Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zodiak- da rade jakoś konkretnie podkręcić moc ?

Selekcjoner 23 Dec 2004 22:39 7375 51
    Selekcjoner
    Level 12  
    Witam !

Zodiak DSS 402 na 3055 - taki posiadam, ma chyba 2x15W. Strasznie słabo gra , a chciałbym czasem sąsiadów pomęczyć :) Da rade zrobić z niego coś mocniejszego ?? Zależy mi tylko na mocy. Jeżeli tak to :

- czy trzeba transformator zmieniać (mam chyba jakiś z Amatora 38V)
    - czy końcówki mocy do wymiany (choć wydaje mnie się ze nie, nawet nie patrzyłem nawet czy się grzeje, bo jeszcze się za niego nie zabierałem
    - i co z resztą, co wymienić , jakie zaminenniki zatosować

Z góry dzięki za odpowiedź
    [h]
    szkodniczek
    Level 17  
    OSibiście polecam http://www.thnd.private.pl/index.php?go=page106 dobry topic, strona zresztą też całkiem fajna. Ale tak poza tym ja zastosowałem porady zawarte na tej stronie i mój sony nadal chodzi, a dzwięk jaki się z niego wydobywa jest jak dla mnie o 25% lepszy. Zamieniłem trafo, kondensatory, potencjonometry i pare innych pierdółek, ogólnie chodzi o to żeby każdą część zmienić na mocniejszą, tak mi się przynajmniej wydaje. Mocniejsze trafo = mocniejszy sygnał bo końcówka może rozwinąć skrzydła w 100% a nie w np. 85% bo tak często z tego co na moim poziomie wiedzy można wywnioskować się dzieje. Producenci oszczędzają na wszystkim. Ostatnio widziałem artykól o phillipsie, tj. firma kupuje kondensatory od chińczyków, ale to jeszcze nic, najlepsze to że chińczycy ich nie używają bo każdy człowiek przy zdrowych zmysłach widzi jakie to ścierwo. Dobra kończe bo się wykład zrobił a nie porada. Ogólnie polecam powyższą stronę. A poza tym to jak ja chciałem stjuningować mój wzmacniacz to poprostu GOOGLE. Wpisujesz tuning wzmacniacza, albo : jak podnieść moc wzmacniacza. Mam nadzieje że ten post się na coś przyda. :)
    szolyga
    Level 10  
    Witam!
    Najlepszym rozwiązaniem to zastosowanie osobnego wzmacniacza i pdłączenie do jego wejścia wyjście z twojego radia.Przeróbka radia to nie tylko zmiana w końcówce mocy m.cz. ale także trzeba pomyśleć o zasilaniu (wiekszy pobó mocy ) tej końcówki.
    Pozdrawiam.
    R.S.
    linx
    Level 21  
    Jakich kolumn używasz :?: Może warto by spróbować na jakiś kolumnach o większej efektywności :?:
    Selekcjoner
    Level 12  
    Witam !

To od początku :)
    Wyczytałem gdzieś że wymiana kondensatorów przy potenjometrze z basem (C322,C321) na nieco większe (powinny być 33n u mnie było 47 a zalecali 60 i w górę) powino sprawić że bas bedzie mocniejszy. Wlutowywałem pokolei chyba z 10 kondensatorów i takie wnioski :
    -między 60-100n nie slychać żadnej różnicy (to po co przepłacać:) )
    -koło 150 już wyraźniej gra ciszej
    -wlutowałem 15n i coś się ruszyło, wydaje mi się że bas byl mocniejszy,albo to złudzenie i wszystko grało troche głosniej (w każdym razie tak zostawiłem, bo słychac że jest lepsiej)- napewno nie przelutowywałem nic przy potencjometrze głośności !

