Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

viessmann vitopend 222, piec nie wyłącza się, pracuje bez przerwy

07 Lut 2012 15:44 10572 24
  • Poziom 8  
    Witam,
    Posiadam piec viessmann vitopend 222 + regulator bezprzewodowy Euroster 2006TX. Piec jest już po gwarancji.
    Mam ustawioną temperaturę w trybie dziennym i nocnym - piec działał poprawnie, wyłączał się w sytuacji, gdy żądana temperatura w pomieszczeniu została osiągnięta. Włączał się wtedy tylko do podgrzania wody.
    Od jakiegoś czasu piec chodzi bez przerwy, bez względu na to jaka jest temperatura w pomieszczeniu, czy też temperatura wody ustawiona na piecu. Grzejniki grzeją, nawet po osiągnięciu żądanej temperatury. Piec pracuje dzień i noc, czasami słychać, iż palnik również działa, czasami nie.

Będę wdzięczna za podpowiedź, czym może to być spowodowane, czy to jakaś awaria? czy może coś się poprzestawiało? :) czy może jakiś tryb przeciwzamarzaniowy? Z góry dziękuje za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Dzień dobry.

Może być to spowodowane słabymi bateriami w termostacie, ale może być taka sytuacja ze na dworze jest -17stopni i działa zabezpieczenie przez zamarznięciem i wtedy kocioł pracuje żeby utrzymać temperaturę w celu niedopuszczenie do zamarznięcia.
  • Poziom 8  
    Witam,
    Dziękuję za szybką odpowiedź. O bateriach pomyślałam w pierwszej kolejności i od razu je wymieniłam - niestety nic to nie dało. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zamarznięciem - czy można to w jakiś sposób ominąć/ wyłączyć? Piec wisi w łazience, w najcieplejszym miejscu w mieszkaniu :) nie ma opcji, aby było tam tak zimno, aby piec mógł zamarznąć, czy też temperatura na piecu spadła tak nisko (temperatura zadana na piecu jest wysoka). Przy pierwszym serwisie piec, o ile się nie mylę, serwisant chyba wyłączał jakoś takie zabezpieczenie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Witam,
    Nie bardzo rozumiem, dlaczego jeśli mam regulator, to nie mam zabezpieczenia przez zamarzaniem? To nie jest funkcja samego pieca?
    Temperatura wody ustawiona na piecu: 50 stopni, temperatura ustawiona na regulatorze - dzień: 21, noc: 19, temperatura rzeczywista - kiedy piec chodzi cały czas to nawet wyższa niż 21 (piec się nie wyłącza, grzeje dalej, grzejniki gorące).
  • Poziom 14  
    Jak masz podłączono termostat to i tak działa przeciwzamarzeniówka. Termostat do zabezpieczenia nic nie ma. Jak masz termostat to nie mozesz przejść w test ??
  • Poziom 8  
    A co oznacza "przejście w test"? Jak mam to zrobić? Co mi to da? Pewnie zadaję banalne pytania :) ale niestety nie znam się na tym. Z góry dzięki za wyrozumiałość.
  • Poziom 14  
    No to jak nie masz pojęcia to po co sie wypowiadasz ??
  • Poziom 8  
    Zadałam pytanie, szukam rozwiązania problemu, zakładam, że temu m.in. służy to forum.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Lulu masz ochronę przeciwzamrożeniową ale nie według czujnika zewnętrznego tylko według czujnika w kotle. Uruchamia on kocioł poniżej 3 stopni w pomieszczeniu. Reset regulatora po wymianie baterii robiłeś ?
    Walker29 ależ jest takowa ochrona tylko na czujniku kotła :)
    Ochrona kotła a nie instalcji.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    aadamuss
    Jeśli czujnik uruchamia kocioł poniżej 3 stopni w pomieszczeniu, to w moim przypadku nie mogło to mieć miejsca, bo temperatura nigdy taka niska nie była i nie będzie.
    Resetu regulatora po wymianie baterii nie robiłam - samo wyjęcie baterii spowodowało zresetowanie wszystkich ustawień, mogę spróbować w takim razie zresetować jak należy.

walker
    Histerezę mam ustawiona na 0,4 stopnia i wiem jak to działa, problem z tym, iż w nocy, gdzie mam ustawioną temp. na 19 stopni, kocioł nie wyłącza się nawet przy temp. 20,5 stopnia i podobnie w dzień (temp. ustawiona 21 stopni), nie wyłączał się nawet jak przekroczyła 22 stopnie.
    sprawdź z tym resetem. wymiana baterii nie resetuje.
  • Poziom 8  
    Ok, sprawdzę to dziś i dam znać.
  • Poziom 8  
    Zresetowałam i regulator i piec i niestety piec nadal się nie wyłącza, ale co zauważyłam:
    - temperatura na piecu tak sobie skacze, tzn, w jednej chwili jest np. 58, za moment 64, 66, a potem nagle 54 itd., trochę w górę, trochę w dół i tak cały czas (nie wiem, czy to normalne, więc piszę),
    - na noc mam temperaturę ustawioną 19 stopni - piec się nie wyłączył, ale grzejniki chyba mniej grzały, były troszkę chłodniejsze, a rano temperatura była niższa (ale piec się nie wyłączał).

Jeśli chodzi o grzanie wody, to chyba nie do końca to tak jest, że grzeje wodę cały czas, gdyż grzejniki wciąż są ciepłe, a gdy przełączę piec tylko na grzanie wody, to piec się wyłącza (czyli tu działa prawidłowo, a problem jest tylko, gdy jednocześnie mam i wodę i ogrzewanie).
    Przesyłam fotkę, całego panelu nie fotografowałam, gdyż trochę słabo widać, ale na zdjęciu nie ma tylko kontroli wskazującej prawidłowe działanie pieca (nie sygnalizuje usterki) oraz ciśnienie (wartość 1,5 - taką zalecił serwisant).

Dodano po 1 [minuty]:

raz jeszcze fotka
  • Poziom 8  
    Palnik czasami pracuje, a czasami nie, piec chodzi cały czas - domyślam się, że to może jakaś pompa, tylko nie rozumiem, dlaczego chodzi bez przerwy, skoro wcześniej tak to nie działało.
    w pierwszym poście jest napisane, że grzeją grzejniki czyli zawór trójdrogowy jest w pozycji na c.o. a nie na c.w.u. Chyba, że padł siłownik i bardzo dziwnym trafem jest w pozycji środkowej i puszcza trochę ciepła na c.o. i na c.w.u.
    Wyłącz podgrzew c.w.u. i zobacz czy po jakimś czasie woda będzie zimna czy będzie miała temp. c.o.
  • Poziom 8  
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi w kwestii rozwiązania problemu, wezwę w takim razie serwisanta, aby sprawdził to kodowanie, czy też siłownik, pompę.
    Nie zamykam jeszcze wątku, gdyż po wizycie serwisanta napiszę, jaki wynik sprawy, może przyda się na przyszłość.
  • Poziom 15  
    Czy kolega rozwiązał problem? jak podłączony sterownik bezprzewodowy?do kostki 96 czarnej w miejsce zworki 1 i L.
  • Poziom 8  
    witam,
    piec zaczął działać właściwie, wstrzymałam się więc z wzywaniem serwisanta, aby obserwować, czy tak już pozostanie; może faktycznie podczas tych mrozów był jakiś problem z dogrzaniem mieszkania i nawet jeśli temperatura już była za wysoka to się nie wyłączał, nie wiem... nie rozumiem tego, ale piec bez żadnej interwencji zaczął działać poprawnie; niemniej jednak dziękuję wszystkim za odpowiedzi.