Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CERASTAR ZR 24 - 3 KE 21 Sterowanie

yebra 05 Lut 2012 21:35 1977 10
  • #1 05 Lut 2012 21:35
    yebra
    Poziom 7  

Witam. Mam problem z modelem w/w. Podłączony pod przewodowy czujnik temperatury w pomieszczeniu EUROSTAR 2006. Przez dwa lata bez problemu, obecnie nie słucha sterownika, wchodzi w tryb pracy HC [High Comfort] Jest to tryb grzania wody, ale kocioł nigdy nie był wyposażony w zasobnik; od początku służy nam tylko jako źródło C.O. Po odłączeniu sterownika działa normalnie, tzn. nagrzewa do nastawionej na kotle temperatury, gaśnie i włącza z powrotem. Facet z serwisu JUNKERS stwierdził że przyczyną był źle podłączony sterownik przez poprzedni serwis [w miejsce zworki 8/9] Podłączył czujnik pod 2/4, a zworkę 8/9 wstawił z powrotem. Po 2 godzinach od jego wyjścia piec z powrotem wskoczył w tryb HC; wtedy przez telefon stwierdził że nie ma innej możliwości jak wymienić płytę główną [koszt ponad 1000 zł]. Za każdy razem po wyłączeniu i ponownym załączeniu piec przez jakiś czas działał normalnie pod sterownikiem, z tym że podczas startu P1.. P5 pojawiał się też na chwilę symbol HC [bez sterownika przechodzi tylko przez programy P1.. ..P5] Może ktoś spotkał się z tym skomplikowanym problemem, bo serwis tylko potrafi sugerować wymianę całej płyty

0 10
  • #2 05 Lut 2012 21:39
    vitus3k
    Poziom 18  

Jak wymiana płyty to ja bym się pokusił o nowy kocioł. Możliwe, że padł sterownik.

Dodano po 12 [sekundy]:

Baterie w sterowniku dobre?

0
  • #3 05 Lut 2012 21:46
    yebra
    Poziom 7  

Tak, baterie wymieniłem w pierwszej kolejności. Podłączyłem też na próbę nowy sterownik i sprawdziłem kable sterujące. Wszystko bez zarzutu.

0
  • #4 05 Lut 2012 22:31
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Możliwe że płyta główna się już kończy. Tryb HC pojawia się bez przyczyny. Nowe miejsce podpięcia Auratona pod zaciski 2-4 nie jest dla płyty kotła najlepsze (niepotrzebne obciążenie). Zaciski 1-2-4 są przeznaczone dla regulatora 24VDC ze zmienną modulacją. Lepsze podłączenie było poprzednie 8-9 pod zworę blokującą.

0
  • #5 06 Lut 2012 12:16
    yebra
    Poziom 7  

Mogę podpiąć z powrotem pod zworkę 8/9. Swoją drogą ten temat też jest ciekawy, każdy serwis mówi co innego o właściwym podłączeniu sterownika. Ale dlaczego piec wchodzi w tryb grzania wody "HC" tylko gdy jest podłączony do sterownika? Może to jednak nie płyta główna, a jakiś inny element odpowiedzialny za sterowanie? Jeżeli ktoś ma sensowną tezę, lub też spotkał się z podobnym problemem to proszę o pomoc.

0
  • #6 08 Lut 2012 06:25
    yebra
    Poziom 7  

Wszyscy wyjechali na ferie, czy temat nie do ogarnięcia ? :cry:

0
  • #7 19 Lut 2012 18:19
    yebra
    Poziom 7  

Widzę, że jednak cisza w eterze. Po ostatnich obserwacjach zachowań pieca okazało się, że nawet odłączony od sterownika wchodzi po jakimś czasie w tryb HC. Jednym słowem, piec typu ZR zachowuje się tak, jakby był piecem ZWR !! Serwisant stwierdził jedynie, że to tak jakby zaczęło mi się kręcić koło zapasowe w samochodzie.. .. i jedynie proponuje wymianę całej płyty. Jeszcze raz apeluję o pomoc ze strony osób, które miały do czynienia z elektroniką pieców JUNKERS. Nie chce mi się wierzyć, że jedyne rozwiązanie to w stylu wizyty u mechanika:"silnik nie chce Panu zapalić?" - Trzeba wymienić :(

0
  • #8 19 Lut 2012 21:54
    serwisszulborski.pl

Jeżeli płyta rozpoznaje inny model kotła, to może warto wymienić chip kodujący odpowiedzialny za właściwe rozpoznanie modelu.

0
  • #9 05 Paź 2014 07:58
    yebra
    Poziom 7  

niestety płyta okazała się nienaprawialna. Zakończyło się na wymianie pieca - i tu paradoks naszego rynku: za obydwie płyty zapłaciłbym prawie 2000zł, za nowy piec Junkers z dwuletnią gwarancją - 3500 :)

0
  • #10 05 Paź 2014 20:31
    serwisszulborski.pl

Coraz częściej trzeba będzie się pytać serwisanta "Czy naprawa jest opłacalna ? Czy wartość jednej lub dwóch części to nie wartość 1/2 nowego urządzenia ?" Wg. polityki wielkich koncernów serwis pogwarancyjny ma być nieopłacalny, klient ma się rozglądać za nowym urządzeniem. Reanimowanie 15-20 letniego urządzenia ma być bez sensu przy cenie płyty głównej za 1 500 zł albo wymiennika za ponad 2 000 zł.

0
  • #11 05 Paź 2014 21:08
    -west

serwisszulborski.pl napisał:
    Coraz częściej trzeba będzie się pytać serwisanta "Czy naprawa jest opłacalna ? Czy wartość jednej lub dwóch części to nie wartość 1/2 nowego urządzenia ?" Wg. polityki wielkich koncernów serwis pogwarancyjny ma być nieopłacalny, klient ma się rozglądać za nowym urządzeniem. Reanimowanie 15-20 letniego urządzenia ma być bez sensu przy cenie płyty głównej za 1 500 zł albo wymiennika za ponad 2 000 zł.

Dlatego tak ważne jest dokonywanie regularnych przeglądów które wyeliminują wiele kosztownych napraw

0
  Szukaj w 5mln produktów