Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorki Kuby [ STX-14-50-4-SS + GDWK 9/80 ]

radioaktiv 24 Gru 2004 00:33 9810 14
  • WSTĘP:

pewnego pieknego dnia cos wzielo mnie na monitorki, bylo to jeszcze w momencie, kiedy kompa miałem w innym pokoju. No i właśnie miały być to małe kolumienki do kompa. Mając stare biurko komputerowe z płyty wiórowej które posłużyło mi jako materiał zabrałem się do kombinowania, co by tutaj ciekawego stworzyć. Nie miałem dużo kosztów na tą konstrukcję, Szczerze mówiąc chciałem zrobić ją z tego co mam, żeby koszty się zminimalizowały do minimum. Ale jak wiadomo, w miarę powstawania kostrukcji koszty idą gwałtownie w górę, taka jest siła rzeczy... Jest to moja druga poważna konstrukcja, po podłogówkach i mając na uwadzę to że nie robię kilku konstrukcji miesięcznie, to jeśli już coś robić, to musi być to oryginalne. Obmyślałem różne kształty obudowy i wiedziałem, że nie będzie to na pewno typowy klocek, coś trzeba pochylić, zaokrąglić ściąć itd. Zatem po wielu projektach i po skonsultowaniu się z kilkoma ludźmi doszedłem do wniosku, że monitorki będą mieć kształt równoramiennego trapezu z zaokrągleniami u góry i u dołu. Właściwie zainspirowany byłem monitorkami grzesia i początkowo miała to być ich kopia, jednak z biegiem czasu miałem coraz to nowsze i lepsze pomysły i jakoś całość powstawała już jako nowy projekt. Dodam tylko że docelowo monitorki będą pełnić rolę kolumn efektowych w kinie domowym.

Zapraszam do zapoznania się z poszczególnymi elementami konstrukcji.

Nie pisz tytułów dużymi literami - REGULAMIN.[h]

OBUDOWA:

Typ obudowy to bass-reflex i tutaj trochę zmodyfikowałem rurę pod tą jaka jest u grzesia [sorry grzesio ;] ] oraz zaokrągliłem na końcu, Objętośc obudowy to ok. 8-9 litrów, czyli podobno stworzone środowisko dla zastosowanego przetwornika. Jak już wspomniałem wcześniej, do zbudowania obudowy posłużyło mi stare biurko komputerowe, dodatkowo,
    na tył kolumn użyłem kawałków płyty ze starych ZGC. Grubość tych płyt wiórówych to 20mm. Szerokość kolumn na spodzie wynosi 21 cm, a na górze 12 cm, długość 30cm, a wysokość również 30 cm. Co do składania całości chyba nie ma się co rozpisywać - wikol dla dodatkowego uszczelnienia oraz wkręty do płyt gips-kart. Dziury na głośniki i b-r były już tym razem wycinane wyrzynarką, a nie wiertarką:). Pewnie niebardzo wiecie o co chodzi z tą szerokością, więc myślę, że po obejrzeniu poniższych rysunków wszystko powinno być jasne:

Góra i dół są zaokrąglone na granicy ok dwóch centymetrów, poniżej przedstawiam sposób w jaki udało mi się to zrobić w prosty sposób:

Obudowy nie tłumiłem.

PRZETWORNIKI

Sekcja niskotonowa to STX GDN 14-50-4 wersja SS, dlaczego? Dobre opinie, mały głośnik, niska cena, a podobno gra jak rasowa 20stka...
    Sekcja wysokotonowa to trochę dłuższa historia. Bowiem od poczatku jak już wcześniej wspominałem monitorki miały być tanie, tanie i jeszcze raz tanie, i na kopułkę stawiałem coś w stylu tw302sx czy coś w tym stylu, ale pewnego dnia podczas wizyty u kolegi zobaczyłem u niego dwa gdwk 9/80, no i kolega ledwo wiedział że są to głośniki :D Zapytałem czy mogę wziąźć i się zgodził :) Po podłączeniu stwierdziłem że brzmi to nieciekawie i raczej gryzie po uszach niż uzupełnia pasmo, więc kupiłem nową cewkę, ale przód też nie był za ciekawy i dałem od 9/40, bo pasował a wyglądał o wiele ładniej i był mniej zmasakrowany, tylko wywaliłem ten charakterystyczny krzyżak, a raczej korektor fazy [?]. I tak powstał nowy głośnik a od 9/80 został jedynie magnes :) Tak czy inaczej, za kopułkę uważam GDWK 9/80...

