Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega32][FT232RL] Jak odnaleźć się w avrdude? Jak programować przez ten układ?

milo_ns 05 Lut 2012 13:55 2333 7
  • #1 05 Lut 2012 13:55
    milo_ns
    Poziom 7  

Witam.
    Zakupiłem zestaw edukacyjny ATmega 32 wraz z wyświetlaczem lcd, diodami, wyświetlaczem 7-segmentowym itd.
    Na płytce jest zamontowany układ FT232RL przez który rzekomo mogę zaprogramować ATmegę przez interfejs USB.
    Podpiąłem wszystko pod komputer, wgrałem sterowniki i układ jest widziany jako port COM1 w komputerze.
    Mam prosty program w C do migotania diod.
    Jaki wybrać typ programatora w programi MFile z pakietu AVR?

Program spompilowany, jednak nie mogę przesłać go do ATmegi, po kliknięciu na [WinAVR]Program pojawia sie komunikat typu:

Code:

> "make.exe" program
    avrdude -p atmega32 -P com1 -c stk200    -U flash:w:led.hex
    avrdude: can't open device "giveio"

avrdude: failed to open parallel port "com1"

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:00

lub podobny.
    Proszę o pomoc ponieważ nie mam jeszcze doświadczenia w tego typu sprawach:)

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

0 7
  • #2 05 Lut 2012 14:16
    INTEII
    Poziom 14  

Witam,

Nie zaprezentowałeś schematu płytki testowej więc mogę się tylko domyślać... Odpowiedź brzmi: "nie zaprogramujesz uK za pomocą USB, dopóki nie wgrasz do niego odpowiedniego bootloader-a". Jestem przekonany, że FT232R w układzie służy ogólnie do komunikacji z komputerem, a nie jako osobny programator.

Pozdrawiam,
    Hiob.

0
  • #3 05 Lut 2012 14:35
    mirekk36
    Poziom 42  

INTEII napisał:
    Odpowiedź brzmi: "nie zaprogramujesz uK za pomocą USB, dopóki nie wgrasz do niego odpowiedniego bootloader-a".

Eeeej kolego, nie opowiadaj takich niesprawdzonych informacji. Jak najbardziej można używać FT232R do programowania mikrokontrolerów AVR

INTEII napisał:
    Jestem przekonany, że FT232R w układzie służy ogólnie do komunikacji z komputerem, a nie jako osobny programator.

No to źle kolega jest przekonany: Wystarczy poczytać tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/08/eclipse-programator-avr-na-ukadzie.html

albo tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1918938&highlight=

co więcej możesz sobie użyć programu MkAvrCalculator, który w wersji FREE w pełni ci obsłuży z takim programatorem takie procki jak: ATmega8, ATtiny2313 czy ATmega128 lub ATmega162

0
  • #4 05 Lut 2012 14:37
    milo_ns
    Poziom 7  

Nie chcę być posądzony o reklamę ale programator pochodzi z tej oferty:

Zestaw uruchomieniowy ATmega
    Dziwną sprawą jest tylko to że zamiast ATmega16 ja mam wbudowany 32.

0
  • #5 05 Lut 2012 14:44
    INTEII
    Poziom 14  

Witam,

Kolega "mirekk36" chyba ma kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem!

"milo_ns" - Twój uK według producenta ma wgranego bootloader-a:
    "Dzięki wstępnemu zaprogramowaniu procesora w naszej firmie plikiem bootloadera zyskujemy możliwość programowania procesora ATMEGA16 poprzez złącze USB. Dokładnie to wykorzystywany jest port USB i konwerter FT232RL w celu połączenia się z procesorem. W komputerze za programowanie odpowiada aplikacja MegaLoad."

Tu znajdziesz instrukcje jak zaprogramować uK.

Z Twojego punktu widzenia ATmega16 i ATmega32 to prawie to samo :)
    Z czasem jak zgłębisz tajniki programowania itp. to zrozumiesz - na razie się tym nie przejmuj :)

Pozdrawiam,
    Hiob.

0
  • #6 05 Lut 2012 17:04
    milo_ns
    Poziom 7  

Ok, a czy da się to zrobić bez środowiska Eclipse? To dodatkowa robota z instalacją pluginów itd.
    Da się przez avrdude czy megaload?

0
  • #7 05 Lut 2012 18:06
    mirekk36
    Poziom 42  

milo_ns napisał:
    Ok, a czy da się to zrobić bez środowiska Eclipse? To dodatkowa robota z instalacją pluginów itd.
    Da się przez avrdude czy megaload?

Rzeczywiście, być może coś źle zrozumiałem. Więc daj sobie spokój z tymi sposobami o których pisałem i skup się na wykorzystaniu Bootloadera.

0
  • #8 05 Lut 2012 18:40
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Swoją drogą, trzeba być nieźle pokręconym projektantem, żeby wsadzać w devboard FT232 i wykorzystać go wyłącznie jako transceiver RS232, zamiast dać pełną możliwość programowania ISP, którą ten układ przecież udostępnia. Też bym pomyślał tak jak Mirek, milo_ns było się zapytać na forum o zestaw przed jego zakupem.

0