Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadki napięcia , piec CO. się wyłącza

07 Lut 2012 11:32 4084 30
  • Poziom 9  
    Witam szanowne grono. Występują u mnie w domu bardzo duże spadki napięcia , wyłączają się pralka lodówka kocioł CO. Jak temu zaradzić ? Najbardziej chodzi mi o kocioł co. który jest zasilany prądem a jego pobór to 200W. Co zastosować by tak się nie działo ,może Regulator napięcia Mustek PowerMate 1260 lub jakieś inne urządzenie ? ps.zakład energetyczny o wszystkim wie bo pisałem pismo , będzie coś działał w 2 kwartale tego roku, prośba co by na tą chwile założyć.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 30  
    Jak wykonaną masz instalację?.
    Mierzyłeś te spadki? Jaką wartość posiadają?
    Czy przypadkiem nie posiadasz różnicówki trójfazowej, a od niej wychodzą obwody jednofazowe?

ZE może sprowadzić tylko licznik i zabezpieczenie przedlicznikowe.
    W twoją instalację raczej nie będą ingerować, bo to nie ich własność chyba, że monterowi z ZE zapłacisz za fuchę.

Był gdzieś podobny temat ze spadkami napięć w budynku.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, kilka domów poniżej znajduje się zakład ślusarski. Posiada on prasy ślusarskie, na których są wybijane różne detale. Moim zdaniem jest to powodem spadków.Co do instalacji jest wykonana poprawnie , mam na to odpowiednie dokumenty.Chodzi mi o to by założyć teraz STABILIZATOR NAPIĘCIA tylko nie wiem jaki?( jakieś przykłady ) żeby był odpowiedni i żeby elektronika nie szwankowała
  • Poziom 30  
    Czy u sąsiadów występują podobne zapady?
    Jeżeli tak to ZE nie wywiązuje się z warunków umowy.
    Jak zapady występują nie tylko u ciebie to radzę razem z sąsiadami pognębić ZE.
    W kupie siła.
    Stabilizator napięcia niewiele ci pomoże.
    Prędzej UPS.
  • Specjalista elektryk
    No przecież kolega napisał że ZE jest już pognębione i będzie coś robić żeby sytuację poprawić. Koledze chodzi jednak o rozwiązanie doraźne "na teraz".
  • Poziom 30  
    Przecież napisałem mu doraźne rozwiązanie.
    Więcej takich doraźnych rozwiązań w domach i mieszkaniach to ZE będzie sobie dalej bimbać z jakości energii elektrycznej.
    Stabilizator napięcia może utrzymać napięcie sieciowe na parę sekund.
  • Fabryka Prądu
  • Specjalista elektryk
    Skoro sprawa jest znana w ZE, to zgodnie z rozporządzeniem systemowym, operator powinien w tej sytuacji udzielić bonifikaty w wysokości określonej w taryfie za niedotrzymanie parametrów jakościowych energii elektrycznej.

INTOUCH napisał:
    Stabilizator napięcia może utrzymać napięcie sieciowe na parę sekund.

Jeżeli przypomnisz sobie coś o rezonansie napięć i prądów, to wnet pojmiesz swój błąd w powyższym rozumowaniu.

Spadki napięcia , piec CO. się wyłącza
  • Poziom 9  
    Witam i dziękuję za wpisy. INTOUCH ale UPS nie stabilizuje napięcia tylko zapobiega w przerwach . kj1 a czy one a zwłaszcza STAB300 na pewno wytrzymają? Stomat masz racje chodzi o teraz , potem może to naprawią .Jarecki 86 powiem szczerze, nie chodzi o rekompensatę tylko oto żeby przetrwać do naprawy przez ZE.
  • Poziom 30  
    Arczi13 napisał:
    INTOUCH ale UPS nie stabilizuje napięcia tylko zapobiega w przerwach

UPS-y też posiadają układy stabilizacji napięcia. Energoelektroniczne układy.
    Zorientuj się czy lepiej kupić tani UPS czy tej samej mocy tani stabilizator napięcia. Przedział cen jest podobny. UPS możesz jeszcze do czegoś wykorzystać, a stabilizator napięcie będzie ci leżał i przeszkadzał.
  • Specjalista elektryk
    Moja propozycja, to zakup stabilizatora (konstrukcja oparta na transformatorze) o mocy 500-600W.
    Dla pieca c.o. i lodówki powinno to wystarczyć, a pranie robić w okresach najmniejszych spadków napięcia sieci.
  • Poziom 9  
    INTOUCH dzięki , a czy mógłbyś podać jakieś UPS ?........proszę. jarecki 86 właśnie byłem w 3 sklepach elektrycznych nigdzie niema stabilizatorów , gdzie to kupić ?
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki , a który wybrać? oczywiście cena też gra role .
  • Specjalista elektryk
    Musiałbyś policzyć jaką moc potrzebujesz. Wydaje mi się, że wystarczyłby Ci ten najmniejszy 250W, ale w tej chwili chyba go nie ma w cyfronice. Spróbuj tam zadzwonić może coś doradzą.
  • Poziom 9  
    kj1 dzięki , lepiej chyba mieć więcej zapasu mocy.Kocioł pobiera 200W czy ten za 160zł o mocy 250W wystarczy?
  • Specjalista elektryk
    Kocioł 200W, lodówka prawie drugie 200, a stabilizator 250W?
    Chyba, że te urządzenia mają pracować na przemian, tzn, jak jedno grzeje, to te drugie w tym czasie nie chłodzi i na odwrót. :D
  • Specjalista elektryk
    Pisząc te słowa:
    kj1 napisał:
    Wydaje mi się, że wystarczyłby Ci ten najmniejszy 250W