Poniżej predstawiam wykres częstotliwości:

ZWROTNICA

Dla wysokotonowca, dałem typowy podział ok 3000hz dla 8ohmowej kopułki, jest to stromość 12db/okt. bez tłumika, cewka powietrzna 0,33mH i kondensator 2,2uF, kopułka podłączana w odwrotnej fazie. Dla sekcji niskotonowej początkowo miałobyć 6db/okt. jednak po konsultacji z SoundWave okazało się że ten głośnik charakreryzuje się trochę
    zwariowaną charakterystyką pod koniec pasma i wypada dać przynajmniej 12db/okt. Dałem teoretyczny podział przy ok. 3000hz, co do elementów to w tym przypadku trochę zaszalałem, bo dałem cewkę powietrzną 0,56mH i kondensator od Jantzena 4,7uF[po prostu innych nie mieli :)]

Poniżej zamieszczam schemat oraz zdjęcia:

WYKOŃCZENIE

całość wykończyłem naturalnym fornirem sosnowym, kleiłem metodą ''na gorąco'', następnie pod kolor podłogówek, mahoniowy drewnochron i trzy warstwy lakieru, efekt wyszedł całkiem nieźle. Głośniki przykręciłem wkrętami imbusowymi M-5, do kopułek narazie zwykłe wkręty do płyt gips-kart bo niemam pomysłu jak od środka przykręcić, jak
    kupię jakieś wpuszczane podkładki to zrobię update, myślałem też o konfirmatach, mogą nieźle wyglądać, zobaczymy. Terminali nie ma - tutaj miałem trochę problem, ponieważ najdłuższe gniazdka bananowe jakie dostałe to jakieś 1,8cm, ale przedłużyłem gwint dokręcając nakrętką śubę z urwanym łbem i przykręciłem od wewnątrz, prosto nietrudno i przede wszystkim niezły wygląd.

WRAŻENIA ODSŁUCHOWE:

Monitorki grają wyśmienicie! Wysokie i średnie tony to chyba główna cecha tych monitorków, ale z basem nie jest gorzej, to prawda że bas z tych 14stek jest na wysokim poziomie to tego stopnia że szczerze mnie zadziwił. Niestety grają troszkę za cicho [SPL = niecałe 81db]. Ale dzielnie znoszą moc i wytrzymują dość duże wysterowanie, narazie
    testuje je na moim wzmacniaczu SONY TA-FE510R który dysponuje 2x80W i na godzinie drugiej w trybie source direct jest już dość głośno. Monitorki będą docelowo pełnić rolę kolumn efektowych w kinie, więc ze względu na świetną górę i średnice myślę doskonale będą spełniać swoje zadanie.

KOSZTY:

Ceny są przybliżone ponieważ wiele z elementów już miałem.

Płyta wiórowa: miałem [biurko od kompa i stare ZGC] ale koszty nie przekroczą ok.30zł
    Elementy zwrotnicy: ok 40 - 50zł [niektóre miałem]
    Fornir + przesyłka: 24zł
    Farba i lakier: 40 - 50zł [miałem]
    GDWK 9/80: nowe kosztują 40zł za sztukę, czyli 80zł za oba
    STX 14-50-4 SS: 40zł za oba [śmiech na sali]
    wkręty do płyt i imbusy M-5: Poniżej 5zł
    Gniazda bananowe 4 sztuki: 14zł [3,50 za sztukę]
    rury bass -reflex: 20zł [10zł za sztukę - zdzierstwo]

Chyba wszystko

RAZEM[w najdroższym wypadku]: 313zł
    RAZEM[w najtańszym wypadku]: 293zł

Nie liczyłem, ile mnie dokładnie wyniósł ich koszt

ZDJĘCIA:

Fajne!
  • #2 24 Gru 2004 01:21
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Calkiem niezle ale jak dla mie to kolor jest znacznie za blady:( Glupie pytanie: W jaki sposob nawijales cewki aby uzyskac okreslona indukcyjnosc?

