego wystartuję komputer, to będzie to poprawnie działać?

0
  • #7 04 Lut 2012 18:00
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Może nie działać - z dysku na dysk będzie OK, z dysku na pendrive już prawdopodobnie nie (kontroler USB i kontroler ATA/SATA mają inne sterowniki i najprawdopodobniej taka akcja nie zadziała). Chyba że teraz masz system, który bootuje z dysku USB i chcesz go przegrać na pendrive - to może się udać.

0
  • #8 04 Lut 2012 18:25
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

dt1 napisał:
    Chyba że teraz masz system, który bootuje z dysku USB i chcesz go przegrać na pendrive - to może się udać.

Posiadam również bootowalny system na pendrive (Ubuntu 10.04) który bootuje z pendrive'a. USB Image Tool wykorzystuję min. do robienia kopii zapasowych takiego pendrive'a, bo ten program zgrywa też MBR więc nie ma problemu z botowaniem po przywróceniu obrazu na pendrive.

Zastanawiam się właśnie, czy to by przeszło z Windowsem, ale skoro tak twierdzisz, że kontroler może się nie zgodzić, to może faktycznie byłby taki problem. Z tym, że podobno jest możliwość zainstalowania i uruchamiania XP z pendrive. Słyszałem o tym, ale przyznam, że nigdy czegoś takiego nie testowałem.

0