Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy akumulator 60Ah można ładować prostownikiem 12V - 34-45Ah ?

04 Lut 2012 17:25 15130 13
  • Poziom 9  
    Czy moge akumulator 60 Ah ładowac prostownikiem 34-45 Ah ?? Bo właśnie ładowalem go pół godziny, ale odłączyłem bo sie boję, że popsuje akumulator. Prostownik jest jakis bardzo stary. Z góry dziekuję za pomoc. Pozdrawiam!
  • Poziom 35  
    Akumulatora to kolega nie popsuje jedynie prostownik może się uszkodzić bo nie jest przystosowany do takiego prądu ładowania ( zakładając że prąd ładowania powinien mieścić się w granicach 10% pojemności akumulatora - info z literatury, pomijamy skrajne rozładowanie ).
  • Poziom 9  
    No dobrze, ale mam takie pytanie bo się słabo znam czy jak go podlaczylem (aku jest calkowicie rozładowany) i wskazowka poszła na maksa, to z jaka maksymalna siłą będzie ładować, akumulator mam 60aH, więc nie powinno być wyższe niż 1/10 tego czyli 6A.. a tutaj nie wiem czy jest jakas gorna granica i jakim napieciem mi laduje.. A jeszcze drugie pytanie, po jakim czasie mogę zaczać ladowac akumulator prostownikiem impulsowym jesli takowy zdobede (poobno duzo zdrowszy dla akumulatora i dokladniej go naladuje)? Z gory dzieki za pomoc!
    Czy akumulator 60Ah można ładować prostownikiem 12V - 34-45Ah ?
  • Poziom 39  
    Prostownikiem impulsowym możesz kiedy chcesz.
    Ten prostownik możesz uszkodzić, ale jeżeli włączysz w obwód żarówkę szeregowo, np. 55W 12V, to możesz śmiało ładować.
    Jeżeli z taką żarówką będzie brakować skali na amperomierzu, to zmień na 21W 12V.
    Możesz to zostawić do rana i spokojnie się naładuje.
    Powinno się pilnować końca ładowania, aby nie przekroczyć 14,4V-15V.(gazowanie elektrolitu to pokaże z grubsza)
    Szerokiej drogi.
  • Poziom 35  
    Zależy od tego jak prostownik sobie z tym poradzi, jedno jest pewne będzie przeciążony. Na pewno w skrajnym przypadku zadziała bezpiecznik a to już by świadczyło o przeciążeniu prostownika.
  • Poziom 9  
    jannaszek napisał:
    Prostownikiem impulsowym możesz kiedy chcesz.

No słyszałem, że całkowicie rozładowanego aku taki prostownik nie ruszy, dlatego zastanawiam się ile trzeba zwykłym prostownikiem ładować, żeby móc przejść na elektroniczny... 5 minut? 2 godziny?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jeżeli prostownik elektroniczny posiada tzw. próg załączenia np. 11woltów to akumulator poniżej tej wartości nie załączy prostownika.
  • Poziom 39  
    Te nowoczesne bajery, potrzebują czasem napięcia z akumulatora dla uruchomienia elektroniki, więc nie ruszy rozładowany do zera, jednak od 6-8V sobie poradzi.
    Seycentem przejeżdziłem 11 lat bez użycia prostownika na oryginalnej baterii, lepiej zadbać o alternator, niż niszczyć nadgorliwością dobre akumulatory. :D

kizek napisał:
    Jeżeli prostownik elektroniczny posiada tzw. próg załączenia np. 11woltów to akumulator poniżej tej wartości nie załączy prostownika.

komu i czemu taki próg miał by slużyć?
  • Poziom 32  
    jannaszek napisał:
    Jak przypadkiem zrobisz zwarcie to nic mu się nie stanie bo włączy się dopiero po podłączeniu do akumulatora.
  • Poziom 9  
    Dobrze Panowie to proszę powiedzcie mi jeszcze, tylko proszę się nie śmiać, bo z fizyki to ja jestem noga:), ile muszę ładowac akumulator tym moim nieszczesnym prostownikiem, żeby uzyskać te 8 czy 11V do uruchomienia prostownika elektronicznego??
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    rafbid napisał:
    jannaszek napisał:
    Jak przypadkiem zrobisz zwarcie to nic mu się nie stanie bo włączy się dopiero po podłączeniu do akumulatora.

Tak, ale nie przy 11V, kiedy to często bateria ma 10 V. Jak to w życiu.

Kolego sam sobie sprawdż, ile się musi ładować, aby osiągnąć to napięcie potrzebne, przede wszystkim, trzeba wiedzieć coś o ładowarce i co potrzebuje.
    Miernik ci pokaże ile już masz.
    Ja takim automatem mogłem ładować podając na 3 sek 10V z obcego żródła na zaciski baterii.

Na koniec dodam, że niczego nie zepsujesz ładując 1 godż. prądem 3-4 A i to powinno wystarczyć.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Jako ciekawostkę podam, że akumulator był kupiony 1,5 miesiąca temu, niby w inst. od producenta było, że aku przechodził ''test syberyjski przy -50st.'' i ble ble ble a jak przyszło co do czego nie wytrzymał 3 mroźnych dni na polu przy -20 i rozładował się do ZERA! Masakra.. Dziękuję, jeszcze raz za odpowiedzi chociaż do tej pory nie czaję tego ile mam mniej więcej czasu (minutę, godzinę?) ładować tym starym prostownikiem 4A, żeby uzyskać odpowiednią ilość V do uruchomienia prostownika elektronicznego.. No ale trudno i tak wielkie dzięki wszystkim!