Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr sinusoidy - UPS a silniki prądu zmiennego

06 Lut 2012 21:24 4563 12
 • Poziom 17  
  Witajcie, mam techniczne pytanie.
  Jak nazywa się filtr, który wygładza sinusoidę wychodzącą z UPS tak, by mógł na nim działać silnik elektryczny?
  Problem pojawił się podczas próby podłączenia pomp i filtrów akwariowych (słonowodne, wymaga ruchu wody) do UPS komputerowego. Pompki mają niewielką moc, a na UPS bez problemu działa oświetlenie czy telewizor/komputer, jednak silników nie ruszy. Zapytałem o pomoc mojego znajomego elektronika, ale chłop zajęty cały czas, powiedział mi tylko, że problemem jest kształt sinusoidy wychodzącej z UPS (wg producenta jest to sinusoida modyfikowana) i właśnie dlatego silniki nie chcą ruszyć.
  Napisał tylko, że potrzebny jest filtr i że jak będzie miał czas to mi taki poszuka... sprzęt potrzebny jest jednak na wczoraj, bo częste problemy z brakiem prądu nie służą moim rybkom... czy ktoś mógłby laikowi objaśnić, o jaki filtr chodzi, czy jest to gotowe urządzenie lub czy można je samemu złożyć?
 • Poziom 35  
  Trzeba zakupić UPS z wyjściem posiadającym czystą sinusoidę, gdyż te niby "modyfikowane", a bardziej chyba aproksymowana, to przebieg schodkowy podobny teoretycznie do sinusoidy. Zazwyczaj takie UPS mają na wyjściu prawie prostokąt, co nie przeszkadza, odbiornikom TV i komputerom (bo w nich zaraz na wejściu to napięcie jest prostowane i dalej przetwarzane), a także źródłom światła. Natomiast silniki indukcyjne nie działają prawidłowo, dopóki nie mają przebiegu sinusoidalnego.
  Poszukaj, są takie UPS, lub zobacz taki sprzęt jako podtrzymanie pomp w kotłach centralnego ogrzewania (awaryjne zasilanie CO).
 • Poziom 17  
  Tylko ten UPS kosztował mnie 300 zł i raczej nowego nie kupię, więc szukam rozwiązania, skoro ponoć jest osiągalne w nieznacznych kosztach...
 • Poziom 42  
  Nie jest osiągalne. Wymiary elementów są koszmarne a strata na filtrze duża.
 • Poziom 17  
  A mogę chociaż dowiedzieć się, jak się takowy filtr nazywa? na miejscu mi nie zbywa, a UPS ma 800VA, zaś silniczki tych wiatraków i pomp razem może 100W...
 • Poziom 30  
  Chyba się pospieszyłeś z zakupem UPSa...
  To co na nim napisano a to co potrafi to zwykle dwie różne sprawy, zwłaszcza w tej kategorii cenowej. 800VA... owszem ale prawdopodobnie przez 5-10 minut, tyle żeby zamknąć komputer.
  Zacznij od tego ile mocy i w jakim czasie Ci potrzeba - pomnóż moc wszystkich odbiorników w W (nie w VA) przez czas w h - otrzymasz potrzebną energię w Wh. Podziel to przez 0,8 - będziesz wiedział ile energii musi UPS mieć w akumulatorach przy sprawności przetwornicy 0,8.
  Sprzedawcę UPS pytaj o napięcie i pojemność jego akumulatora. Napięcie (V) x pojemność (Ah) = energia (Wh).

  W Twojej mocy i cenie to prawdopodobnie 24V - 7Ah = 168Wh albo 12V - 12Ah = 144 Wh. Czyli Twój UPS może oddać 110-130 W mocy przez około godzinę (uwzględniając wyżej podaną sprawność około 0,8). Oczywiście jeśli akumulatory to nie chińskie podróbki o 1/3 pojemności na nich napisanej, i nie mają więcej niż 1,5 - 2 lata - potem pojemność im spada.
  A ile mocy i czasu potrzebują Twoje rybki?

