Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator puchnie na mrozie - co może być przyczyną ?

nightrunner 05 Lut 2012 22:52 3779 10
  • #1 05 Lut 2012 22:52
    nightrunner
    Poziom 21  

Kolega kupił miesiąc temu akumulator centra plus 50Ah.
    Nie było go przez tydzień i samochód stał nieużywany.
    Dzisiaj nie dał rady odpalić samochodu, okazało się że aku ma napięcie około 9V i do tego boczne ścianki akumulatora się wybrzuszyły.
    Akumulator na ładowaniu wcale nie brał prądu.
    Dopiero po 4 godz w domu gdy już się trochę ogrzał jego ścianki wróciły do normy i zaczął się normalnie ładować.
    Najciekawsze jest to że jego stary akumulator (taki sam) też ma wybrzuszone boczne ścianki, ale można jeszcze na nim jeździć.

Teraz pytanie :)
    Co może być przyczyną takiego zachowania ?
    Czy aku mógł zamarznąć z powodu niskiego stanu elektrolitu ?
    Znowu nie miał zbytniego powodu żeby się rozładować, bo prąd spoczynkowy u kolegi w samochodzie wynosi 50mA.
    Może Centry Plus tak mają, bo moja Centra Futura nie sprawia żadnych problemów, a mróz przecież nie wybiera ;)

0 10
  • #2 05 Lut 2012 22:56
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co zwiększa objętość poniżej zera?
    I zastanów się jak to wpłynęło na stan płyt, które niezbyt lubią przemieszczenia, naprężenia i wyginanie...

0
  • #3 05 Lut 2012 23:16
    AnTech
    Poziom 31  

Właśnie wymieniłem Centrę Plus na nową. Stary akumulator wyzionął ducha na mrozie. Podobne wybrzuszenia na bocznych ściankach. Niestety nie cofnęły się po odtajaniu. Zrezygnowałem z dalszych prób reanimacji. Mam jakiś upływ prądu w aucie, amperomierz pokazywał ok 300mA napięciu akumulatora 7,5V (pomiar jeszcze przed wymontowaniem akumulatora z samochodu). Jak mrozy odpuszczą trzeba będzie poszukać.
    Piszesz, że kolega kupił akumulator miesiąc temu. Istotne jest to ile czasu ten akumulator przeleżał w hurtowni i sklepie, pół roku? rok?
    Niestety daty produkcji nie uświadczysz.

0
  • #4 05 Lut 2012 23:19
    nightrunner
    Poziom 21  

Wiem co zwiększa objętość, ale przecież tam powinien być 60% kwas siarkowy a nie woda, więc te minus 10-15 nie powinny mu szkodzić ;/
    Temp. krzepnięcia 65% roztworu kwasu siarkowego to -65 stopni.
    Teraz właśnie się zastanawiamy z kolegą co robić, w końcu to nowy akumulator...
    Nie mogę sprawdzić co tam jest w środku bo można stracić gwarancję jak uszkodzę naklejkę.
    Ciekawe czy producent uzna reklamację ?
    Pytam tutaj, bo może już ktoś miał taki problem i zna stanowisko producenta.

AnTech z tą datą produkcji to może być różnie bo kupił ten akumulator na lenia przez allegro.

0
  • #5 05 Lut 2012 23:22
    Błażej

Reklamuj. Nowy akumulator nie ma prawa zamarznąć. W sumie to nie wiem, czy nie lepiej byłoby zanieść taki napuchnięty...

1
  • #6 05 Lut 2012 23:30
    nightrunner
    Poziom 21  

Właśnie Błażej tak by było najlepiej, ale kupił go przez internet i teraz jest problem :P
    Teraz trzeba mieć nadzieję że coś wywalczy i mu nie odeślą akumulatora z pieczątką "dziwne u nas działa" ;)

0
  • #7 05 Lut 2012 23:34
    LeszekK.
    Poziom 10  

Akumulator był kupiony nie naładowany, rozładowany zamarza. Gęstość elektrolitu wynosi 1,25 zielone pole na aerometrze(przyrząd do pomiaru gęstości elektrolitu).Sprawdż czy płyty są zakryte elektrolitem, jak nie to uzupełnij wodą destylowaną,i naładuj akumulator w tym przypadku prądem nie większym jak 5 Amper - korki muszą być otwarte, grozi wybuchem.Nowy akumulator powinien być naładowany,chyba było z nim coś nie tak, najlepiej go oddać.

0
  • #8 05 Lut 2012 23:37
    Błażej

1. Kontakt ze sprzedawcą i omówienie sprawy.
    2. Porobić zdjęcia akumulatora po zamarznięciu. Nie zaszkodzą, a mogą pomóc.
    3. Jeśli będą odmawiać reklamacji, kontakt z rzecznikiem praw konsumenta. Już samo jego zaangażowanie się często pomaga...

0
  • #9 06 Lut 2012 13:33
    kamil907
    Poziom 28  

Tak w ogóle to dali byście sobie już spokój z tymi Centrami bo już nie są takie jak kiedyś, chociaż nigdy nie były jakoś wybitnie dobre. W podobnych cenach są lepsze akumulatory. Na gwarancję raczej nie ma co liczyć bo zawsze coś wymyślą i jakoś się wykręcą.

0
  • #10 06 Lut 2012 14:19
    nightrunner
    Poziom 21  

Kolego kamil907 to nie jest żaden temat mający na celu wychwalanie aku Centry czy ich ganienie.
    Chodzi tu raczej o ustalenie czemu aku zamarzł i czy to w ogóle jest możliwe w temp. -15 stopni.
    Napisałem że jest to aku Centry bo może to ma jakieś znaczenie(może wadliwa seria), lepiej podać więcej informacji niż za mało.
    Poza tym teraz już nic nie jest takie jak kiedyś od kiedy kontrolowane starzenie produktu stało się modne.

0
  • #11 06 Lut 2012 14:52
    kkknc
    Poziom 42  

Zamarzł bo był nie naładowany. Reklamacja raczej nie będzie uznana. Czas się przyjrzeć samochodowi i jego ładowaniu.

0