Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compaq 6730s podłączenie wentylatora 4pin do gniazda 3pin

05 Feb 2012 14:44 3470 9
  • Level 10  
    mam pytanie odnośnie wentylatora w lapku compaq 67390s. Posypały się łopatki wiatraka więc muszę go wymienić. Kupiłem na allegro rzekomo pasujący ale po rozebraniu okazało się że w laptopie wiatrak ma 3 przewody a ten kupiony ma 4. Pytanie czy da się to w prosty sposób podłączyć bo nie bardzo mam czas na odsyłanie tego wentylatora i czekanie na nowy?

wentylator oryginalny ma przewody: czerwony, niebieski, pomarańczowy
    wentylator kupiony ma przewody: biały, czarny, żółty, czerwony
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 25  
    Twój laptop 6730s (kod płyty ZZI MV) obsługuje trzy pinowe wentylatory, natomiast kupiony przeznaczony jest dla modelu 6730B z płytą o oznaczeniu kodowym DD08. W tej sytuacji proponuję pobrać z sieci schematy do obu modeli i skorzystać ze strony 19 dla 6730s i 20 dla 6730B.
  • Level 10  
    okazuje się, że ze schematami nie jest tak łatwo jakby się wydawało. a skoro wiedziałeś co dokładnie trzeba by było zrobić a nawet na której stronie schematu te informacje się znajdują to mogłeś napisać wprost, pomógłbyś mi bardzo. podejrzewam że wystarczy któregoś przewodu nie podłączyć, no ale trudno. zamówiłem nowy wiatrak
  • Level 25  
    Po pierwsze na forum nie można przepisywać (powielać) tego co jest ogólnie dostępne. Po drugie nie mam jednoznacznej pewności czy linki do schematów (pomimo, że są do pobrania za darmo i bez punktów) mogą być tu publikowane. Po trzecie nadal stosuję przestarzałe, ale skuteczne narzędzie do motywowania czyli zamiast marchewki daję kij. W internecie należy szukać z głową a nie klikać. Na dowód jakie to proste wpisz do wyszukiwarki internetowej np. "zzi mv schematic diagram" i wszystko masz na talerzu.
  • Level 10  
    mi udało się znaleźć schematy tylko na forum elvikom ale tam właśnie potrzebne są punkty. Z drugiej strony dlaczego miałoby być niedozwolone wklejanie linków do schematów na elektrodzie. można również wrzucić print screeny z wymienionych przez Ciebie stron schematów. A po trzecie z informatyka nie zrobisz elektronika za pomocą kija (tu chyba miałeś na myśli wędkę i rybę).
    mam już schematy, dzięki, ale w dalszym ciągu Twoje motywowanie nie pomaga mi ich zrozumieć. to co ja z nich wnioskuję to to że nie podłączam przewodu który leci do CN6 na noge 3. ale jeśli nawet tu się nie mylę to nie wiem który to przewód. kolory są inne więc dalej nie wiem co gdzie wpiąć.
    Nie jestem ekspertem w temacie serwisowania laptopów ale też nie jestem pierdołą żeby nie poradzić sobie z rozebraniem laptopa i przelutowaniem przewodów (do tego nie potrzebowałem kija/wędki), potrzebowałem tylko pomocy osoby która się zna na temacie i powie mi które przewody pospinać ze sobą żeby działało i myślałem że elektroda do tego właśnie celu służy.
  • Level 34  
    Skoro masz przed sobą schematy i w dalszym ciągu nie wiesz, co z tym dalej zrobić, to oznacza wyraźnie, że nie powinieneś się za to sam brać.
    Rzeczywiście, z laika nie staniesz się w kilka dni elektronikiem nawet przy pomocy gumowej pałki, dlatego zleć to zadanie komuś, kto ma jakiekolwiek "elektroniczne" pojęcie.
  • Level 10  
    Vogelek23 wrote:
    Skoro masz przed sobą schematy i w dalszym ciągu nie wiesz, co z tym dalej zrobić, to oznacza wyraźnie, że nie powinieneś się za to sam brać.

Skoro nie masz nic merytorycznego do powiedzenia w kwestii podłączenia wentylatora to oznacza wyraźnie, że nie powinieneś się brać za pisanie w tym wątku...

Od tego jest forum elektroda żeby osoby które nie wiedzą, nie umieją dowiedziały się, nauczyły się.
    Tak jak wcześniej pisałem nie jestem pierdołą i z pomocą osoby która lepiej to rozumie dałbym radę. Ale dzięki takim merytorycznym poradom jak Twoja nie będę musiał sam tego robić. super, oszczędziłeś mi kawał dłubaniny, dzięki.
  • Level 34  
    paczu wrote:
    Od tego jest forum elektroda żeby osoby które nie wiedzą, nie umieją dowiedziały się, nauczyły się.
    Nauczyły się samodzielnego myślenia - bo czytania schematów ze zrozumieniem to się w 5 minut nie nauczysz.

paczu wrote:
    Tak jak wcześniej pisałem nie jestem pierdołą i z pomocą osoby która lepiej to rozumie dałbym radę.
    To Ty masz schematy przed oczami, więc powinieneś zauważyć, że połączenia wystarczy wykonać pin w pin, prócz ostatniego pinu (4), który trzeba podciągnąć do plusa (najlepiej przez rezystor 1-10k).
    Myślę, że to powinno Ci wystarczyć - bardziej łopatologicznie się nie da.
  • Level 10  
    no wreszcie zaczynamy rozmawiać merytorycznie i teraz zaczynam rozumieć. przyznam się, że nie załapałem wcześniej że CN4 i CN6 to są konektory wiatraków i byłem przekonany że to jakieś scalaki bo mają 5 lub 6 wyprowadzeń i są dziwnie oznaczone pod spodem. ale ok, już wiem.

Jeszcze tylko tak dla jasności w płycie zzi mv pin 3 nie jest podłączony?

Compaq 6730s podłączenie wentylatora 4pin do gniazda 3pin