Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.

bmisilo 05 Feb 2012 11:22 7798 11
 • #1
  bmisilo
  Level 19  
  Witam
  Zakupiłem sobie ostatnio używany odkurzacz jak w tytule.Trochę się znam na odkurzaczach mam niedużą kolekcje starszych modeli ale z takim uszkodzeniem się nie spotkałem.Po zakupie odkurzacza który według jego nadawał się tylko no części postanowiłem go reanimować.Miał połamane koła itp.,ale sprzedawca zapewnił że silnik jest w 100% sprawny.Więc po zakupie rozkręciłem odkurzacz do zera,sprawdziłem elektronikę dolutowałem brakujący rezystor 10K (odkurzacz jest z 2007 roku). Następnie sprawdziłem silnik i rzeczywiście okazał się sprawny troszeczkę iskrzył.Sprawdziłem łożyska były one oryginalne NSK Indonesia ale trochę już ciężko obracały.Wymieniłem łożyska na Polskie FŁT nawet nie potrzebowałem ściągacza bo spokojnie dało radę zdjąć z wirnika je rękoma więc uszkodzenie mechaniczne odpada.Szczotki mają jeszcze 2,5cm więc są dobre.Złożyłem całość zmierzyłem pobór prądu wynosił ponad 5,5A,czyli chyba by się zgadzało.Nie iskrzył więc złożyłem cały odkurzacz i podziałał tylko dokładnie 6 dni.Wczoraj po włączeniu było czuć tylko spaleniznę.I rzeczywiście wirnik zaczął iskrzyć i nie wchodził na obroty.Zauważyłem braki emalii od strony turbin.Podejrzewam zwarcie między zwojowe.I teraz pytanie dlaczego tak się stało że emalia po prostu wyparowała.Po prostu spotykam się z takim uszkodzeniem po raz pierwszy.I czy warto naprawiać ten odkurzacz.Jest to silnik 309.1.Dołączam zdjęcia niech eksperci od AGD ocenią co się stało.

  Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.
  Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.
  Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.
  Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.
  Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.
  Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz Zelmer Syrius 1600.ST dziwne uszkodzenie wirnika.
 • Helpful post
  #2
  zbigniew3107
  Level 20  
  Z doświadczenia wiem że nie naprawisz, pomóc może przezwojenie wirnika lub wymiana na sprawny lub nowy takie usterki zdarzają się bez przerwy normalny efekt użytkowania .Nastąpiło przebicie izolacji nie zabezpieczysz tego zwłaszcza w wirniku.
 • #3
  bmisilo
  Level 19  
  No tak to oczywiste że nie naprawię w domu wirnika. Przezwojenie też w grę nie wchodzi bo to nie opłacalne. Ale ciekawi mnie to dlaczego tak się stało. Eh to nie są silniki jak dawniej np TYP 300. Owszem mam takie starsze odkurzacze ale chciałem coś nowszego a tu kicha. Mam pewną sugestie przyczyny dlaczego tak się stało.Bo jak widać szczotki nie są podłączane przewodami tylko dotykają takich nóżek na stojanie. Wątpię, ale może podczas pracy silnika następowały przerwy i nie dotykała któraś ze szczotek.
 • Helpful post
  #4
  XaxaS
  Level 13  
  Witam,
  Przepraszam że tak późno ale dopiero dziś trafiłem na ten temat. W chwili obecnej odkurzacz uratuje wymiana całego agregatu (nie ma już wirników 3091200) bądź zakup wirnika 3083200. Moc przy 3083200 niewiele się zmniejszy (nawet nie poczujesz różnicy) a podziała trochę ;)
  Pozdrawiam
  X.
 • #5
  bmisilo
  Level 19  
  XaxaS :arrow:
  Dokładnie tak zrobiłem jak piszesz wsadziłem sobie silnik 308.2 i jest oki.Tematu nie zamykam bo może ktoś będzie miał problem z takim odkurzaczem niech pisze tutaj.
 • Helpful post
  #6
  XaxaS
  Level 13  
  Kolego bmisilo jeżeli wsadziłeś silnik 308.2 to od biedy będzie chodził natomiast jest to najsłabszy silnik i wiele pożytku z niego nie będzie zajeździsz go szybko ze względu na to że ten odkurzacz musi mieć więcej mocy aby nie "zamulał" przy odkurzaniu. Tutaj najlepszy byłby na chwilę obecną silnik 308.4 (z wirnikiem 3083200) i turbinką 3090040 bądź silnik 309.1, 308.2 - zupełnie się nie nadaje ma za małą moc.
  Ale to moje przemyślenia zrobisz jak uważasz :)
  Pozdrawiam
  X.
 • Helpful post
  #7
  seamen
  Level 12  
  przyjrzałem się tej emalii na wirniku i wskazuje to ewidentną jej utratę w wyniku np.starcia.Czy nie włączyłeś odkurzacza bez worka i nie zaciągnął on pyłu?Tylko pył przelatując przez silnik może zetrzeć tak emalię.Taka moja sugestia.
 • #8
  bmisilo
  Level 19  
  XaxaS :arrow:
  Powiem Ci tak że silnik 308.2 z turbiną od 309.1 bardzo dobrze się sprawuje.A co do silnika 308.4 to jest to największy złom bo wyszła wadliwa seria i notorycznie paliły się w nich wirniki bo były wyżyłowane.A co do uszkodzenia wirnika to przypominam że pisałem że odkurzacz kupiłem jako używkę do spróbowania "co to warte".Więc w temacie odkurzaczy jestem w temacie.
 • Helpful post
  #9
  XaxaS
  Level 13  
  Przepraszam że dopiero teraz odpisuję.

  Kolego bmisilo,
  Mam nieco inne zdanie na temat tych silników 308.2 zbyt wiele razy widziałem jak z silnika nie zostawała nawet tarcza łożyskowa.
  Można powiedzieć że to waśnie 309.1 są żyłowane bo do tego samego stojana (3084100) wrzucony został mocniejszy wirnik.
  I takie jeszcze jedno pytanie na koniec:
  Czy wsadziłeś cały silnik 308.2 ze zmienioną turbinką czy wymieniłeś sam wirnik?
  Pozdrawiam X.
 • #10
  bmisilo
  Level 19  
  :arrow: XaxaS
  Potrafisz Kolego czytać ze zrozumieniem? Oczywiście że cały kompletny silnik 308.2 tylko że turbinka pochodzi od 309.1 bo ma skośne łopatki przy czym lepiej ciągnie.Co do silników to pisałem że 308.4 są wadliwe i dlatego się szybko paliły.
 • Helpful post
  #11
  XaxaS
  Level 13  
  bmisilo,
  Nie musisz na mnie aż tak naskakiwać ;) potrafię czytać ze zrozumieniem, zmyliła mnie ta turbinka. Poza tym każdy z nas ma wyrobione zdanie na temat tych silników. Ja uważam że 308.2 są do kitu Ty uważasz że nie :) i niech tak zostanie. Życzę aby jak najdłużej Ci działał bez żadnych problemów ;)
  Pozdrawiam X.
 • #12
  bmisilo
  Level 19  
  Zamykam temat sprawa tymczasowo rozwiązana dziękuje za pomoc.