  UPS z prawdziwą sinusoidą i mogący zapewnić podtrzymanie przez nieco dłuższy niż wyżej napisałem czas to wydatek w okolicy 2000 zł, z czego połowa to akumulatory 2 x 12V - 38 Ah. Całość waży od 50 kg w górę...

  A filtr uważam za zawracanie głowy, nakombinujesz się a efekt będzie mizerny.
 • Poziom 17  
  Zasadniczo chodzi o sam filtr, większość mocy pobierają wiatraki, poruszające wodą w akwarium (żeby ukwiały mogły "swingować"), a filtr ma z tego co pamiętam jakieś 20W...
  co do pełnych parametrów to muszę pogrzebać za pudełkiem, wtedy podam dokładniejsze dane....
 • Poziom 19  
  A czy nie myślałeś o zastosowaniu silników prądu stałego? Koszty bardzo małe i problem z głowy.
 • Poziom 17  
  Chodzi o to, że akwarium słonowodne kupiłem w całości wraz z wyposażeniem, UPS od kumpla, który wyjeżdżał za granicę... zależy mi na minimalizacji kosztów, na tyle, na ile to w ogóle możliwe...
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  strykul napisał:
  Jak nazywa się filtr, który wygładza sinusoidę wychodzącą z UPS tak, by mógł na nim działać silnik elektryczny?


  Na początek radzę sprawdzić czy problem nie polega na stricte indukcyjnym obciążeniu UPSa - podłącz równolegle do twoich silników żarówkę 230V/60W.
 • Poziom 17  
  Czy za test wystarczy fakt, że silniki podłączone są do jednego gniazda UPS,a do drugiego oświetlenie akwariowe (specjalne świetlówki, o żywotności max pół roku) i niezależnie od tego, czy silniki są podłączone czy nie, oświetlenie nie zmienia natężenia, nie ma nawet reakcji na wyjęcie-włożenie wtyczki zasilającej silniki
 • Poziom 30  
  Akwariowe pompki do wody z którymi miałem do czynienia miały silniki synchroniczne: cewka na stojanie, magnes stały na wirniku obracającym się w wodzie. Dla źródła zasilania to taka sama cewka ze stratami jak i silniczek asynchroniczny wentylatora czy mały transformator.
  Zrobiłem eksperyment: wentylator pokojowy zasiliłem z UPSa Fideltronik 500VA (akumulator 12V - 5Ah). Przy pracy z akumulatora wentylator obraca się wyraźnie wolniej i buczy. Nie pomaga włączenie równolegle żarówki, 60 czy 100 W. Przebieg wyjściowy tego UPSa to trapez, a właściwie prawie prostokąt.
  Ten sam wentylator na UPSie 1200 VA (bardzo stary Meditronik, typu on-line z podwójną konwersją, z czasów kiedy zasilacze impulsowe nie były tak popularne jak dziś i większość drobnych urządzeń miała zasilacze transformatorowe) pracującym z akumulatorów 2 x 12V - 38Ah, pracuje identycznie, czy z zasilaniem z sieci czy z akumulatorów. No ale tu na wyjściu mamy sinusoidę, wprawdzie poszatkowaną z odcinków, ale sinusoidę.
  Czyli problem nie w indukcyjnym charakterze obciążenia a we wpływie wyższych harmonicznych napięcia sieci na działanie transformatora (jakim tak naprawdę jest silnik).
  Obawiam się że jednak ze swojego UPSa wiele pożytku mieć nie będziesz bo i filtr 50Hz niewiele tu pomoże.
 • Poziom 2  
  A czy pomogło by podłączenie na wyjściu UPSa transformatora o przełożeniu 1:1? Trochę harmonicznych wyższych rzędów powinno wtedy zniknąć, a narożniki przebiegu pseudosinusoidalnego powinny się zaokrąglić...tak sobie gdybam...