Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Traci sygnał dvb-t w kablu od rozdzielacza do tunera.

07 Lut 2012 17:02 10649 32
 • Poziom 17  
  Witam
  Mam problem z sygnałem dvb-t mianowicie postaram się wyjaśnić o co chodzi. Sygnał z anteny dwb-t dzielę na dwa od rozdzielacza kablem antenowym o długości 1m idzie bezpośrednio do telewizora i jest wszystko ok. Natomiast do drugim kablem o długości 11metrów idzie poprzez tuner do drugiego telewizora problem jest taki iż w tym drugim TV ginie prawie cały sygnał ;/. Zrobiłem prosty test do telewizora pierwszego co ma tylko 1m kabla podpoiłem tuner i sygnał jest ok 45% natomiast przenosząc tuner do drugiego telewizora gdzie mam kabel o długości 11m sygnał jest 10% lub 0%. Co mogę w tej sytuacji zrobić ?? Jak to rozwiązać ?? Chciałbym jeszcze zaznaczyć że przewody są nowe.
 • Poziom 38  
  Możesz zrobić zdjęcie tego rozdzielacza albo przynajmniej podać co ma napisane na sobie?

  A podłączałeś ten 11 metrowy kabel testowo do obu wyjść rozddzielacza?
 • Poziom 17  
  Rozdzielacz zakupiłem na tej aukcji:
  http://allegro.pl/wzmacniacz-rozgaleznik-aktywny-a113z-do-dvb-t-i20153092.html

  Próbowałem do wszystkich 3 wyjść podłączyć. Zapomniałem dodać ze w antenie jest zamiast symetryzatora wzmacniacz a ten rozdzielacz jest chyba tez ze wzmacniaczem ale dziwne bo na jednym TV mi chodzi elegancko a na drugim oddalonym o te 11m lipa.  Tutaj nie ma allegro-bis. :!:
  Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]
 • Poziom 38  
  Różnica w długości kabla antenowego w okolicach 10m to strata sygnału na wysokich kanałach w granicach poniżej 2dB, co nawet nie daje zmniejszenia sygnału o połowę, więc nie wygląda, żeby problem leżał w długości kabla.

  Po pierwsze, to jak dla mnie, najbardziej podejrzany jest sam kabel, albo zaprawione na nim złącza. Zdarzają się niestety kable, które mają nawet przerwy w żyle środkowej lub w ekranie.

  Na początek trzeba by odciąć na początek złącza i założyć je jeszcze raz. Jeśli masz multimetr, warto sprawdzić, czy nie zrobiło się zwarcia pomiędzy żyłą środkową a ekranem kabla.

  Jeśli nie pomoże, to trzeba by podmienić kabel.

  Po drugie.

  Próby najlepiej abyś prowadził na dekoderze, którym zasilisz wzmacniacz w antenie (ewentualnie dodasz standardowy zasilacz antenowy +12V).
  Po wyjęciu rozdzielacza, łączysz kabel antenowy do kabla do dekodera w pierwszym pokoju (1m kabla) stosując przejście FF-FF ("beczka") - żadne tam domowe skręcanie kabli.

  Patrzysz, jaki masz odbiór.

  Następnie przełączasz kabel antenowy z anteny do kabla 11 m i przenosisz dekoder, ponawiając pomiar. Wskazania jakości powinny być na tym samym, lub lekko mniejszym poziomie (powiedzmy, o kilka %). I już masz pełną jasność, czy uszkodzony jest kabel.

  Co do rozdzielacza. Musisz podpiąć do niego zasilacz i ustawić przełącznikiem na zasilanie przedwzmacniacza.

  Nie wiem skąd odbierasz mux-y i gdzie zamontowana jest antena, ale dwa wzmacniacze - ten w antenie i rozdzielacz aktywny to może być za dużo. W określonej sytuacji nawet ten jeden w antenie to może być za dużo.

  mux-2c z Suchej Góry będzie wkrótce przechodził na k32 z dużą mocą.

  A tu masz kierunki na poszczególne nadajniki w regionie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Daro1003 napisał:
  Zrobiłem prosty test do telewizora pierwszego co ma tylko 1m kabla podpoiłem tuner i sygnał jest ok 45% natomiast przenosząc tuner do drugiego telewizora gdzie mam kabel o długości 11m sygnał jest 10% lub 0%.

