Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dozymetr na SBM-20-1, ATMega32

Estarriol 08 Lut 2012 08:59 16644 36
    cefaloid
    Poziom 31  
    mdziewie napisał:
    Mnie się podobuje, ale przy okazji opracowywania "kolejnej wersji" radziłbym popracować nad przetwornicą. 60 mA woła o pomstę do nieba - jak przycisnęliśmy studenta na pracowni dyplomowej (troszkę sam się przycisnął - ambicja), to zrobił przetwornicę do G-M, która ciągnęła 5 mA. Kosztowało to kilka prób z rdzeniem transformatora.

60mA woła o pomstę do nieba a student chyba ograniczył się do zmian elementów zamiast zaproponować rewolucję koncepcyjną ;)

Tu jest przetwornica żywiąca się prądem 0,2 mA. Jest nie bardziej skomplikowana jak ta oparta o MC34063A.
    http://dl.dropbox.com/u/3572198/Geiger%20Kit%20Schematic%20v3.png
    Jest ona (chociaż tego nie widać) w pewnym sensie stabilizowana. Q1 i R5 ustalają jakie przepięcie nastąpi na cewce, a więc jest ono niezależne od napięcia zasilania. Niestety po obciążeniu jej napiecie "siada"

Ja swojego czasu popełniłem przetwornicę która również zywi się prądem nawet poniżej 0,2mA. Jej wczesna wersja, pobierająca 0,4mA jest tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...a+doi+80&sid=6daf721cba244eb38a22c44add7aa350
  • Fabryka prądu
    -Radar-
    Poziom 11  
    Lampa SBM-20 jest chyba najpopularniejsza do zdobycia, posiadam STS-5 (CTC 5) czy ktoś może wypowiedzieć się na temat jej przydatności w takim projekcie? może posiada wykres i podstawowe dane tej lampy?
  • Fabryka prądu
    konrad92
    Poziom 15  
    -Radar- napisał:
    Lampa SBM-20 jest chyba najpopularniejsza do zdobycia, posiadam STS-5 (CTC 5) czy ktoś może wypowiedzieć się na temat jej przydatności w takim projekcie? może posiada wykres i podstawowe dane tej lampy?

STS-5 to prawie to samo co SBM-20. Próbowałem z obydwoma Kruk-1 i wyniki są jak nie takie same, to podobne.

pozdro.
    Estarriol
    Poziom 15  
    @cefaloid: To ja już pytań nie mam więcej. Jak nic widać, że trzeba się do przetwornic przyłożyć kiedyś. Kolejna okazja będzie jak czekające lapmpki nixie wezmę w obroty.

@-Radar-: Do każdego typu projektu każda się nada ;). Kwestia wyskalowania - trzeba poczytać notę czy też w teorii lampa ma określoną charakterystykę. A jeśli nie to kalibracja. Najprostrzą proponowałem w rozbudowanym opisie(link na 1 stronie) - 2 lampy w tym jedna "skalibrowana" liczą równolegle impulsy powiedzmy przez godzinę. Moim zdaniem to jakiś efekt powinno przynieść.

Jeśli mogę jeszcze "zaproponować" pomysł - bardzo prosty do wykonania i moim zdaniem efektowny byłby projekt lampa + miernik analogowy wskazówkowy - takie wojskowe gdzieś widziałem - tam jest chyba przy mierniku kondensator który powoduje wolne opadanie wskazówki, a każdy impuls "podbija" wynik wyżej. Moim zdaniem fajnie to musi wyglądać.
    mdziewie
    Poziom 18  
    @cefaloid:
    Wiesz co - spojrzałem w Twój schemat i stwierdzam, że student robił to dokładnie w oparciu o niego:)
    Pamiętam właśnie, że był jakiś "cel" w postacie 0,4 czy 0,5 mA. Teraz już wiem, skąd:)

Dzięki i pozdrawiam
    J45
    Poziom 10  
    zubrzyna napisał:

http://forumprawne.org/prawo-karne/202390-afera-uranowa.html#post1005044
    "główny winowajca" okrzyknięty przez prokuraturę Polskim Bin Ladenem ;)

Tak sobie tylko śledzę Wasze dysputy pod kątem, co by tu z tego kiedyś zassać dla siebie (ze mnie elektronik jak z koziej d... trąba), ale tym razem dla Zubrzyny popełnię małego off topa :D - otóż Zubrzyno, prokurator, w końcu mnie i innych wyciągnął z tego bigosu dzięki opinii PAA, ale trwało to przez rok i wcale nie było fajne. Awanturę zawdzięczam raczej nadto narwanym funkcjonariuszom policji, których słowo uran wprawia w nienormalne podniecenie, a skwierczenie licznika w panikę. Myślę, że dzięki tej naszej (prawda Konrad? :D) "aferze" trochę uzupełnili braki w wiedzy. :D

Link
    zubrzyna
    Poziom 12  
    OT.Proszę moderatora o nie "banowanie" - wyjaśnienie dlaczego, następuje edycja posta pisanego wcześniej.

J45 napisał:
    otóż Zubrzyno, prokurator, w końcu mnie i innych wyciągnął z tego bigosu dzięki opinii PAA, ale trwało to przez rok i wcale nie było fajne. Awanturę zawdzięczam raczej nadto narwanym funkcjonariuszom policji, których słowo uran wprawia w nienormalne podniecenie

A, skoro tak jest, to zdejmę odium z prokuratora i zedytuję posta na właściwego nadgorliwca.