Co do pomysłu osobnego wzmacniacza, to chyba pochłoneło by większy budżet, no chyba że zakupię jable jakieś j-35 tyle że to też kontrowersyjny układ jak czytałem na elektrodzie. I w dodatku wielu osobom nie działa po złożeniu, a z moją wiedzą, jak coś złożę nie tak to nie poradze sobie z naprawą albo wykryciem usterki... ale jeszcze się zastanowie :)

Kolumny: w sumie to nie wiem, bo to pruchno stare- z zestawu razem z radiem chyba: w środku Tonsila jest stara 30 W i jeszcze coś , ale napiszę wieczorkiem, bo muszę rozkręcić i zobaczyc co tam wogule jest. Ale myślałem już czsami o remoncie tych kolumn więc jak da rade jakoś poprawić efektywnośc poprzez zakup odpowiednich głośników to prosze o podpowiedź co i jak. Narazie słucham na dwóch kolumenkach Sharpa od wieży (Made in Malasya:) ) 40W znamionowa, w środku : woofer 16 cm ile wat nie wiem, tweeter 8 cm no i syk jakiś, czyli generalnie nie wiem co tam jest...

Proszę o następne rady, pozdrawiam !
    Beker-t
    Level 12  
    Mam dwa leżą w piwnicy jakby ktoś był zainteresowany to proszę kiedyś to był świetny sprzęt ale po zmianie częsttliwości niestety nie robiłem nic może komuś sie przyda choćby na pecyk do gitary
    Selekcjoner
    Level 12  
    Pewnie że by ktoś chciał :D Tylko nie widzę miasta Beker-t, może ktoś mieszka blisko kto by chętnie z tego urzytek zrobił :) jak coś koło łodzi może niedaleko... to jestem na gg :)
    linx
    Level 21  
    A kondensatory w zasilaczu wymieniałeś :?: Też mają duży wpływ na bass i moc wyjściową :!:
    Selekcjoner
    Level 12  
    Ano myślałem nad tym kondensatorem w zasilaczu (jest 2x 4700µF- spuchnięty troche i z okolic jednej nóżki wylało się conieco :( ), tylko muszę poczkać aż sklepy otworzą, może mają coś z odzysku bo ja nie mam nic co mógłbym tam wstawić...
    linx
    Level 21  
    Czyli kondensator obowiązkowy do wymiany. Jak założysz nieco większy np. 2x 6800 to byłoby jeszcze lepiej. Ale po wymianie napewno odczujesz lepszy bass :!: Polskie kondensatory bardzo lubiły tracić pojemność :-D Z odsyku :?: Można przecież założyć dwa pojedyńcze nowe i połączyć, no chyba że chodzi o kase :idea:
    mumian
    Level 15  
    linx > z tymi kondensatorami to chyba pprzesada 2*6800 dla 15W

moim zdaniem szkoda kasy w to ładować tyle zrobić co konieczne i poskładać jakiś zewnętrzny wzmacniacz (np na tda7294 70W ma dziecinną aplikację ja nawet robiłem go na pojąka i super chodzi i sąsiadów możesz katować dowoli :))
    pozdro
    Agentlos
    Level 25  
    Niby prawda, ale zawsze lepiej pochwalić się że ma się takiego starego sprzęciola, a jak ładnie gra! Mój "ZODIAK - 2" DSS 402 na 14702. Ma on juz dość sporo latek. Mój tata kupił go w 1983 roku a jak go włącze i podłącze do kompa i ustawie na 1/8 głosności a na kompie na MAX to musze ściszyć do 1/10 bo łep boli. W instrukcji pisze że oba kanały są 15W, a z tyłu pisze 20W. Do tego ładne rosyjskie kolumienki od gramofonu (kupione osobno w tamtych czasach) i radio zasuwa aż miło. Tylko troche jak basy podgłośnie to aż w uszach dudni i biurko się trzęsie...

Sądzę, że fajnie mieć coś co wygląda na stare gów**, a w głosie dorównuje wielu nowym w miarę wieżą. Mój gra identycznie lub lepiej on firmowej wieży PHILIPS'a mojego brata która ma tylko 7 lat!. Popieram starania kolegi, chociaż ZODIAK nie jest malutki i nie każdy ma go gdzie trzymać (ja mam swojego na podłodze) a samodzielnie zrobiony wzmacniaczmożna nawet położyć na bazie danych.
    piórko
    Level 30  
    Konkretnie to nie ma prostego sposobu na podkręcenie mocy.
    Należaloby dać większe trafo, nowe końcówki (to najprostsze), dopasowanie zasilania pozostałych układów do nowego trafa.
    Chyba szkoda czasu.

