Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec zamarza (Zamknięta Komora Spalania) Immergas Eolo Star 24 3 E

kkk6969 05 Lut 2012 18:53 5330 13
  • #1 05 Lut 2012 18:53
    kkk6969
    Poziom 13  

Mój piec wyświetla błąd 11. Okazało się że zamarzł (okazał się że nic nie pękło - po rozmrożeniu działa). Serwisant otworzył klapkę dopływu powietrza z pomieszczenia i mówił że będzie dobrze.
    Przewód powietrzno - spalinowy jest pionowy ok 2m przechodzi przez nieogrzewany stryszek. Piec chodzi bez przerwy bez wyłączenia przez sterownik. Temperatura zasilania 40 stopni tyle wystarcza do ogrzania domu 21 C.
    Zamarznięcie stwierdziłem po 3 dniach nieobecności - temperatura na zewnątrz to - 20 stopni.
    Co jest źle że zamarzło i co zrobić żeby w przyszłości nie zamarzało - bo przecież zaciąga zmrożone powietrze z zewnątrz prosto do pieca?

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Lut 2012 19:24
    aadamuss
    Specjalista - systemy grzewcze

mogło zamrozić np. przy braku prądu przez jakiś czas.

0
  • #4 05 Lut 2012 19:51
    duddy
    Poziom 21  

aadamuss napisał:
    prądu
    Napięcia, prądem nazywamy przepływ elektronów przez przewodnik :)

Wracając do tematu jak kolega wspomniał mógł to być zanik napięcia, jednak musiał by on trwać na tyle długo aby mogło to zamarznąć - więc dość długo
    W grę wchodziło by jeszcze wyłączenie pieca co jest równoległe z zanikiem napięcia i obejmuje takie same zasady i czas trwania.

kkk6969 napisał:
    Piec chodzi bez przerwy bez wyłączenia przez sterownik
    nie wiem jak długo tak już chodzi, lecz musi to być bardzo słaby energetycznie dom/mieszkanie i co z tym idzie rachunki kolosalne :)

Więcej się nie dowiemy co do przyczyny chyba że masz jeszcze jakieś ważne spostrzeżenia.
    kkk6969 napisał:
    Zamarznięcie stwierdziłem po 3 dniach nieobecności

więc kolejno przyczynami:
    - zanik napięcia na dłuższy czas
    - wyłączenie pieca przez osobę
    - dokuczliwy sąsiad, żona zakręcili gaz dla żartów lub na czas twojej nieobecności

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 06 Lut 2012 12:06
    kkk6969
    Poziom 13  

1.prąd był cały czas - jak już pisałem jak nie ma prądu to miga wyświetlacz na kuchence gazowej
    2. odnośnie chodzenia cały czas pieca chodziło mi nie o załączenie palnika lecz chodzenie pieca tak jakby nie było sterownika zewnętrznego - czyli temperatura na piecu 40 stopni i cyklicznie włączanie i wyłączanie się pieca po uzyskaniu temp 40 stopni - co pozwala na utrzymanie temperatury w domu ok 21 stopni.

3. dom dobrze ocieplony ogrzewany gazem i kominkiem - rachunek gazu za miesiąc gdzie temperatury na zewnątrz ok o stopni to 300 zł plus ok o,7 m 3 drewna do kominka.

4. nie było mnie podczas odmrażania pieca - wiem tyle że pompa w piecu chodziła, na wyświetlaczu błąd 11, i rura doprowadzająca powietrze oraz wejście do pieca zmrożone. Wyglądało to tak jakby piec zaciągnął powietrze z zewnątrz ok - 20 w nocy i nie zdążył ogrzać i nastąpiło zamrożenie promenostatu (czy jak to się tam fachowo nazywa). Może by pomogło ocieplenie komina na poddaszu?

0
  • #6 06 Lut 2012 14:30
    kabee84

Poziom 24  

A na stryszku jest mróz, czy temp. w plusie?
    Rozumiem że komin masz w systemie koncentrycznym (rura w rurze)? Jeśli tak, to jeśli na strychu jest mróz to warto docieplić komin. Jeśli w plusie - ocieplenie nic nie da (wręcz przeciwnie).

Jeśli powietrze wchodzące nie zdąży się ogrzać spalinami, kociołek niestety może zamarznąć :(

0
  • #7 06 Lut 2012 17:11
    kkk6969
    Poziom 13  

Tak komin rura w róże.
    Na stryszku mróz - więc docieplę komin i zobaczę co będzie.
    Tak czytając w necie wygląda na to że piec zaciągnął mroźne powietrze i przy niskiej temperaturze zasilania przymarzł czujnik i piec się nie unieruchomił i przez przewód zasilający powietrze dalej zaciągał mróz i piec zamarzł.

0
  • #8 06 Lut 2012 18:47
    pablowp1
    Poziom 22  

Jeżeli ocieplasz rurę, a to okazuje się konieczne to zadbaj aby materiał do ocieplenia był niepalny, tak na wszelki wypadek. Bo na wszelki wypadek to i ksiądz fujarkę nosi. :)

0
  • #9 06 Lut 2012 19:24
    kabee84

Poziom 24  

kkk6969 napisał:
    Tak komin rura w róże.

A gdzie taką ładną rurę znalazłeś w róże? My mamy albo białe albo srebrne :-)

Nie trzeba docieplać materiałem niepalnym, gdyż docieplamy rurę służącą do zasysania powietrza, która jest zimna. Nawet bardzo zimna... Z drugiej strony dzisiaj trudno o materiał palny w budownictwie...... Zwykła wełna mineralna będzie git.

0
  • #12 16 Lis 2013 15:53
    ja26
    Poziom 10  

Witam wszystkich ja mam pytanie do uzytkowników kotła eolo star z zamknientą komorą spalanie,jakie wasze opinie są na temat kotła jakie macie spalanie zimą?

0
  • #13 17 Lis 2013 06:44
    501toyota
    Poziom 15  

kkk6969 napisał:
    Tak komin rura w róże.
    Na stryszku mróz - więc docieplę komin i zobaczę co będzie.
    Tak czytając w necie wygląda na to że piec zaciągnął mroźne powietrze i przy niskiej temperaturze zasilania przymarzł czujnik i piec się nie unieruchomił i przez przewód zasilający powietrze dalej zaciągał mróz i piec zamarzł.

Stosuje się taką klapę na przewodzie spalinowym - jest to gotowy element koncentryczny, fabryczny (niekoniecznie tej firmy z której masz kocioł).

Klapa zamyka dopływ zimnego powietrza przez rurę spalinową, posiada siłownik. Wpina się ją do sterownika kotła.

W Niemczech spotkałem także klapy bez siłownika (zamontowane kilka lat temu przez właścicieli domów - skoro nie narzekali Niemcy to chyba działają). A kosztowo znacznie tańsze od tych z siłownikiem.
    W Polsce takich klap zamontowanych na oczy nie widziałem. Można dopasować coś takiego z pomp ciepła lub rekuperatorów. Niestety wiąże się to z SAMODZIELNĄ przeróbką komina, która już nie będzie oryginalna a niepoprawnie wykonana może doprowadzić do błędów na kotle.

Klapa na przewodzie koncentrycznym to skuteczny i sprawdzony sposób na ten problem, który opisałeś.

0
  • #14 20 Wrz 2014 20:05
    kkk6969
    Poziom 13  

Jak pisałem wcześniej ocieplenie komina który przechodził przez nieocieplony strych pomogło i problem zniknął.

0