Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

viessmann vitopend 222, piec nie wyłącza się, pracuje bez przerwy

lulu81 07 Feb 2012 15:44 13380 24
    lulu81
    Level 9  
    Witam,
    Posiadam piec viessmann vitopend 222 + regulator bezprzewodowy Euroster 2006TX. Piec jest już po gwarancji.
    Mam ustawioną temperaturę w trybie dziennym i nocnym - piec działał poprawnie, wyłączał się w sytuacji, gdy żądana temperatura w pomieszczeniu została osiągnięta. Włączał się wtedy tylko do podgrzania wody.
    Od jakiegoś czasu piec chodzi bez przerwy, bez względu na to jaka jest temperatura w pomieszczeniu, czy też temperatura wody ustawiona na piecu. Grzejniki grzeją, nawet po osiągnięciu żądanej temperatury. Piec pracuje dzień i noc, czasami słychać, iż palnik również działa, czasami nie.

Będę wdzięczna za podpowiedź, czym może to być spowodowane, czy to jakaś awaria? czy może coś się poprzestawiało? :) czy może jakiś tryb przeciwzamarzaniowy? Z góry dziękuje za pomoc.
    LeeRoz
    Level 14  
    Dzień dobry.

Może być to spowodowane słabymi bateriami w termostacie, ale może być taka sytuacja ze na dworze jest -17stopni i działa zabezpieczenie przez zamarznięciem i wtedy kocioł pracuje żeby utrzymać temperaturę w celu niedopuszczenie do zamarznięcia.
    lulu81
    Level 9  
    Witam,
    Dziękuję za szybką odpowiedź. O bateriach pomyślałam w pierwszej kolejności i od razu je wymieniłam - niestety nic to nie dało. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zamarznięciem - czy można to w jakiś sposób ominąć/ wyłączyć? Piec wisi w łazience, w najcieplejszym miejscu w mieszkaniu :) nie ma opcji, aby było tam tak zimno, aby piec mógł zamarznąć, czy też temperatura na piecu spadła tak nisko (temperatura zadana na piecu jest wysoka). Przy pierwszym serwisie piec, o ile się nie mylę, serwisant chyba wyłączał jakoś takie zabezpieczenie.
    User removed account
    User removed account  
    lulu81
    Level 9  
    Witam,
    Nie bardzo rozumiem, dlaczego jeśli mam regulator, to nie mam zabezpieczenia przez zamarzaniem? To nie jest funkcja samego pieca?
    Temperatura wody ustawiona na piecu: 50 stopni, temperatura ustawiona na regulatorze - dzień: 21, noc: 19, temperatura rzeczywista - kiedy piec chodzi cały czas to nawet wyższa niż 21 (piec się nie wyłącza, grzeje dalej, grzejniki gorące).
    LeeRoz
    Level 14  
    Jak masz podłączono termostat to i tak działa przeciwzamarzeniówka. Termostat do zabezpieczenia nic nie ma. Jak masz termostat to nie mozesz przejść w test ??
    lulu81
    Level 9  
    A co oznacza "przejście w test"? Jak mam to zrobić? Co mi to da? Pewnie zadaję banalne pytania :) ale niestety nie znam się na tym. Z góry dzięki za wyrozumiałość.
    LeeRoz
    Level 14  
    No to jak nie masz pojęcia to po co sie wypowiadasz ??
    lulu81
    Level 9  
    Zadałam pytanie, szukam rozwiązania problemu, zakładam, że temu m.in. służy to forum.
    aadamuss
    Level 20  
    Lulu masz ochronę przeciwzamrożeniową ale nie według czujnika zewnętrznego tylko według czujnika w kotle. Uruchamia on kocioł poniżej 3 stopni w pomieszczeniu. Reset regulatora po wymianie baterii robiłeś ?
    User removed account
    User removed account  
    aadamuss
    Level 20  
    Walker29 ależ jest takowa ochrona tylko na czujniku kotła :)
    Ochrona kotła a nie instalcji.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    lulu81
    Level 9  
    aadamuss
    Jeśli czujnik uruchamia kocioł poniżej 3 stopni w pomieszczeniu, to w moim przypadku nie mogło to mieć miejsca, bo temperatura nigdy taka niska nie była i nie będzie.
    Resetu regulatora po wymianie baterii nie robiłam - samo wyjęcie baterii spowodowało zresetowanie wszystkich ustawień, mogę spróbować w takim razie zresetować jak należy.