Tez mam ZODIAKA (leży w piwnicy) bo uważam że nie była to zbyt udana konstrukcja.
    Tak z grubsza to:
    - minimalistyczny uklad końcówki mocy i przedwzmacniacza
    - padający elektrolit 2x4700µ
    - gałki nie trzymające się osi potencjometrów (trzeszczących)
    - klawisze nie trzymające się isostatów
    - kiepsko działający układ wskaźnika poziomu sygnału
    - rozpadający się programator UKF
    - rozjeżdżające się dostrojenie UKF
    - dostęp do druku po odkręceniu kilkunastu wkręcików(z łebkiem na klucz), które później nie mają się czego trzymać
    - skala podświetlana żarówkami padającymi po paru godzinach świecenia

To tyle. Może trochę nie na temat poruszony przez Selekcjonera ale tylko trochę... :oops:
    ..............
    p.s. mój model to DSS 401 2x10W na BD28.
    linx
    Level 21  
    mumian > No może trochę przesadziłem 2x4700uF wystarczy.
    Ale te 2n3055 mają trochę zapasu mocy. W radmorach pracują w końcówkach 30W. Musiał bym obejrzeć schemat, to bym ci powiedział, czy da się coś ulepszych. W grę wchodzi wymiana trafa, lub płytek końcówek. Spróbuje przejrzeć schemat i coś wymodzić, co :?:
    Selekcjoner
    Level 12  
    Witam. Radmory mają 2x 35 :P (chyba), a te końcówki moga znacznie wiecej niż nawet te 35 W. W jablu na dwóch takich zbudowany jest wzmak 100 W (j-35). Trafo pewnie trzaby zmienić tylko nie mam na jakie, nie mm żadnych zapasów, a nowe to nie bardzo mnie się cany podobają. Jak da sie coś zrobić w granicach 50 zł to może się skuszę...
    linx
    Level 21  
    Nie no to widamo, że koszty nie mogą być za duże. A 2x30W końcówki satysfakcjonowały by cię :?: Jutro popracuje nad tym i napiszę.
    PS: W joblu tranzystor 2n3055 lub BDY23 pracują na krańcu wytrzymałości. Wiesz jakie z nimi problemy. Ja do tych kitów wsadzam 2n3773.
    sledzik6
    Level 15  
    Witam na tych końcówkach można zrobić dosyć potęrzny wzmacniacz ale trzeba go diematralnie przrobić zastosować inny układ wzmacniacza jak i samego zasilacza..nowy trafo chyba że posiadasz Trafo od starego radmora;)jego wyjścia i samm zasób wystarczyna to bywyduści z tych końcówek ostatnie poty...jeszcze lepjej jkabyś zastosował dwa zasilcze osobne dla dwuch kanałów na tych transformatorach. ja zrobiłem kieyś wzmacniacz na poskładanyz radmora i Zodiaka na dwa kanałyniestetymoc jego byłonie okresłona ale wzmacniacz diory 404 wysiadał przynim ;) miał dwa kanały oczywiście stero trawiłem nowe płytki obudowa sie zmieniła musialem zastosowa cinne chlodzenie radiatory wykreciłem ze staryc prostowników central telefonicznych poterzne radiatory super sie nadawały....aleto juz nie przypominaloanizodiaka ani Radmora hehe...przedwzmaczniacz byl od Radmora lekko zmioderbnizowany zasilacz na dwuch trafo w sumie dwa osobne bloki zasilania pojednym na kanał i kanał zasilania przedwzmacniacza i tych wszystkich lampek...potemznow go przerobilem na wzmacniacz do BBUb woofera Na glosniku JBL. Gral tak soczysto że w klatce piersioowej duziło ;) schamecik musze poszukac i podrzuce tutaj to co stowzylem juz ladne parelatek temu Pozdrawiam ale ogolnie to juz nie przypominaloZodiaka niestetyod góry obudowymialdwa duze radiatory ladnie to wygladalo ale alezy czy to stalo na wizchu czybyloschowane.

