Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozwiązanie sterowania na Vitodens 200 - czy jest sens dokładać Vitotrl 300

buquiet 04 Feb 2012 22:28 2874 4
 • #1
  buquiet
  Level 10  
  Witam wszystkich.

  Proszę o sugestie co do sterowania instalacją c.o.
  Kotłownia będzie budowana w oparciu o Vitodens 200 ze sterowaniem pogodowym Vitatronic 200. Będzie pracować na dwóch obiegach - podłogówka i grzejniki.

  Piwnica - obieg grzejnikowy
  Parter - podłogówka w salonie kuchni holu komunikacyjnym łazience i wiatrołapie oraz grzejniki w dwóch sypialniach i drabinka w łazience
  Poddasze - antersola i sypialnia na grzejnikach oraz podłogówka w łazience

  Mój pomysł na sterowanie wyglada następująco:
  Na otwartą przestrzeń salonu holu i kuchni planuje założyć termostat potencjometryczny z viessmanna takie same termostaty w łazienkach i wiatrołapie. Pozwoli to na ewentualne ograniczenia temperatu - podwyższenie temperatury w łazienkach kiedy dzwignę temperaturę na kotle a będę mógł obniżyć sobie temperatury w salonie i wiatrołapie.
  Sterowanie grzejnikami ich ewentualne ograniczanie odbywało by się za pomocą głowic termostatycznych

  Wydaje mi się to najbardziej elastyczne rozwiązanie pozwalajace elastycznie regulować temperaturą w poszczególnych strefach - pomieszczeniach. Dodam iż nad salonem mam pustkę powietrzną skąd powietrze na pewno będzie też wędrować na otwartą antresolę na górze.  Rozważałem dołożenie Vitatrola 300 na obieg podłogówki i umieszczenie go w holu ale nie dawało by to mozliwości sterowania strefami podłogówki np. obniżenia temperatury w wiatrołapie.

  Co o tym sądzicie ? Proszę o wszelkie uwagi do moich założeń. Będę wdzięczny za sugestie i porady

  Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

  Tak siedzę myślę...
  I znowu dochodzę do innych wniosków.
  Np. sterowanie podłogówka na zasadzie termostatów elektronicznych typu włącz/wyłącz które zmykają obieg lub go otwieraja przez siłownik na rozdzielaczu nie przekazują informacji do kotła który nie wyłącza pompy i palnika i efekcie dalej podgrzea czynnik do wartości którą podaje mu pogodówka, Czyli np gdy napale w kominku temperatura w domu wzrośnie siłowniki zamkną obiegpodłogówki i koniec - piec dalej pracuje, w przypadku Vitotrola 300 ten przekaże to do kotła i zatrzyma jego pracę.

  Czy zatem jest możliwe zainstalowanie Vitatrola 300 który regulował by temperaturę na dole na całej podłogówce (niestety razem z górną łazienką) ale dodatkowo termostat siłownikowy umieszczony w wiatrołapie dawał by mozliwośc obniżenia w nim temperatury i dcinania tego obiegu w miarę możliwości

  Dodano po 3 [godziny] 12 [minuty]:

  ...nikt nic nie powie w temacie ?
 • #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie trzeba żadnego pokojowego termostatu czy pilota. Wszystko można wyregulować z kotła (pod warunkiem dobrze dobranych grzejników, podłogówki i wykonanej instalacji).
 • #3
  buquiet
  Level 10  
  Dziękuje za odpowiedź.
  Rozumie działanie sterownika pogodowego i zakładam że wszystko zostanie wykonane poprawnie.
  Jednak żadna pogodówka nie da mi możliwości np. ograniczenia temperatury np. w wiatrołapie, czy innych pomieszczeniach gdzie będzie podłogówka stąd pomysł zastosowania zwykłych termostatów które zamykały by odpowiednie siłowniki na rozdzielaczu. No i dochodzi kolejny temat tzn ewentualnego rozpalenia w kominku kiedy kocioł nie otrzyma informacji o osiągnięciu zadanej temperatury i dalej będzie pracował wg. tego co podaje mu podłogówka z stąd też rozważenie założenia Vitotrola który taką informację mógł by przekazywać do kotła.
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Pierwsze można faktycznie załatwić 1 siłownikiem i termostatem (do rozdzielacza). Ale automatyczne blokowanie podłogówki bo rozpalasz w kominku to wg mnie zły pomysł.

  Ostatecznie jak bardzo będziesz chciał to możesz po prostu nacisnąć tryb oszczędnościowy dla danego obiegu (tu podłogówki). Sytuacja jednak będzie z goła inna jeśli kominek będziesz traktował jako główne źródło ciepła. Wtedy Twój pomysł może mieć jakieś uzusadnienie ...
 • #5
  buquiet
  Level 10  
  Kominek nie będzie głównym źródłem ciepła i jak wiem z doświadczenia będzie pracował głównie w weekendy a więc wtedy kiedy przeważa praca na normalnej temperaturze. Biorąc pod uwagę że kominek jest umieszczony centralnie i jest w stanie dogrzewać "strefę dzienną" na parterze oraz całą komunikacje i antresolę na górze. Na górze na antresoli zamkną się wtedy grzejniki wysterowane przez głowice termostatyczne a na dole podłogówka będzie hulać dalej. Stąd też mój pomysł na zastosowanie Vitotrola 300 który nie dość że wyłączy podłogówkę ale również zatrzyma pracę kotła.

  Myślę że nie było by też błędem zastosowanie 300 a dodatkowo termostatu i siłownika w wiatrołapie...

  A tak szczerze to już mam dość :) wstawię siłowniki na każdą pętlę podłogówki i tyle a potem ich równoległe wpięcie pod poszczególne termostaty :) pociągnę kabel do 300, a co dalej z tym zrobię to wyjdzie w praniu jak zacznę grzać :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  wawrzeczko_t wrote:
  Ale automatyczne blokowanie podłogówki bo rozpalasz w kominku to wg mnie zły pomysł.


  ...dlaczego tak sądzisz ? chodzi o bezwładność układu i jego pojemność cieplną ?

  Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

  I jesze jedno pytanie : czy waszym zdaniem w takiej instalacji jest sens stosować sprzęgło hydrauliczne. Ważny jest tu fakt że kocioł będzie pracował niemal z maksymalną mocą 24kW