myślałem tylko o kotle.
    Jakoś nie bardzo kojarzy mi się lodówka w kotłowni...
    No, ale może.. Jeżeli kotłownia jest "czysta"
    Co do zasilania lodówki mam jeszcze jedną wątpliwość. Lodówka to dość specyficzny odbiornik energii. Wprawdzie pobiera moc na poziomie tych 200W, ale potrafi chwilowo szarpnąć nawet 2kW. I teraz, nie wiadomo jak zachowa się taki stabilizator przy tak dużym przeciążeniu.
  • Specjalista elektryk
    Ja niezmiennie odnoszę się do tego co autor podał na wstępie:
    Arczi13 napisał:
    Witam szanowne grono. Występują u mnie w domu bardzo duże spadki napięcia , wyłączają się pralka lodówka kocioł CO.
  • Poziom 9  
    Witam. Szczerze mówiąc najbardziej chodzi mi o kocioł a lodówkę mam nową pobiera mało A+++ ale nie wiem jaką ma moc, co do pralki to żona pierze pranie w nocy gdy jest wszystko ok.
  • Poziom 30  
    Rozglądnij się na allegro za UPS. Są tam tanie chińczyki w podobnych cenach to te stabilizatory z Cyfroniki.
    Zsumuj moc wszystkich urządzeń, które chcesz podpiąć.
    Pomnóż tą moc x1.5 i kup tani UPS.
    Do podtrzymania pracy kotła, pralki, czy lodówki nie potrzebujesz jakiegoś super zasilacza UPS.
  • Specjalista elektryk
    A tak pomijając kwestie stabilizatorów i UPS-ów...
    Zasilanie jest jedno czy trójfazowe? Te zapady napięcia są na wszystkich fazach?
    Może wystarczy przepiąć się na inną?
  • Specjalista elektryk
    INTOUCH napisał:
    Rozglądnij się na allegro za UPS. Są tam tanie chińczyki w podobnych cenach to te stabilizatory z Cyfroniki.
    Zsumuj moc wszystkich urządzeń, które chcesz podpiąć.
    Pomnóż tą moc x1.5 i kup tani UPS.
    Do podtrzymania pracy kotła, pralki, czy lodówki nie potrzebujesz jakiegoś super zasilacza UPS.

Kolego jesteś pewien? zapomniałeś o pompie (pompach) w kotle lub na instalacji.
  • Poziom 30  
    Jednofazowa pompa 200W CO w budynku mieszkalnym to nie silnik trójfazowy, który pobiera 9 krotnie większy prąd rozruchowy. Obecnie produkowane lodówki i pralki są wyposażone w układy łagodnego rozruchu i nie szarpią nagłym poborem prądu.
    Super zasilacz UPS - chodziło mi o taki, który daje idealną sinusoidę i ma mnóstwo nie potrzebnych w tym przypadku bajerów. W obliczeniach nie chodzi mi o moc czynną tylko pozorną. Stabilizator napięcia też niewiele pomoże przy ciężkim rozruchu.
  • Specjalista elektryk
    Ale nie chodzi mi o ciężki rozruch, tylko przebieg sinusoidalny, który przy "nie super" UPS-ie może być zniekształcony, dla pompy skutkuje to grzaniem się, głośną pracą a nawet uszkodzeniem.
    Kolego Arczi13 jeżeli zdecydujesz się już na zakup UPS-a - poszukaj wątki UPS, pompy C.O.
    pzdr
  • Specjalista elektryk
    Nie chodzi o "szarpanie nagłym poborem prądu", ale właśnie o tą idealną sinusoidę. Tanie UPSy dają na wyjściu prostokąt, te trochę lepsze przybliżenie sinusoidy. Dla zasilacza impulsowego jest wszystko jedno, czy dostanie prostokąt czy sinusoidę, dla pompy (a także dla transformatorów) niestety nie.
    Zaletą UPSa jest oczywiście to, że zasili układ nawet gdy napięcia nie będzie
    Wadą, (pomijając kształt prądu) jest to, że niestety nie na długo (zwłaszcza tani UPS - z małym akumulatorem).
    Tak więc gdy okresy obniżonego napięcia będą długie (lub częste) UPS niewiele pomoże. Akumulator się wyczerpie, i zasilanie zostanie wyłączone. I to mimo to, że w gniazdku będzie te 180 czy nawet 200V.
    Tak więc, gdy nie ma przerw w dostawie energii, a są za to długie okresy obniżonego napięcia lepszym rozwiązaniem jest, moim zdaniem, stabilizator.

EDIT
    O widzę, że kolega kasprzyk mnie ubiegł :D
  • Poziom 30  
    Niech wam będzie, ale stabilizator też długo napięcia nie podtrzyma.
    Pompa, lodówka i pralka cały czas nie będą pracowały na UPS, tylko w przypadku wystąpienia dużego spadku napięcia. Praca na baterii UPS będzie dorywcza.
  • Poziom 32  
    INTOUCH napisał:
    Czy przypadkiem nie posiadasz różnicówki trójfazowej, a od niej wychodzą obwody jednofazowe?

A co to ma wspólnego ze spadkami napięcia na instalacji ??
  • Poziom 9  
    Witam ponownie . Widzę że nie ma zdania co do mojego problemu , więc zaryzykuję i kupie Stabilizator napięcia .......pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Z UPS może być mały problem. Większość z nich daje badzo lichą sinusoidę a właściwie prawie prostokąt.
    Zasilacze impulsowe w komputerrach to znoszą ale pompy i transformatory już gorzej.
    Druga sprawa to pralka. Grzałka tak z 1500W pod UPS? To już spore i drogie ustrojstwo, zwłaszcza z lepszym sinusem.

Pozdrowienia.