Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Neckar N19 - zamarza, jak zmodyfikować wentylację?

avioniq 05 Feb 2012 20:26 2670 5
 • #1
  avioniq
  Level 10  
  Witam,
  We wrześniu ubiegłego roku u mojej mamy wymieniony został gazowy przepływowy podgrzewacz wody na Neckara. Poprzednio był jakiś stary termet ze świeczką, która paliła się cały czas. (wymiana podyktowana wizją mniejszych rachunków za gaz)

  Zima ewidentnie zaczęła przeszkadzać w działaniu sprzętu. Pojawiły się problemy z cofkami i przymarzaniem nagrzewnicy. Serwis nie chciał przyjechać i przez telefon odsyłał do instalatora. Instalator w ramach "poprawek" przedłużył komin do 2 m nad poziom płaskiego dachu (2 metry obok kalenica, która jest wyższa aniżeli te 2 metry). Obłożył go watą (wełną mineralną?) i na wierzchu owinął folią aluminiową. Komin idzie pionowo w górę, bez żadnych skosów itp. Komin jest z blachy fi 150 mm.

  Niestety wczoraj w nocy nagrzewnica nie wytrzymała. Pękła na kolanku przy jakimś czujniku. Jutro instalator będzie ściągał uszkodzony podgrzewacz i montował stary ze świeczką.  A teraz do sedna. Proszę o rady co zrobić, żeby sytuacja się nie powtórzyła (po naprawie chcemy wrócić do Neckara). Na załączonym rysunku na niebiesko zaznaczyłem obecne miejsce podgrzewacza, na czerwono kaloryfery. Zastanawiam się w których miejscach powinienem wykonać kratki wentylacyjne (np 10x20) w pomieszczeniu gosp. żeby nagrzewnica nie zamarzała. Do tej pory wystarczało wiecznie uchylone okienko w pomieszczeniu gospodarczym. Jak powinna wyglądać wentylacja, żeby było ok?

  Neckar N19 - zamarza, jak zmodyfikować wentylację?

  PS rozważam zlecenie przeniesienia podgrzewacza do łazienki lub kuchni w pobliżu miejsca dotychczasowej instalacji - tu również proszę o wytyczne dot wentylacji i odprowadzania spalin.

  PS2 Do wszelkich prac z gazem/wodą wzywam ludzi z uprawnieniami. W temacie chodzi tylko o przygotowanie wentylacji w pomieszczeniach zgodnie z przepisami i ew. dobranie najlepszego miejsca dla podgrzewacza.
 • #2
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Może nie walczyć z nawiewem-wywiewem i rozważyć montaż termy turbo. Jeżeli doszło do wstecznego ciągu i zamrożenia nagrzewnicy to może również dojść do nieszczęśliwego podtrucia....Wszelkie pomysły konsultuj z kominiarzem i zakup sobie profilaktycznie czujnik czadu.
 • #3
  avioniq
  Level 10  
  Czy przyczyną wstecznego ciągu nie jest to, że w pomieszczeniu było za zimno+zbyt słaba wentylacja? Gdyby świeczka paliła się non-stop to by chyba do niego nie doszło. W pomieszczeniu temperatura spada obecnie nawet do 5 stopni.

  Instalator namawia mnie do przeniesienia termy do łazienki ale boję się, że tam jest za słaba wentylacja i też nie mam wiedzy jak to dobrze poprawić (instalator twierdzi, że istniejące okienko wystarczy).

  Proszę o rady jak przygotować wentylację w pomieszczeniu gospodarczym i czy coś te zmiany pomogą, gdybym się jednak uparł na pozostawienie termy w dotychczasowym miejscu.
 • #4
  avioniq
  Level 10  
  Witam ponownie,

  Kominiarz przyszedł, pomierzył i zalecił:
  - montaż kratki nawiewnej z jednej strony i anemostatem z drugiej w pomieszczeniu gospodarczym - wykonane.

  - ocieplić komin podał dwa sposoby:
  a) wymiana całego komina na ocieplany
  b) na istniejący komin nałożyć rurę z ocynku fi 250 mm i pozostałą przestrzeń szczelnie wypełnić wełną mineralną. Wspominał coś o łupkach z wełny, ale tego nie jestem w stanie znaleźć - co to i z czym to się je.

  Kominiarz sugerował turbowenta gdyby ocieplenie nie pomogło.

  Dodatkowo jak uzupełnienie systemu proponował trójnik (odskraplacz), który byłby zamontowany wewnątrz pomieszczenia. Ja tego nie widzę, bo u mnie komin idzie pionowo w górę bez kolana po 22 cm nad urządzeniem. Macie na to jakiś pomysł?

  Mam poważny problem ze znalezieniem rury fi 250 mm z ocynku. Kwasiak odpada z uwagi na cenę - Wiecie może w gdzie takie coś można dostać?

  Drodzy Fachowcy... jako użytkownik-nie zamożny inwestor obawiam się pętli wydatków, które i tak nie rozwiążą mojego problemu. Proszę Was zatem o wszelkie rady.
 • Helpful post
  #5
  Bobbo
  Level 22  
  Podam Ci proste rozwiązanie praktyczne jakie zauważyłem u moich klientów. Rura spiro kominowa jest odchylana podczas silnych mrozów ,w miejsce napływu zimnego powietrza wkładają "korek" i po sprawie .Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z tym rozwiązaniem. Gdy zapomni wyjąć " k orek^zatrucie spalinami gdy nie zadziała czujnik cofki lub zamrożenie nagrzewnicy gdy go nie włoży.... Bardzo ważny jest właściwy napływ powietrza do pomieszczenia.
 • #6
  avioniq
  Level 10  
  Niestety takie rozwiązanie teraz stosuje. Dodatkowo zakręcam zawory wody i gazu do podgrzewacza.