Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik C.O. piec Camino

msb 05 Lut 2012 16:00 22363 20
  • Sterownik C.O. piec Camino

Witam.
    Chciałem przedstawić regulację pieca c.o. produkcji Dozamet, rok produkcji 1975, obecnie produkowany pod nazwą Camino.
    Ponieważ mam bardzo duży ciąg do komina, żadne regulacje fabryczne nie wchodziły w grę (otwarcie klapy na 1mm powodowało zagotowanie wody, od kilku lat miałem zaślepioną klapkę i wywiercone otwory 6-10 mm i zasuwkę ).

Moja regulacja opiera się na otwieraniu klapki na czas, kiedy temperatura wzrośnie o określoną wartość (mierzona przez DS18b20), następnie zamknięcie jej na pewien czas i ponowne otwarcie, jeśli temperatura nie osiągnęła zadanej. Oryginalna klapka była zbyt ciężka, dlatego kolega Piotrek (spec od "żelaznej" roboty - podziękowania :D) wykonał nową wg mojego pomysłu z miejscem na wentylator. Napęd to lekko przerobiony stycznik (cewka 42V). Od początku zimy układ działał na płytce ZL2-VR, ATMEGA8 i styczniku 220V. Obecny pracuje na ATMEGA 16 (8Mhz) w cyklu dobowym; cztery oddzielne temperatury w zależności od pory dnia; regulacja alarmu, czasu przedmuchu, okresu przedmuchu, histerezy, temperatury rozpalania. Nastawy zapamiętane są w pamięci EEprom. Na płytce są również 2 przekaźniki oddzielnie regulowane, które mogą być zastosowane np. do załączania pompki. Na styczniku zabudowany jest wyłącznik krańcowy, który służy do kontroli zadziałania klapki. Już po uruchomieniu dołożyłem na 6-metrowym kablu dodatkowy wyświetlacz LCD i przyciski sterujące i mogę teraz regulację na bieżąco przeprowadzać z domu (piec jest w piwnicy). Poprowadzony jest również przewód, do którego mogę podpiąć czujnik DS do odczytu temperatury w mieszkaniu - na razie jednak zrezygnowałem z tej opcji.

Program napisany w BASCOM, zajmuje ok. 70% pamięci. Płytkę zrobiłem termotransferem, zabezpieczyłem przed utlenianiem i kurzem podwójnym lakierem. Ponieważ dobudowywałem elementy w trakcie, to wygląda tak jak wygląda i nie ma jej co oceniać.
    Nad stycznikiem obecnie zamontowana jest blacha w celu zabezpieczenia mechanizmu przed węglem, który spadał podczas ładowania pieca.

Koszt wyniósłby ok. 120zł bez stycznika +50zł za sterownik w mieszkaniu (kabel tel. 20x -25zł), część elementów posiadałem (używane, z demontażu przekaźniki, wyświetlacze trafo), więc wyszło mnie taniej. Czas spędzony w piwnicy nie do oszacowania :|
    W załączniku plik .hex oraz ustawienia fusebit
    UWAGA W SCHEMACIE ZNALAZŁ SIĘ BŁĄD
    RS wyświetlacza do nóżki portu c.6 (28), EN wyświetlacza do portu c.7 (29)

Sterownik C.O. piec Camino.Sterownik C.O. piec Camino.Sterownik C.O. piec Camino.Sterownik C.O. piec Camino

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    msb
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: komputery bascom, technika grzewcza i elektryka
    msb napisał 127 postów o ocenie 144, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Zabrze. Jest z nami od 2004 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Tranzek
    Poziom 10  
    Witam!
    Wszystko OK tylko czy była by możliwość abyś umieścił wsad do procesora ?
    janek1815
    Poziom 38  
    Dwa wyświetlacze LCD podłączone równolegle na 6m przewodzie? Nie ma problemu z wyświetlaniem?
    Pittt
    Poziom 31  
    Z opisu wynika iż powinieneś odwrócić sposób sterowania ciągiem. W razie awari zasilania, tracisz kontrole nad kotłem i to w taki sposób że temperatura wzrasta.
    Czy ten stycznik odpycha klapkę ?
    MaxX850
    Poziom 13  
    Pytanie z innej beczki - skąd taki duży ciąg ? Jaką masz wysokość komina ? Sam używam takiego kociołka z mechanicznym miarkownikiem ciągu, opalam go koksem, ale takich problemów nigdy nie miałem. Wykonywałeś może polecaną do opalania drewnem modyfikację kotła ? Przy okazji elektroniki, zrobiłem sobie opomiarowanie pieca z przesyłem temperatur przez bt, alarmami i możliwością odczytu/powiadamiania przez gsm (sms) ale żeby sterować kotłem jakoś zabrakło mi odwagi. Też mi się kiedyś zagotował, ryczał tak głośno, że bałem się podejść :D

Dodano po 15 [minuty]:

Pittt napisał:
    Z opisu wynika iż powinieneś odwrócić sposób sterowania ciągiem. W razie awari zasilania, tracisz kontrole nad kotłem i to w taki sposób że temperatura wzrasta.
    Czy ten stycznik odpycha klapkę ?

