Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LED + 74HC595 słabe świecenie diod.

messian 04 Lut 2012 18:05 1874 1
  • #1 04 Lut 2012 18:05
    messian
    Poziom 7  

Witam kolegów,
    Mam problem z moim projektem a mianowicie sterownik do matrycy LED, używając ATMEGA16, UDN2981 do sterowania 8 wierszami, oraz rejestr przesuwny 74hc595(połączony kaskadowo *4) do sterowania 32 kolumnami. (W finalnej wersji jest to gra PONG, dlatego też dodane pozostałe elementy typu klawisze + 7 seg wyświetlacze). Cały kod, rejestry przesuwne oraz UDN, działa według założeń (cyklicznie przepisuje tablice 16*16 - ustawiając na daną chwile 8 wierszy i skacząc po 32 kolumnach). Problem polega na tym, iż o ile piłeczka, która zajmuje jeden na jeden punkt świeci jasno, o tyle paletki (5*1) świecą bardzo słabo. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, gdy ustawi się by wszystkie 256 pól się świeciło, cała matryca świeci jasno (czyli prądu jest wystarczająco). Nie mam pojęcia już co może być źle podejrzewam, że to coś z kodem->zbyt krótki czas na jaki włączany jest wiersz (lecz wtedy jeśli w danej kolumnie jest 1 punkt to też powinien świecić słabo, a diody świecą słabo tylko dla >4/5 punktów w danej kolumnie).
    Dzięki z góry za wszelkie uwagi..

Dołączam cały mój kod oraz schemat na którym zbudowany jest układ.

(Zasilany jest 1mA, 12V stabilizowany na 5V przez 7805)

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Matryca LED + 74HC595 słabe świecenie diod.

0 1
  • #2 07 Lut 2012 08:35
    jarekz_2
    Poziom 15  

messian napisał:
    Witam kolegów(...)

A koleżanki to już nie? A fe... :D
    messian napisał:
    (...)Problem polega na tym, iż o ile piłeczka, która zajmuje jeden na jeden punkt świeci jasno, o tyle paletki (5*1) świecą bardzo słabo. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, gdy ustawi się by wszystkie 256 pól się świeciło, cała matryca świeci jasno (czyli prądu jest wystarczająco)(...)

Mogę tylko doradzić, byś najpierw zapalił cały ekran, a potem w kolejnych krokach stopniowo redukował rozmiar zapalonego prostokąta do rozmiaru paletki.
    Zorientujesz się, w którym momencie jasność spada, i łatwiej zlokalizujesz przyczynę. Eksperymentuj też z rozmiarem paletki i jej położeniem na ekranie.

0