Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o moc powielacza napięcia

TattooYakuza 07 Lut 2012 12:32 2019 3
 • #1 07 Lut 2012 12:32
  TattooYakuza
  Poziom 8  

  Witam.

  Proszę o pomoc. Mam do dyspozycji uzwojenie wtórne transformatora 13,5V i o obciążalności 0,9A. Proszę o informację, jakie napięcie uzyskam, jeżeli odbiornik ma obciążalność 0,1A. Ile stopniową kaskadę mogę wykonać?
  I jeszcze pytanie odnośnie napięcia kondensatorów. Doszukałem się informacji o tym, że kondensatory muszą być na napięcie co najmniej 3XU wejścia powielacza. Czy to prawda?

  Powielacz mam zamiar zastosować do zasilania (napięcie anodowe) lampy ECC 88.
  Transformator posiada dwa uzwojenia 6,3V / 0,4A. Użyję do zasilania żarzenia lampy (ECC 88 0,36A) i uzyskania napięcia anodowego. Chciałbym uzyskać możliwie jak największe napięcie.

  0 3
 • #2 07 Lut 2012 13:11
  petrakwap
  Poziom 17  

  TattooYakuza napisał:
  Witam.Proszę o pomoc.A mianowicie mam do dyspozycji uzwojenie wtórne transformatora 13,5V i o obciążalności 0,9A proszę o informację jakie napięcie uzyskam jeżeli odbiornik ma obciążalność 0,1A Ile stopniową kaskadę mogę wykonać.
  I jeszcze pytanie odnośnie napięcia kondensatorów doszukałem się informacji o tym że kondensatory muszą być na napięcie co najmniej 3XU wejścia powielacza.Czy to prawda?

  Powielacz mam zamiar zastosować do zasilania (napięcie anodowe)lampy ecc88
  Transformator posiada dwa uzwojenia 6,3V ;0,4A użyję do zasilania żarzenia lampy dla lampy ecc88 0,36A
  I chciałbym uzyskać możliwie jak największe napięcie.


  chcesz powielać nap. 13.5 V,i uzyskać nap około 100 - 200V? :O!.A nie lepiej zrobić przetwornicę tranzystorową nap. zasilaną wyprostowanym nap. żarzenia lampy?. Najprostszy sposób to trafo 230/2X 6V + prostownik i kondensatory wygładzające pulsacje po prostowaniu,lub przetworka http://jjs.at/electronic/class_a_subminiature.html

  0
 • #3 07 Lut 2012 13:46
  TattooYakuza
  Poziom 8  

  Myślę że powielacz jest tańszym rozwiązaniem i łatwiej go wykonać tym bardziej że posiadam szufladę diod i kilka garści kondensatorów.A z mojej wiedzy odnośnie budowy przetwornic to jest konieczność zastosowania transformatora impulsowego.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Przyznam że projekt przetwornicy bardzo ładny i prosty do zrobienia.Pomysł jest taki że spróbuję z powielaczem jeżeli efekt nie będzie satysfakcjonujący zabiorę się za zrobienie przetwornicy.

  0
 • Pomocny post
  #4 07 Lut 2012 13:52
  petrakwap
  Poziom 17  

  TattooYakuza napisał:
  Myślę że powielacz jest tańszym rozwiązaniem i łatwiej go wykonać tym bardziej że posiadam szufladę diod i kilka garści kondensatorów.A z mojej wiedzy odnośnie budowy przetwornic to jest konieczność zastosowania transformatora impulsowego.


  No ja Cię rozumiem,chciałem Ci oszczędzić kłopotu,gdybym nie miał innego wyboru (coś w rodzaju wojny bądź innego kataklizmu) też bym kombinował jak Ty.Ale do licha ile kosztuje taki transformatorek?. Kiedyś na targu sprzedawano tanie tajskie ładowarki,w środku był małej mocy trafo z kupą odczepów na uz. wtórnym - takie coś i kłopot z głowy,najlepszy pomysł.Prawdą że do budowy przetwornicy potrzeba trochę doświadczenia,ale znów ten trafo który poleciłem,budujesz układ generatora samodławnego (najprostszą przetwornicę jaką znam) plus prostownik i filtr,i już Twoja duo-trioda szaleje że szczęścia ,polecam :).
  ps. jeszcze możesz na strychu znaleźć stary trafo do dzwonka,jakieś 50 lat temu na nim zbudowałem pierwszą przetwornicę tranzystorową na tranzystorze (tu stali bywalcy pewnie się uśmiechną) TG 70 ;)
  ps.2
  tu masz swój powielacz uparciuchu
  Pytanie o moc powielacza napięcia

  ciekawy jestem jakie kondensatory będziesz musiał zastosować żeby wyrobiły na 100V i np. 10mA :p


  [Przypominam, że na forum stosujemy przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty. Regulamin, punkt 3.1.13 (dawniej 15). Mariusz Ch.]

  ok,tyle lat stosowaną gwarę raczej trudno wykorzenić,łatwiej mnie :;),aha bo zapomniałem
  kończę gościnne występy było mi miło

  1