Ze zdjęcia wynika, że stycznik uchyla klapkę, więc jeśli nie zadziała, wygaśnie w piecu. Gorzej będzie jeśli mosfet dostanie zwarcia i stycznik otworzy klapkę na dłużej, ale na taką ewentualność autor chyba zastosował alarm od wysokiej temperatury.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    msb
    Poziom 15  
    Dołączyłem wsad i ustawienia fusebit.

Nie wiem czy dobrze sprecyzowałem swą wypowiedź, stąd pytanie kolegi - stycznik załączając się pociąga i tym samym otwiera klapę - brak zasilania = klapka zamknięta i piec wygasa.

Dwa wyświetlacze LCD połączone równolegle - z początku chciałem rozgraniczyć linie E ale po próbach stwierdziłem że to działa i nie chciało mi się dopisywać dodatkowego wyświetlania, tak zostawiłem. Zdarzyła mi się sporadyczna utrata wyświetlania - na wyświetlaczu "przedłużonym" nie ma to wpływu na działanie całego układu i po przerwaniu zasilania układ wrócił do równowagi i tak to zostawię chyba że może na wiosnę podepnę dodatkowy przycisk reset .Dodam że wyświetlacze są obydwa 2X16 i oparte na standardowym sterowniku, różne mają wsady własnych znaków nawet piny zasilania się nie zgadzają mimo to działa

Zapomniałem dopisać że gdy piec nie może już utrzymać temperatury to "przyzywa " sygnałem wizualnym i dźwiękowym (oprócz trybu nocnego)

do MaxX850 blok 3 piętrowy piec z roku 75 nie do ruszenia jest klapa regulacji powietrza do komina a bałem się rzeczywiście ,stąd tyle czasu w piwnicy przesiedziałem po otwarciu klapki mam teraz ustawienia że zamyka się po wzroście o 0.2°C i następne otwarcie dopiero po 30 sek a i tak potrafi skoczyć o 2 stopnie.Gdy miałem 1° to tak się rozganiał że zaczynał "strzelać" dymem ale teraz na tych ustawieniach jest bezpiecznie a działa na tych ustawieniach praktycznie od listopada

"Gorzej będzie jeśli mosfet dostanie zwarcia i stycznik otworzy klapkę na dłużej" klapka jest sterowana przekaźnikiem o obciążalności 2A 250V a pracuje na 100mA, 42V. Ponadto jest krańcówka której stan niezgodny z założonym już powoduje alarm
    rsikon
    Poziom 26  
    Ja w miejsce owej klapki zamontowałem wentylator. Do tego oczywiście sterowniczek...
    Piecyk głównie pali miał... smiga już po przeróbce na sterowniku "beta" 4 lata :)
    Prowizorki najdłużej służą.

Co do pieca - sprawuje się świetnie... stary, żeli]wny...

Pozdrawiam
    mkpl
    Poziom 37  
    Wszystko fajnie :) na tego 2 lcd jest rozwiązanie. Wystarczy go podłączyć na RS232 z głównym sterownikiem. Sam pilot (dodatkowy wyświetlacz) mógł by i mieć kilka przycisków dodatkowo i w całości być oparty na attiny2313 lub at89c2051 (co tam wolisz).

Całość dodatkowo śmigała by na 4 kablach zamiast 9 i miało znacznie pewniejszą transmisję a program do obsługi RS232 w porównaniu do tego co już napisałeś to totalna pierdoła :)
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    MaxX850
    Poziom 13  
    W tylnej części pieca, w miejscu gdzie przykręcasz czopuch z szybrem, jest takie osłabione fabrycznie miejsce, które możesz przebić, tak że spaliny z kotła szybciej trafiają do komina. Wiąże się to ze gorszą wymianą ciepła (spaliny nie cyrkulują tak długo wewnątrz kotła), ale pozwala to spalać paliwa potrzebujące większego ciągu, bardziej dymiące. Miałem w tym miejscu zamontowaną dodatkową, ruchomą klapkę. Świetnie widać co mam na myśli na stronie producenta kotła, w sekcji "części zamienne", element nr 4. Sam producent poleca taką przeróbkę w określonych warunkach. Podczas opalania kotła koksem klapka jest zamknięta, natomiast podczas palenia np. wiórów czy drobnych ścinek drewnianych albo podczas rozpalania kotła, klapka była otwierana. Obecnie mam drugi kocioł camino i w nim już nie bawiłem się w tą przeróbkę.
    msb
    Poziom 15  
    neo_84 napisał:
    dodał bym transoptor i driver do mosfeta ...

