Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii - prądu kilowatogodzin - uszkodzenie?

05 Lut 2012 12:15 4418 10
 • Poziom 12  
  Witam!

  Mieszkam w bloku wielorodzinnym, w grudniu podczas odczytu stwierdzono u mnie uszkodzenie elektronicznego wyświetlacza w liczniku prądu, licznik wysłano do analizy, ja zaś otrzymałem w zamian klasyczny licznik (z widoczną tarczą) typ A52.

  Niedawno jednak wykryłem, że podczas wymiany bezpiecznika topikowego (gdy obwody w domu mialem całkowicie wyłączone) bezpiecznik przy wkręcaniu zaiskrzył, po czym po jego wkreceniu tarcza zaczęła się bardzo powoli kręcić.

  Zmierzyłem miernikiem, prąd pobierany przez obwód to 23mA, czyli jakieś 5W.
  Czy to prawidłowe? Nadmieniam, że wszystkie odbiorniki miałem odłączone (na esach jak i przez rozłącznik). Jedyne co wisiało na obwodzie, to przepięciówka (bo jest przed rozłącznikiem), czy to możliwe, żeby ona pobierała taki prąd?

  Bo jeżeli nie, to co - licznik?
  Najłatwiej byłoby zrobić próbę z rozpiętą przepięciówką, ale mam zły dostęp do rozdzielnicy, więc na razie się wstrzymałem.
 • Moderator - Elektryka
  Gdzie zmierzyłeś te 23mA? Przed czy za licznikiem?
 • Poziom 12  
  zbich70 napisał:
  Gdzie zmierzyłeś te 23mA? Przed czy za licznikiem?


  Zmierzyłem na bezpieczniku topikowym, czyli tuż przed licznikiem.
  Po tym bezpieczniku kolejno jest wspomniany licznik, potem 4 metry nowego kabla, kolejno przepięciówka no i potem esy oraz różnicówki, ale one wszystkie miałem wyłączone. Na obwodzie wisiał tylko licznik i przepięciówka (dokładnie LCTEC-C 1P LC).
 • Moderator - Elektryka
  Czegoś tu nie rozumiem - masz dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego (które powinno być oplombowane), ale nie masz dostępu do rozdzielnicy zalicznikowej?
 • Poziom 12  
  zbich70 napisał:
  Czegoś tu nie rozumiem - masz dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego (które powinno być oplombowane), ale nie masz dostępu do rozdzielnicy zalicznikowej?  Do mojej rozdzielnicy mam utrudniony dostęp z uwagi na to, że jest zabudowana szafą przesuwną, trzeba stać na drabinie (ze stołka ledwo dostaję) i w dodatku dać nura w szafę. Rozdzielnica jest natynkowa, dość upakowana w środku kablami, więc grzebanie tam jest raczej mało komfortowe.

  Co do zabezpieczeń, to w PRL'owskich blokach wiele zabezpieczeń przedlicznikowych nie jest plombowana. Nawet jak ostatnio zakładali mi nowy licznik, to w uwagach dopisano "brak możliwości oplombowania zabezpieczenia przedlicznikowego", nie wiem na czym dokładnie rzecz polega, ale tak już jest.
 • Poziom 22  
  Co do licznika licznik powinien się zatrzymać ,albo dojść do plamki i za zatrzymać, wiec jest gdzieś upływ ale nie sprawdzisz tego, jak nie odepniesz różnicówki a najlepiej odpływy na liczniku .
 • Poziom 12  
  Enpro napisał:
  Co do licznika licznik powinien się zatrzymać ,albo dojść do plamki i za zatrzymać, wiec jest gdzieś upływ ale nie sprawdzisz tego, jak nie odepniesz różnicówki a najlepiej odpływy na liczniku .


  Miałem dzisuiaj trochę czasu więc porobiłem pomiary i próby. Bezpośrednio do odpływu licznika nie mam dostępu (plombowanie), jednak odpiąłem wszelkie odbiorniki po mojej stronie, w tym wspomnianą przepięciówkę.

  Układ zachowuje się tak, że gdy wykręcę bezpiecznik przedlicznikowy (który nie jest plombowany), to licznik zatrzymuje się praktycznie natychmiast, lecz gdy odłączę wszelakie odbiory po mojej stronie i wówczas wkręcę zabezpieczenie przedlicznikowe, to tarcza licznika powoli rusza, a układ pobiera wspomniany prąd 23-25 mA, czyli w przeliczeniu 5-6 W.

  Wykluczam doziemienie kabla między licznikiem, a tablicą rozdzielczą (kabel jest nowy). Sprawę zamierzam zgłosić dostawcy energii, jednak ten pobiera opłatę za nieuzasadnione wezwanie, dlatego chcę się upewnić, czy to normalna sytuacja?

  A może taki prąd może pobierać sam licznik (tradycyjny - tarczowy typu A52)?
 • Moderator - Elektryka
  Ćwiara napisał:
  Wykluczam doziemienie kabla między licznikiem, a tablicą rozdzielczą (kabel jest nowy)

  To że kabel jest nowy wcale nie świadczy o tym, że nie ma upływu - uszkodzenie mogło nastąpić podczas montażu lub w czasie eksploatacji.
  Dlatego uważam, że wskazane jednak byłoby odpiąć go od licznika i jednoznacznie przekonać się czy jest to spowodowane upływem z instalacji, czy "biegiem jałowym" licznika.
  Ćwiara napisał:
  Sprawę zamierzam zgłosić dostawcy energii, jednak ten pobiera opłatę za nieuzasadnione wezwanie

  Dowiedz się jakiej wysokości ta opłata. Może tańsze będzie zgłoszenie rozplombowania licznika i ponowne plombowanie.
 • Poziom 29  
  5W to typowy pobór mocy przez ten licznik.
  Nie mamy odpowiedzi czy tarcza obraca się cały czas, czy dochodzi tylko do czarnego pola na tarczy.
  Jeżeli to drugie to nie ma tu problemu.
 • Specjalista elektryk
  Witam

  Ćwiara napisał:
  a układ pobiera wspomniany prąd 23-25 mA, czyli w przeliczeniu 5-6 W.


  Nie wiem jak kolega to przeliczył nie wiedząc jakie jest przesunięcie fazowe miedzy napięciem a prądem.

  Moim zdaniem typowy licznik A52 bez dodatkowego wyposażenia może pobierać około 1 - 1,5W energii nie uwzględniając strat na uzwojeniach prądowych - czyli gdy odbiorca nie pobiera energii elektrycznej. Oczywiście kosztami tego poboru obciążony jest ZE, chyba że tory napięciowe zostały błędnie podłączone.

  Czyli, jak napisał mój poprzednik - jeśli licznik (przy odłączonych odbiorach) zatrzymuje się na miejscu postojowym to jest to normalna reakcja.


  Niestety nie pamiętam jaki prąd pobierają cewki napięciowe tego licznika. Kiedyś miałem trochę tych liczników - od kolegów pracujących w ZE. Robiłem trochę eksperymentów niszczących z magnesami NdFeB. Więc się już ich pozbyłem.


  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 22  
  Wczoraj mierzyłem cewkę napięciową licznika jednofazowego produkcji rumuńskiej ,pobiera 18mA.