walker
    Histerezę mam ustawiona na 0,4 stopnia i wiem jak to działa, problem z tym, iż w nocy, gdzie mam ustawioną temp. na 19 stopni, kocioł nie wyłącza się nawet przy temp. 20,5 stopnia i podobnie w dzień (temp. ustawiona 21 stopni), nie wyłączał się nawet jak przekroczyła 22 stopnie.
    aadamuss
    Level 20  
    sprawdź z tym resetem. wymiana baterii nie resetuje.
    lulu81
    Level 9  
    Ok, sprawdzę to dziś i dam znać.
    User removed account
    User removed account  
    lulu81
    Level 9  
    Zresetowałam i regulator i piec i niestety piec nadal się nie wyłącza, ale co zauważyłam:
    - temperatura na piecu tak sobie skacze, tzn, w jednej chwili jest np. 58, za moment 64, 66, a potem nagle 54 itd., trochę w górę, trochę w dół i tak cały czas (nie wiem, czy to normalne, więc piszę),
    - na noc mam temperaturę ustawioną 19 stopni - piec się nie wyłączył, ale grzejniki chyba mniej grzały, były troszkę chłodniejsze, a rano temperatura była niższa (ale piec się nie wyłączał).

Jeśli chodzi o grzanie wody, to chyba nie do końca to tak jest, że grzeje wodę cały czas, gdyż grzejniki wciąż są ciepłe, a gdy przełączę piec tylko na grzanie wody, to piec się wyłącza (czyli tu działa prawidłowo, a problem jest tylko, gdy jednocześnie mam i wodę i ogrzewanie).
    Przesyłam fotkę, całego panelu nie fotografowałam, gdyż trochę słabo widać, ale na zdjęciu nie ma tylko kontroli wskazującej prawidłowe działanie pieca (nie sygnalizuje usterki) oraz ciśnienie (wartość 1,5 - taką zalecił serwisant).

Dodano po 1 [minuty]:

raz jeszcze fotka
    User removed account
    User removed account  
    lulu81
    Level 9  
    Palnik czasami pracuje, a czasami nie, piec chodzi cały czas - domyślam się, że to może jakaś pompa, tylko nie rozumiem, dlaczego chodzi bez przerwy, skoro wcześniej tak to nie działało.
    aadamuss
    Level 20  
    w pierwszym poście jest napisane, że grzeją grzejniki czyli zawór trójdrogowy jest w pozycji na c.o. a nie na c.w.u. Chyba, że padł siłownik i bardzo dziwnym trafem jest w pozycji środkowej i puszcza trochę ciepła na c.o. i na c.w.u.
    Wyłącz podgrzew c.w.u. i zobacz czy po jakimś czasie woda będzie zimna czy będzie miała temp. c.o.
    User removed account
    User removed account  
    lulu81
    Level 9  
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi w kwestii rozwiązania problemu, wezwę w takim razie serwisanta, aby sprawdził to kodowanie, czy też siłownik, pompę.
    Nie zamykam jeszcze wątku, gdyż po wizycie serwisanta napiszę, jaki wynik sprawy, może przyda się na przyszłość.
    jolserwis
    Level 15  
    Czy kolega rozwiązał problem? jak podłączony sterownik bezprzewodowy?do kostki 96 czarnej w miejsce zworki 1 i L.
    lulu81
    Level 9  
    witam,
    piec zaczął działać właściwie, wstrzymałam się więc z wzywaniem serwisanta, aby obserwować, czy tak już pozostanie; może faktycznie podczas tych mrozów był jakiś problem z dogrzaniem mieszkania i nawet jeśli temperatura już była za wysoka to się nie wyłączał, nie wiem... nie rozumiem tego, ale piec bez żadnej interwencji zaczął działać poprawnie; niemniej jednak dziękuję wszystkim za odpowiedzi.