Wg mnie zbędne. Mosfet miał docelowo załączać syrenkę 12V . Obecnie załącza wiatraczek 12V 150mA jeśli temperatura pieca nie wzrasta po 5 min od otwarcia klapki.

mkpl napisał:
    na tego 2 lcd jest rozwiązanie. Wystarczy go podłączyć na RS232 z głównym sterownikiem...... ...Całość dodatkowo śmigała by na 4 kablach zamiast 9 i miało znacznie pewniejszą transmisję

Masz zupełną rację .Myślałem nad tym ale nigdy nie pisałem komunikacji i wolałem oprzeć się na sprawdzonym prze zemnie rozwiązaniu . Już coś takiego zrobiłem na 3m kabla ale rozdzielona była linia E i każdy wyświetlacz wyświetlał co innego.
    No i szybkość wykonania - w środku 2-go sterownika nie ma płytki tylko pajęczynka - powstał w 1h - dłużej łączenie gniazda w centralnym sterowniku . No i w wypadku zakłóceń nic nie zmienia się w programie,to dla mnie priorytet, a w wypadku transmisji nie mam takiej pewności ( na razie :D )
    gbd.reg
    Poziom 21  
    Co do wyświetlaczy, może spróbować jakiegoś OLED na sterowniku WS0010. Są owszem droższe, ale kompaktybilne z HD44780, ale dodatkowo umożliwiają komunikację po magistrali szeregowej. Zawsze mniej kabli ;) Dziwi trochę połączenie szeregowe wyświetlaczy na takim odcinku.
    Tarnus
    Poziom 20  
    Wykonałeś urządzenie które może się zepsuć i stwarzać tym samym zagrożenie dla ciebie i kotła. Nie łatwiej by było kupić albo zrobić moderator ciągu komina?
    To kawałek bardzo cienkiej cienkiej lekkiej blachy zwisającej na osi z drutu stalowego która zamontowana jest w poprzek stalowej rury. Rurę z ta klapką montujesz w wytrzystce albo tuż nad nią ale pod wylotem spalin z kotła.
    Rura oczywiście prostopadle do przewodu kominowego. Działa on tak że normalnie blacha zamyka prześwit rury. W miarę gdy zwiększa się ciąg w kominie, blacha unosi się i wprowadza lewe powietrze do komina.
    Miałbyś problem z głowy ze zbyt dużym ciągiem komina.
    Taki patent w droższych kominkach działa bardzo dobrze. Mój znajomy ma takie coś w piwnicy w wytrzystce.

Marek
    msb
    Poziom 15  
    Każde urządzenie może się zepsuć :-) , starałem się zminimalizować ryzyko - obecna regulacja jest dużo pewniejsza niż otwieranie klapki "na oko" i wyjście całej rodziny z domu.W wypadku awarii piec po prostu wygaśnie.
    Nie wiedziałem o takim patencie jak "moderator ciągu komina" po zastanowieniu się nie użyłbym bym go, widziałeś kiedyś zapalenie się sadzy w 15m kominie? Moderator ciągu znakomicie poprawiłby spalanie sadzy w kominie im szybsze spalanie tym lepszy dopływ powietrza.
    Myślę że dyskusja troszeczkę za bardzo odbiegła od elektroniki ale chętnie wymienię się doświadczeniami na pw żeby nie przeciążać tego tematu ,dodam że pooglądałem sobie przed zrobieniem projektu sporo pieców i systemów regulacyjnych.
    Tarnus
    Poziom 20  
    msb napisał:
    po zastanowieniu się nie użyłbym bym go, widziałeś kiedyś zapalenie się sadzy w 15m kominie? Moderator ciągu znakomicie poprawiłby spalanie sadzy w kominie im szybsze spalanie tym lepszy dopływ powietrza.

Tyle że komin należy czyścić regularnie to i ryzyka zapalenia sadzy nie będzie.
    Moderatory stosowane są w z powodzeniem przy wkładach kominkowych francuskich i norweskich kominków. Gdyby to było niebezpieczne to by tego nie było w sprzedaży.
    MaxX850
    Poziom 13  
    Tarnus napisał:
    msb napisał:
    po zastanowieniu się nie użyłbym bym go, widziałeś kiedyś zapalenie się sadzy w 15m kominie? Moderator ciągu znakomicie poprawiłby spalanie sadzy w kominie im szybsze spalanie tym lepszy dopływ powietrza.

Tyle że komin należy czyścić regularnie to i ryzyka zapalenia sadzy nie będzie.
    Moderatory stosowane są w z powodzeniem przy wkładach kominkowych francuskich i norweskich kominków. Gdyby to było niebezpieczne to by tego nie było w sprzedaży.

To nie do końca tak. W kominku nie palisz węglem ani koksem w związku z tym osad kominowy jest trochę inny. Sam przeżyłem zapłon sadzy w kominie chociaż palę koksem który produkuje znacznie mniej sadzy i ciężkich osadów. Nie widziałem takiego moderatora przeznaczonego do kotłów na paliwa takie jak węgiel czy koks.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Sławek-K
    Poziom 15  
    Zastosowałeś jako czujnik temperatury DS18B20. Czyli pobierasz wartości co ok 750ms. Robię aktualnie podobny termometr (też na DS-ach - 4szt ) i także co parę dni coś wyskakuje na LCD. Zrobię chyba inicjalizację LCD np co 60 pomiarów (czyli po odczycie 750ms i trochę na program , wyjdzie inicjalizacja co 1min. Jak wyskoczy "jakiś krzaczek' to "będzie żył max 1min. Oczywiście program funkcjonuje bez zakłóceń a jedynie wyświetlanie jest "zakłócone".