Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diagnoza komputera. Płyta czy Procesor.

04 Lut 2012 19:22 1106 2
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post, aczkolwiek elektrodę przeglądam od dawna z uwagi na to, że jest świetną bazą informacji. Dziś znalazłem się w sytuacji kiedy potrzebuje waszej pomocy. Jak wiadomo nikt wszystkich rozumów nie zjadł ;]

Nadmienię, że zanim założyłem temat pogadałem z wujkiem Google oraz nieobca jest mi funkcja "szukaj" na forum elektrody :)

Problem jak jeden z wielu. Nie uruchamia się komputer. Sytuacja dość specyficzna ponieważ jestem na wyjeździe i nie mam dostępu do wszystkich części, aby zrobić typową podmiankę poszczególnych komponentów komputera i sprawdzić gdzie boli. Zdaję się na waszą wiedzę i doświadczenie - zapewne niekiedy większe od mojego.

Objawy:
    - Komputer nie działa :P czarny ekran :)
    - Dysk sprawia wrażenie jakby działał tylko chwile po starcie komputera.
    - komputer nie pipka.

Konfiguracja komputera:
    Płyta gł.: Gigabyte GA-kmnf-9
    procesor: jakiś AMD z rodziny socket 939
    karta graf: z rodziny Nvidii (PCI-E) - na sprzęcie małe żółte ludziki nie napisali co to za model
    RAM: DDR 400 (no name) 512 MB
    Dysk IDE WD

Co zostało zrobione:
    1. Karta graficzna - OK (włożona do innego kompa działa)
    2. RAM - działający DDR 333 z innego kompa włożony do delikwenta w konfiguracji wszystkich czterech banków pamięci. Nie ma możliwości sprawdzenia DDR 400 z komputera diagnozowanego z uwagi na ograniczenia taktowania komputera dawcy organów.
    3. Uruchomienie płyty głównej bez procesora tylko z wentylatorem. - Płyta uruchamia wentylator procesora i karty graficznej aczkolwiek nie jest to miarodajna metoda sprawdzania płyty głównej. Ponad to komputer posiada czujnik temperatury procesora (radiatora?). Po uruchomieniu komputera wyświetla temperaturę, która zmienia się (zwiększa) przy ograniczeniu cyrkulacji powietrza z procesora oraz kiedy komputer znacząco blisko znajduje się grzejnika, na tyle aby podnieść wartość temperatury.
    4. Komputer został uruchomiany z dwoma rożnymi kośćmi pamięci DDR 333 w różnych konfiguracjach. Każda kość pamięci w każdym z czterech banków.
    5. Zresetowano BIOS za pomocą zworki oraz starodawną metodą wyciągania baterii na dłuższa chwilę.
    6. Odłączono wszelkie zbędne kable w celu minimalizacji możliwości zwarcia. Zostało tylko to co jest niezbędne do uruchomienia komputera.
    7. Sprawdzono sprawność i prawidłowe podłączenie głośnika systemowego, który notabene milczy przy wszystkich poczynionych próbach i konfiguracjach.
    8. Dysk sprawny. Działa prawidłowo na innym komputerze.

Nie mam możliwości sprawdzenia procesora. Dawca części śmiga na Intelu.

Mam dwóch podejrzanych. Płyta i procesor. Teraz chodzi o to, aby wskazać który to z nich. Jak już wspomniałem nie mam możliwości zrobić podmianki.
    Może któryś z kolegów lub koleżanek miał do czynienia z płytą główną z tej rodziny Gigabyte. Sprawa jest rychła - stąd zwracam się z zapytaniem do was o jakieś sugestie.
    Za wszelkie konstruktywne będę dozgonnie wdzięczny.

Jeśli podczas przeszukiwania forum nie natrafiłem na podobny temat, a taki się znajduje to było to niezamierzone i nie wynikało z mojego wygodnictwa. W takiej sytuacji proszę o przeniesienie do istniejącego wątku.

Pozdrawiam - Maks
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Na 99.9% uszkodzeniu uległa płyta główna.

Przez lata nie spotkałem się z awarią aby uszkodzeniu uległ CPU na s754/939 w normalnych warunkach pracy ;)