Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor bez zbiornika do podnoszenia cisnienia w instalacji

06 Lut 2012 08:31 13542 9
  • Poziom 11  
    W miejscowości, której mieszkam, niestety występują problemy z ciśnieniem wody wodociągowej. Nominalne ciśnienie wynosi ok. 3 barów, rośnie do 4 barów w nocy, jednak latem, jest to po prostu tragedia, w dzień spada do ok. 0.5 bara, także nie ma mowy nie tylko o natrysku lecz również o korzystaniu ze zmywarki czy pralki, dodatkow kocioł CWU natychmiast przechodzi w tryb alarmu.
    Postanowiłem zaradzić takiej sytuacji i wstawić hydrofor, zbiornik nie jest mi potrzebny, gdyż chcę go podłączyć do istniejącej instalacji pod ciśnieniem, ma być głównie wyłączony, gdy ciśnienie przekroczy 2.5 - 3 bary (tak jak histereza wyłącznika ciśnieniowego), jednak gdy jest mniejsze ciśnienie na wejsciu niż dolne wyłącznika ciśnieniowego, po prostu pompa ma się załączać i podnosić ciśnienie. Na wejściu przed hydroforem zamontuje zawór zwrotny by ciśnienie z instalacji nie uciekało. Moje pytanie jest następujące, czy taka instalacja bez zbiornika zadziała ? Patrząc ogólnie, to w tym wypadku takim zbiornikiem jest wewnętrzna instalacja budynku, więc powinno to działąć raczej bez problemu, jednak może ktoś ma większe doświadczenie i wyrazi swoją opinię.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zapomniałeś o tym, że w hydroforze oprócz zbiornika wody jest coś znacznie ważniejszego. Mianowicie poduszka powietrzna i to właśnie ona stabilizuje ciśnienie. Przy braku poduszki powietrznej pompa będzie pracować bardzo chaotycznie (będzie szarpać).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Teraz już wiem po co zbiornik, sorry ale nie mam doświadzcenia w tej dziedzinie. Istotnie pompa bez zbiornika bedzie sie załączać nawet jak jest niewielki ubytek wody w instalacji, a to zupełnie nie ma sensu. Co do sterowania to zwykły mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy spełnia to co napisał mój poprzednik i wcale nie potrzeba rozbudowanej elektroniki. A tak na marginesie to eksperymentowałem w zeszłym roku z pompą i wyłącznikiem elektronicznym Omnigena "Brio" (reklamują się ze zastępuje zbiornik i wyłacznik ciśnieniowy), ale to się u mnie zupełnie nie sprawdziło, po prostu zawsze załączał pompę, bez względu na ciśnienie w instalacji wodociągowej.
  • Poziom 23  
    Jest to możliwe. Są produkowane specjalne pompy hydroforowe pracujące bez zbiornika i bez poduszki powietrznej.
    Stosuje się je tam gdzie z różnych przyczyn nie można wstawić zbiornika.

Co do sterowania zazwyczaj wbudowane presostaty to produkt z najniższej półki, a często nawet z podłogi. Ale zawsze można wstawić Danfossa, Trafaga lub jakiś inny firmowy i ustawić parametry jakie potrzeba.

Pozdrowienia
  • Poziom 11  
    Z pewnością są takie hydrofory, ale to chyba produkty z górnej półki za grubą kasę, a jak pisałem wcześniej wcale nietanie wyłączniki elektroniczne nie działają tak jak opisuje ich producent, a przynajmniej na instalacji zasilającej z ciśnieniem > 0 barów.
  • Poziom 23  
    walterm napisał:
    Z pewnością są takie hydrofory, ale to chyba produkty z górnej półki za grubą kasę, a jak pisałem wcześniej wcale nietanie wyłączniki elektroniczne nie działają tak jak opisuje ich producent, a przynajmniej na instalacji zasilającej z ciśnieniem > 0 barów.

Takie hydrofory to srednia klasa. A co do cen to porównywalne ze zbiornikowymi.
    Ich mała popularność wynika m.in. z panującej opinii, że nie ma czegoś takiego...

A co do elektroniki to są dwie możliwości:
    - albo produkt typu "chińskii badziew"
    - albo należy to ustrojstwo właściwie ustawić.

Nie spotkałem się z sytuacją aby klasowy producent wypuścuił coś co działa nie tak jak powinno. To prowadzi do deprecjacji marki. :D
    Ale często spotykam się z błędnymi ustawieniami i po skorygowaniu urządzenie pracowało poprawnie.

Pozdrowienia
  • Poziom 11  
    Testowałem wyłącznik elektroniczny BRIO SK-13, Omnigena twierdzi, że to ich produkt, ale niestety jest to typowy chińczyk rebrandowany, a z Polski ma jedynie pudełko. Jest to badziew straszliwy, plastikowe gwinty łatwo ukręcić, poza tym po podłączeniu do mojej instalacji, zawsze bez względu na ciśnienie wejściowe załącza pompę jak występuje rozbiór wody, więc jak miałem ciśnienie 3 bary na wejściu to na wyjściu już 8. Wbudowany manometr w urządzenie wskazywał właśnie 8, a regulacja w tym urządzeniu polega na wyborze ciśnienia, kiedy pompa ma się załączyć, ale nie dotyczy to rozbioru wody, bo wtedy bez wzdlędu na ciśnienie i tak załącza pompę.
    Po prostu chyba nie da się obejść zbiornika, a dokładniej poduszki powietrznej, nawet takie hydrofory jak Grundfos MQ posiadają mały zbiornik (ok. 0,2l), aby wykorzystać hydrofor do stabilizacji ciśnienia ...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Niestety nie mam miejsca na taki duży zbiornik, maksymalnie mogę wsadzić to ok. 20 litrów, jednak proszę zauważyć, że nie czerpię wody ze studni, mam wodociąg, który prócz okresu letniego dostarcza nominalne ciśnienie. Osobiście skłaniałbym się do zakupu hydrofora Grundfos MQ 3-35, ale na innych forach opinie na temat tego produktu są raczej negatywne, tak więc prawdopodobnie wybiorę jednak wersję ze zbiornikiem.