Dodano po 4 [minuty]:

sorry za błędy ale klawiatura mi szfankuje spacja nie dziala czasem i same klawisze...czas kupic nową hehe :)
    linx
    Level 21  
    Mam już schemat: https://www.elektroda.pl/download.php?file=service//Audio/PL/Amplituner Zodiak DSS-401, DSS-402.zip " target="_blank" rel="noopener " data-caption="" title="http:// https://www.elektroda.pl/download.php?file=service//Audio/PL/Amplituner Zodiak DSS-401, DSS-402.zip " class="postlink "> https://www.elektroda.pl/download.php?file=service//Audio/PL/Amplituner Zodiak DSS-401, DSS-402.zip zodiaka tylko że on jest na BDP28x,a jest potrzebny schemat końcówek na 2n3055 oczywiście do zodiaka, ma ktoś :?: Wygląda na to że konieczna będzie wymiana trafa, zodiak oryginalnie po wyprostowaniu daje 2x22V, a potrzebne będzie z 2x30V co dałoby by moc około 50W na sinusie na 4Ω. Trafo powinno mieć moc ≈180W a napięcie 2x22V. Oczywiście jest jeszcze niezbędna jest wymiana/przeróbka końcówek.
    Pasowała by Ci taka moc :?:
    Selekcjoner
    Level 12  
    Dysponuję tym samym schematem z elektrody, i wiem że innego nie ma bo sam szukałem. Z tego co pamiętam schemat ten nie odbiegał niczym od tego co było w środku zbudowane na 3055. Sprawdzę jeszcze dziś dokładnie i jak wychwyce jakies różnice to napisze o tym.

Jak dostanę takie trafo z odzysku to problemu nie ma. Mam rozumieć że będzie 2x50W (niedowierzam) czy 2x25W ?? Jak 2x50 to cudownie :D

Pozdro
    linx
    Level 21  
    Chodzi o 50W na sinusie. P=U^2/R (^2- znaczy do potęgi 2). Za U podstawia się 1/4 całkowitego napięcia zasilania czyli ok. 15V, przy R=4Ohm wychodzi ok. 56W ale trzeba policzyć jeszcze takie różne małe straty to wychodzi 50W :-D. Trafo może być nawet 120W, ale wtedy trzeba liczyć się ze spadkiem mocy nawet 15W, więc lepiej poszukać innego, albo połączyć 2 takie 120W, popularne bo ze wzmaków PW8010, tylko pozostaje wtedy problem miejsca w obudowie :i:
    Selekcjoner
    Level 12  
    Witam

W takim razie ja poszukam trafo odpowiedniego, mamy tu w Łodzi takie targi elektroniczne w sobotę, ale na tą sobotę przypada 1 stycznia, czyli ogólnoświatowy dzień kaca, więc będe mógł odpisać co zdobyłem dopiero w kolejna sobotę.

Chyba że: mam z amatora (27V AC) nie wiem czy może byc, myślę że z drugim nie byłoby problemu, tylko nie wiem jaką to ma moc ??

Co do miejsca to problemu nie ma, i tak radio nieprzestrojone jest to mogę je wyrzucic z środka i wstawić coś w to miejsce.
    linx
    Level 21  
    OK. Masz trafo z amatora I czy II:?: Z amatora jest raczej za słabe.
    Pierwszy wariant. końcówka mocy z WS303 - po tuningu. Czyli z tranzystorami 2n3773 lub KD503 quasi-komplementarna.
    Drugi wariant końcówki mocy na tranzystorach BD911 i BD912 komplementarne.
    Trzeci wariant. Zestaw j-35 z mniejszym zasilaniem (+-30)
    linx
    Level 21  
    Czwarty wariant. TDA7294, prosta w wykonaniu, moc ponad 50W, przy tym wariancie należ zastosować trafo 2x19W moc podobna, tylko cena...
    Wybór należy do ciebie. Jak tanio dostaniesz ORYGINALNE TDA7294, to polecam to ostatnie, a jak nie to będziemy kombinować z tranzystorami...

Link do noty aplikacyjnej TDA7294, przejrzyj sobie, aplikacje naprawdę proste: http://katalog.elektroda.net/download.php?id=46498

Pozdrawiam
    Selekcjoner
    Level 12  
    Trafo mam z Amatora II

Co to znaczy komplementarne i quasi to samo.

