Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bernard GS 438 Smarowanie talerza

jb111 04 Lut 2012 22:04 8417 13
  • #1 04 Lut 2012 22:04
    jb111
    Poziom 13  

Witam. Mam problem z w.w gramofonem. Pierwszy i najważniejszy problem (oprócz tego że obroty falują) polega na tym że plastikowy element obracający sie , na który nakłada sie talerz bardzo ciężko chodzi. Uniemożliwia to jakikolwiek ruch talerzem podczas pracy gramofonu. Nawet samemu ręką ciężko mi jest go obracać. Nie wiem co się z tym może dziać. Jak ściągnąć ten element? Próbowałem od spodu ( z drugiej strony), ale nie ma tam żadnego dojścia. Na siłę nie chce drzeć w górę żeby niczego nie popsuć. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

edit. Dobra. Udało mi się to wyciągnąć. Mam zwyczajny otwór i ośkę która w niego wchodzi. Wszysko jest obsrane smarem który teraz po latach bardziej przypomina klej. Jak to wyczyścić i czym zalać?

edit2. Ok wyczyściłem dokladnie stary smar spirytusem i zalałem smarem wazelinowym. Talerz śmiga teraz jak nowy. Pojawił sie niestety ( jak wcześniej przypuszczałem) następny problem. Nie trzyma obrotów, a kręcenie potencjometrem nic nie daje. Reaguje na ruchy potencjometrem bardzo chaotycznie, wydaje sie w ogóle nie przejmować położeniem potencjometru. Sprawdzałem pota multimetrem i wydaje sie w porządku ale raczej go wymienie. Do wy,miany idą także kondensatory elektrolityczne C1 i C2 ? Są one po 1000uF , czy mogę tam zamontować np jeden 3300uF? Co jeszcze oprócz tych elementów przydałoby się wymienić?

0 13
  • #3 05 Lut 2012 07:51
    27c256
    Poziom 12  

Ja robiłem pare razy to , przesmarowałeś to bardzo dobrze a teraz kilka uwag pasek musi być idealnie dopasowany bo nie będzie trzymał obrotów a także przesmaruj ośkę silnika w tym miejscu pod szajbką od paske , oczywiście oliwką techniczna, nabierz w strzykawke i zapodaj na ośke pod szajbką potem nadmiar zetrzyj b.extrakcyjną chyba że chcesz zdjąć szajbkę ale tam jest razem z szajbką pierścień ,aha i sprawdź żarówkę pod szajbką i pierścieniem jak będzie spalona też obrotów nie będzie trzymać.

0
  • #4 06 Lut 2012 19:20
    Trabi
    Poziom 36  

Jak nie trzyma obrotów (znaczy się kręci jak chce) to sprawdź żaróweczkę i fotorezystor na tarczy silnika. Widocznie elektronika nie dostaje informacji o ilości obrotów. Taki efekt mam u siebie (też GS-438) jak wyjmę żarówkę - głupieją obroty.
    Pasek przetrzyj spirytusem. To samo z osią silnika (bieżnia na pasek) i bieżnią na tarczy. Lekkie wahania będziesz mieć. Nie ma siły.
    Co do smarowania osi: dobry jest olej LUX lub do skrzyń biegów.Choć ja osobiście smaruję oliwą do maszyn do szycia.

0
  • #5 06 Lut 2012 22:22
    jb111
    Poziom 13  

W sumie to obroty chyba trzyma tylko nie idzie go ustawić, albo jest za wolno albo za szybko, no i ogólnie bardzo dziwnie reaguje na obroty potencjometrem. Wyczyszcze jeszcze raz pasek i bieżnie, wymienie potencjometr i zobaczymy jak będzie. Aha, wszystkie żaróweczki są w porządku, elementy światłoczułe raczej też.

@alltech2 To instrukcja do innego modelu. Do mojego Bernarda chyba w ogóle nie ma instrukcji w sieci, jest tylko jakiś schemat na którym ledwo co widać. To wszystko.

Mam jeszcze pytanie odnośnie regulacji nacisku i ogólnej regulacji igły/wkładki. Nigdy tego nie robiłem. Czy są jakieś podobne modele do których można znaleźć jakieś instrukcje?

0
  • #6 07 Lut 2012 14:00
    Trabi
    Poziom 36  

Sprawdź jeszcze w jakim stanie są dwa potencjometry na płytce drukowanej (dwa obok siebie: jeden od 33,3, drugi od 45 obr/min). Trzeciego - jak nie musisz - nie ruszaj bo on jest od czułości kiedy ma podnieść ramię w górę. Przetrzyj ślizgi w tych PR-kach ew. wymień je na nowe. Zobacz też jak wygląda potencjometr od regulacji obrotów (ten na panelu). Sprawdź też czy na osi silnika nie jest luźna ta mosiężna oś z przesłoną po której chodzi pasek. Ma być sztywno zamocowana z osią silnika.
    Wkłądkę ustawiasz wg. szablonów dostępnych w necie. Nacisk igły jest w granicach 1,5...2g. Standardowo ustawiaj na 1,75g. Najlepiej na czułej elektronicznej wadze. Ostatecznie pierścieniem na przeciwciężarze. Tylko odepnij przy tym antyskating.
    Schemat do Bernarda (czytelny) gdzieś mam; muszę poszukać.

0
  • #7 07 Lut 2012 15:42
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 07 Lut 2012 15:49
    jb111
    Poziom 13  

Byłem w miejscowych sklepach no i nigdzie nie mają 2.2k liniowego, a z neta raczej nie będę zamawiał. A miało pójść łatwo :) Jak dostane preparat typu Kontakt czy coś w ten deseń to spróbuje go wyczyścić, ale nie wiem czy coś z tego będzie.

0
  • #9 07 Lut 2012 15:56
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 10 Lut 2012 21:29
    Trabi
    Poziom 36  

jb111 napisał:
    jest tylko jakiś schemat na którym ledwo co widać

To tutaj masz ode mnie czytelny :)

1
  • #11 11 Lut 2012 21:14
    bejmoooza
    Poziom 9  

Też miałem problem z ustawieniem szybkości. Okazało się że potencjometr nie nadaje się już nawet do reanimacji, więc wymieniłem na inny. Tylko mam problem znaleźć identyczny pod względem wymiarów a nie chce nic przerabiać, na razie zostawiłem 'dyndający' na kablach. Poza tym wyregulowałem na montażowych tak że prawie nic nie trzeba ustawiać :D Mam jeszcze prośbę: jeśli ma ktoś sprawny antyskating to czy mógł by wrzucić jakieś zdjęcie w dużym powiększeniu bo niestety ja go wcale nie mam- widać się komuś się 'przydał' :cry:
    Pozdrawiam

0
  • #12 11 Lut 2012 22:59
    Trabi
    Poziom 36  

Coś tam widać. Nie mam doładniejszych zdjęć bo gramofon siedzi w szafce.

Bernard GS 438 Smarowanie talerza Bernard GS 438 Smarowanie talerza

W sumie jest to ciężarek na pręciku, który obraca się będąc przesuwanym przez pręcik w obrotowej głowicy ramienia.

0
  • #13 11 Lut 2012 23:37
    bejmoooza
    Poziom 9  

dzięki. kiedyś to widziałem z bliska ale to było dawno i sie nie przyglądałem za bardzo. teraz mam zamiar sam to jakoś odtworzyć

0
  • #14 12 Lut 2012 14:14
    Trabi
    Poziom 36  

Tu Ci wstawiam jeszcze wyraźniejsze. Widać jak to jest zrobione:

0