• #3 24 Gru 2004 10:39
    radioaktiv
    Poziom 15  

kolor jest ciemniejszy niż na zdjęciach i nie wchodzi tak w czerwień, może zamieszczę niedługo fotę która będzie oddawała faktyczny kolor kolumn,

cewek nie nawijałem, kupiłem gotowe, hmm skąd wziąłem info, że sam nawijałem?

swoją drogą wyszłoby to taniej, ale niemam miernika indukcyjności

• #4 24 Gru 2004 12:37
    kionka7
    Poziom 16  

Podobają mi sie te banany z tyłu nie ma jakiegos terminala tylko jak w prawdziwym Hi-End. NIestety STX za ktorym nie przepadam ale wtej cenie faktycznie nic lepszego nie ma... Ja bym robił na TVM. Ale i tak wyrazy szacunku - bardzoładne i dużo pracy włożonej w wykonczenie.

• #5 24 Gru 2004 13:25
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jesli chodzi o te banant yo wg mnie wygladaloby to estetyszniej gdyby byly na jakiejs plytce a nie bezposrednio na drewnie. Ogolnie super:) ale czy br z tylu nie ma zbyt duzej srednicy jak na taki maly glosniczek?

• #6 24 Gru 2004 13:35
    radioaktiv
    Poziom 15  

br: fi: 4,5cm; długość ok. 10cm

• #7 24 Gru 2004 23:26
    Logan
    Poziom 30  

Czemu nie zastosowales tlumika na wysokotonowca ? Przecie ten GDWK gra o jkaies 10 dB glosniej ??!!

• #8 25 Gru 2004 18:09
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Widocznie tłumik nie jest potrzebny. Przeróbka GDWK 9/80 sprowadziła skuteczność do poziomu GDN-a i już nie "gryzie po uszach". Możliwe, że karkas trze o magnes, albo cewka poza szczeliną lub wszystko razem.

• #9 02 Kwi 2005 13:41
    !ron
    Poziom 21  

Dobrze wykombinowałeś z tymi pochylonymi ściankami bocznymi, a te zaokrąglenia też mi sie podobają:) Ta żółta membrana ładnie sie komponuje z kolorem kolumn, ogólnie ładne wykonczenie i wzorowa robota, nie często sie zdaża by robić te pochylone ścianki ze względu na trudność z dopasowaniem, ale widać tobie poszło jak po maśle

• #10 20 Paź 2005 19:03
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Bardzo fajna konstrukcja,Mi się podoba chociaż kolor forniru mógł by być inny ale to kwestia gustu i o tym się nie dyskutuje.

Ładnie wykończone chociaż wysokotonowy mógł by być okrągły
    Mam pytanie jakiej szpachli używałeś? i czy kładłeś odrazu calośc czy cienkimi warstwami bo jak by nie było dość dużo jej nawaliłeś skoro zaokrąglenia mają 2 cm szerokości.Jak myślisz samochodowa będzie się trzymać?
    Bass -reflex drogi ale właśnie taki mi się podoba

Gratuluje i prosze o odpowieć na moje pytanie.

• #11 20 Paź 2005 23:44
    _eddie_
    Poziom 32  

Przydalo by sie kolor "podkreslic".Pomaluj to jeszcze paroma warstwami (po solidnym matowaniu oczywiscie ;) ) bezbarwnego lakieru z dodatkiem odrobinki czerwonej farby.Poprawi kolor a do tego bedzie super wygladac pod swiatlo.No i potem polerka.Co do konstrukcji to jest wielce wyszukana :) . Mnie sie bardzo podoba ten pomysl z forma bryły kolumienki :)

• #12 21 Paź 2005 17:22
    Marcin_126
    Poziom 16  

A według mnie wysokotonowiec jest ciut za wysoko.
    Jeszcze lepiej jakby był "schowany w podfrezowaniu".
    Tył kolumienki prezentuje się świetnie.
    Stx też uważam że pasuje do całości.

• #13 19 Sty 2006 12:44
    saimon500
    Poziom 14  

Pomysł fajny ale na zdjęciach widać że staranność wykonania nie jest na najlepszym poziomie. ale to zawsze można poprawić. Głośniki ok. Ogólnie fajne monitorki.

• #14 03 Wrz 2006 21:33
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam, teraz kolej na moje trzy rosze:)
    Bardzo mi się podoba ta konstrukcja.
    Gdzie zamawiałeś fornir??
    Też zamierzam zrobić monitorki na tych samych głośnikach, wiec już mam gotowy projekt, dzięki!!
    pozdrawiam!!

• #15 17 Wrz 2006 18:05
    wiewior_kg
    Poziom 26  

No prawie jak Hi-End :P Nie no monitorki bardzo ładne i ten nietypowy, przynajmniej jak dla mnie kształt obudowy. Jeżeli grają tak jak piszesz to 5/6. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME