Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo R61i - przekłamania na LCD

Ibuprom 06 Feb 2012 11:21 1671 15
    Ibuprom
    Level 26  
    Notebook 4 miesiące po gwarancji. Przez okres 3-letniej gwarancji był 3 albo 4 razy w serwisie. Miał dwukrotnie wymienianą płytę główną, jakieś peryferia, 5 miesięcy temu matrycę LCD. Usterek w nim było sporo, naprawy były skuteczne na max 1 rok po czym podobne usterki wracały w różnej konfiguracji. Ja wspomniałem wyżej 5 miesięcy temu (miesiąc przed końcem 3-letniej gwarancji) notebook po kilkudniowej przerwie nie chciał się włączyć - tzn - włączył się ale matryca była zielona i notebook w tym stanie się zawieszał. Pojechał na gwarancji do serwisu - wymieniono LCD i płytę główną. Po powrocie pierwsze włączenie - matryca nadal zielona, ale po chwili jakby się ponownie "zresetował" i "wskoczył" normalny obraz i notebook odpalił i w zasadzie działał. W zasadzie, bo zdarzały mu się chwilowo różne przekłamania barw. Niemniej jednak po chwili ustępowały.

Sądziłem że nawet po okresie gwarancji na samą konkretną naprawę mam jeszcze rok gwarancji serwisu niezależnie od gwarancji producenta, ale się okazało że nie - serwis daje 3 miesiące wiec sprzęt mam już po gwarancji fabrycznej jak i bez gwarancji serwisu na naprawę. Problem wcześniej chwilowy stał się obecnie permanentnym. Wygląda to tak:
    Lenovo R61i - przekłamania na LCD Lenovo R61i - przekłamania na LCD Lenovo R61i - przekłamania na LCD

Natomiast na monitorze zewnętrznym wyświetla poprawnie:
    Lenovo R61i - przekłamania na LCD

Wygląda na matrycę - ale czy aby na pewno? Wymieniana była (przynajmniej wg serwisu - wyglądała jakby była czystsza, nowa) i trudno aby usterka (ten nieszczęsny zielony) się powtórzyła na nowej. Na monitorze zewn jest ok więc wygląda że to jednak panel LCD, ale czy aby na pewno?

Jakość zdjęć dość słaba bo robione są one telefonem, niemniej jednak widać na nich sedno usterki. Te przekłamane miejsca świecą nie jednolicie ale są jakby zaśnieżone, pojawiają się w tych przekłamanych miejscach losowo kropki znane z telewizorów gdy brak sygnału. Paski widoczne na zdjęciach też nie są wadami fizycznymi matrycy gdyż paski te zależni od treści obrazu są bardziej lub mniej widoczne. Wiem że wygląda to na fizyczne uszkodzenie ale takim nie jest - ich lokalizacja zmienia się przy każdym włączeniu laptopa. Czasem jest jeden, czasem dwa, czasem z lewej, czasem z prawej. Matryce są dość drogie i nie chciałbym kupować w ciemno.
    nuda
    Level 17  
    Wygląda na uszkodzenie karty graficznej, lecz też może być coś nie tak z matrycą lub taśmą matrycy. A gdy ruszasz matryca obraz pozostaje taki sam czy wraca do normy ?
    Ibuprom
    Level 26  
    Nie jest to usterka mechaniczna - naginanie, odchylanie, etc nic nie zmienia.
    Poza tym razem z LCD wymieniono płytę główną. Ten zielony kolor traktuję jako to samo źródło usterki więc trudno aby nowe podzespoły (w co chcę wierzyć że są nowe) zepsuły się tak samo.
    User removed account
    User removed account  
    Ibuprom
    Level 26  
    Ok, naprawialne to jest? A jeśli tak to gdzie i jakie przypuszczalnie koszty? Sam nie mam sprzętu do reballingu i zależałoby mi na dobrym serwisie który jakby nie dał rady naprawić to aby przynajmniej bardziej nie zepsuł.
    User removed account
    User removed account  
    Ibuprom
    Level 26  
    Ok, muszę tylko kabelek s-video gdzieś znaleźć w domu bo tu w pracy nie mam. Jutro postaram się podpiąć sprzęt do tv.
    femio
    Level 17  
    Witam.
    Czy naprawy/wymiany były dokonywane w autoryzowanym serwisie, czy w "pseudo-serwisie"?
    Ibuprom
    Level 26  
    Autoryzowany gwarancyjny lenovo.
    User removed account
    User removed account  
    Ibuprom
    Level 26  
    No cóż, ja wysyłam do serwisu wskazanego przez producenta, to producent powinien się interesować jakością napraw jego sprzętu. A jak jest to wszyscy widzimy. Fakt, podział już teraz nie ma większego sensu.
    User removed account
    User removed account  
    Ibuprom
    Level 26  
    Podpiąłem notebook do telewizora przez złącze s-video. Obraz na telewizorze jest poprawny, taki jak na monitorze zewnętrznym.

Więc czyżby to jednak matryca była?

Dodano po 5 [godziny] 17 [minuty]:

Dziwna rzecz. Od 3 tygodni miałem usterkę o której wyżej - dziś po 8 rano musiałem aktualizować program w sieci z dvd, trwało to ok 3 godziny podczas których napęd cały czas pracował i co za tym idzie - notebook wibrował. Po tych 3 godzinach wracam, patrzę - obraz na matrycy jest ok. I tak już chodzi trzecią godzinę i wszystko jest ok.

Ehhh, chińszczyzna, zobaczymy jak długo popracuje....
    nuda
    Level 17  
    Układ mógł się dogrzać przez dłuższe działanie laptopa teraz jestem niemal pewny że to wina układu. Jaką temp. osiąga układ graficzny podczas normalnej pracy? I pod obciążeniem ?
    User removed account
    User removed account  
    Ibuprom
    Level 26  
    Też bardziej stawiałbym na matrycę niż na chip grafiki. Niemniej jednak póki co działa poprawnie, wiem też z praktyki że naprawa takiej usterki "widmo" (czyli niepermanentnej, nie dającej się wywołać konkretnym postępowaniem) jest trudnie, czasochłonne i wcale nie musi być skuteczne.

Rozmawiałem już z szefem, zrezygnuje z prób naprawy tego sprzętu, wystarczająco dużo już sprawił kłopotów. Zakup nowego wyjdzie może ciut drożej ale za to odpada nam martwienie się co się zepsuło - wysyłamy na gwarancję i tyle. A tego może uda mi się dostać jako "gratis" to wtedy będę się dalej zastanawiał co dalej.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.