Najbardziej mi odpowiada na tym jablu J35 ze zmniejszonym zasilaniem bo w sumie może nawet nie bede musiał zmieniac płytek. Porównam czy te układy bardzo się różnią i czy da sie przerobic jeden na drugi. Tak by było najlepiej, tym bardziej że mam elementy od jednego J-35, niepełne coprawda ale zawsze mnie to taniej wyjdzie.
    linx
    Level 21  
    Końcówki mocy z tranzystorami komplementarnymi, czyli z tranzystorami npn i pnp, a quasi-komplementarne, składają się najczęściej z dwóch npn. Oczywiście chodzi o tranzystory mocy w końcówce mocy.
    A miałeś kiedyś działającego j-35 :?: Mi udało się uruchomić, ale problemy z tym są dość znaczne. Poczytaj sobie posty o j-35. Jednak gdy będziesz składał i uruchamiał z rozwagą i powoli to napewno uda się. Oczywiście służę pomocą.
    Pozdrawiam
    Selekcjoner
    Level 12  
    Już postanowiłem, zrobię to na J-35 :)

Miałem ale nie do końca działąjące J-35, zmontowałem odplaiłem wyregulowałem i dawało tylko jakieś 15W, może 17W bo sąsiedzi słyszeli to troche :). Orentuje sie mniej więcej dlaczego: tak było (a było to dawno), trafo było od amatora II, czyli o niebo za słabe, nie wiem w jaki sposób zrobiłem symetryczne zasilanie z tego transformatora, ale jakos było i chodziło, tylko kiedyś nie miałem żadnej wiedzy w zakresie elektroniki (teraz mam choćby mierną :) )

Wiem że przeskładanie tego będzie wymagało wiele uwagi, jak czegoś nie bede wiedział to będe pytał. No to pierwsze pytanie, czy te radiatory z tego Zodiaka wystarczą jak by to miało 50 W mieć ?? Jak znajdę zdjęcie tych radiatorów to prześle, ale może ktos wie jak wyglądają i czy właśnie wystarczą ...
    linx
    Level 21  
    Kieruje się przy składaniu i uruchamianiu sugestiami Janka z tego postu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic113314.html . Ja zmieniłem rezystor i tranzystory mocy, tranzystorów nie parowałem i super chodzi. Kumpel wyjechał, a szkoda bo on ma Zodiaka. Czy te radiatory są takie jak np. w radmorach, czy takie jak w eltronie 100 :?: Moc wydzielanego ciepła wynosi przy zasilaniu +-30V j-35 około 25W. Jeżeli nie dostaniesz trafa +-22V może być większe napięcie ale straty ciepła będą większe i będzie większa moc :-D, ale na tym 2x22 będzie i tak niezły kop(2x50W to dużo jak na dom).
    Selekcjoner
    Level 12  
    Witam

Te Radiatory napewno nie takie jak w Radmorach a eltrona 100 nie widziałęm :P

Ten radiator to jaki jak tu http://www.cyfronika.com.pl/radiatory.htm A4240 a przynajmniej bardzo podobny :)

No składam po to żeby właśnie było dużo :) i jeszcze jak do mnie wpadnie ktoś i usłyszy Zodiaka tak grającego... :D

Porównałem schematy i musze powiedzieć że przeróbka raczej nie będzie trudna (tak mi się wydaje). Postaram się wprwadzic zmiany na schemacie tak żeby można było zobaczyć jak oryginalnie wygląda zodiak na 2n3055 (bo takiego schematu niby nie ma), przyda się jak bede miał pytania jakieś, więc niebawem go umieszczę.

Pozdro !

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38462918 - a co ty na to Linx ?
    linx
    Level 21  
    To trafo wygląda na fajne ze 150W to ma napewno. Może i warto by takie kupić, no niewiem :?: Czy ten radiator zda egzamin to się okaże w praktyce. A jak nie to wentylatorki :-D
    zodiak318
    Level 34  
    Selekcjoner wrote:
    Postaram się wprwadzic zmiany na schemacie tak żeby można było zobaczyć jak oryginalnie wygląda zodiak na 2n3055 (bo takiego schematu niby nie ma), przyda się jak bede miał pytania jakieś, więc niebawem go umieszczę.

Nie ma ? A jest :)
    Załączam schemat wersji na KD502 (2N3055). Jest to oryginalny schemat załaczany przy zakupie radia stąd taki brązowy :).