  Świadczy to o tym, iż cała instalacja antenowa zrobiona jest NIEpoprawnie.
  Cytat:
  Co mogę w tej sytuacji zrobić ?? Jak to rozwiązać ??

  Podać nam w jakiego nadajnika odbierasz teraz sygnał TV.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Sytuacja z kablami mianowicie czy są uszkodzone czy nie to odpada ponieważ miałem stare kable dziś wymieniłem na nowe wiec opcja z zarabianie wtyczek tez odpada. Gdy odbierałem sygnał z Tarnowa było wszystko ok lecz na tamtym nadajniku niema TVP1 ani TVP2 natomiast programy które tam są chodziły znakomicie. Z Krosna mam słabszy sygnał lecz jest dużo więcej kanałów w tym TVP1 i TVP2 które mnie interesują natomiast Polsat ;/ lipa nie chodzi ale tylko na drugim dekoderze. Kolego "SP5ANJ" jeśli sądzisz iż cała instalacja nie jest wykonana poprawnie powiedz gdzie tkwi błąd. Sygnał odbieram teraz z Krosna z Suchej Góry tam jest:
  42 642 MUX-1 Krosno "Sucha Góra" 18.000 H ~41.009
  61 794 MUX-2 Krosno "Sucha Góra" 10.000 H ~41.009

  Dodano po 9 [minuty]:

  Na rozdzielaczu brak żadnego przełącznika rozdzielacz to: ARS113Z do DVB-T który jest podłączony do zasilacza (świeci na nim dioda) do wejścia idzie sygnał z anteny w antenie jest wzmacniacz. Z rozdzielacza ARS113Z do DVB-T wychodzi 2 przewody jeden o długości 1m na którym jest wszystko ok drugi o długości 11m i właśnie na nim jest problem a w czym tkwi ten problem ?? Kable były stare powymieniałem na nowe dalej to samo ;/ Próbowałem na końcu kabla 11m wpiąć zasilacz od anteny siatkowej nic to nie dało ;/
 • Poziom 35  
  Moim zdaniem to błąd tkwi w tym dołożeniu kabla 11 m, najlepiej pociagnąć kable osobno z rozdzielacza na każdy TV.
  Jak masz 3 TV lub mniej polecam rozdzielacz antenowy aktywny art/3 -> Link

  Zastosowałem go u siebie nie mam żadnych problemów.
 • Poziom 17  
  No to jak kolego "romeok01" mialm podpić drugi TV z jednego gniazda rozdzielacza jest podpięty jeden TV a z drugiego drugi waśnie 11m dlatego iż pokój z drugim TV jest o tyle oddalony.
 • Poziom 35  
  To reklamuj albo oddaj ten rozdzielacz, bo on powinien wzmacniać sygnał w kablu przy dużych odległościach, a tego nie robi.

  Ja mam ten art/3 zamontowany na maszcie koło anteny, antena pasywna bez wzmacniacza i rozdzielacz wzmacnia tylko sygnał w kablu, na jednum końcu kabla przy TV podłaczony zasilacz. Kable ma dosyc długie i wszystko działa.
 • Poziom 38  
  hm, no to porażka z tym kablem. Więc pozostaje za niski poziom / słaba jakość sygnałów z anteny.

  Ten rozdzielacz jest niesymetryczny - wyjście nr 3 ma o 3,4dB większe wzmocnienie niż pozostałe dwa - więc kabel 11m powinien być podpięty do wyjścia nr 3, zaś kabel krótki do wyjścia 1 lub 2.

  Ale, zacznij od wypięcia rozdzielacza i sprawdź bezpośrednio na antenie z jednym odbiornikiem. Włącz wtedy zasilanie wzmacniacza antenowego w dekoderze albo dodaj zasilacz antenowy z wtyczką antenową - symetryzatorem. Opisałem wyżej.
 • Poziom 17  
  Zrobiłem test wg instrukcji kolegi "_cheetah_" mianowicie połączyłem przewód antenowy z tym 11m beczką pomijając rozdzielacz i na :
  61 794 MUX-2 Krosno "Sucha Góra" 10.000 - mam całkowity brak sygnału natomiast
  42 642 MUX-1 Krosno "Sucha Góra" 18.000 - działa z 70% sygnałem
  Zabrałem dekoder do telewizora który jest podpięty 1m kablem i zrobiłem tak samo spiąłem go beczką z przewodem od anteny sytuacja identyczna jak na 11m. ;/
  Gdy przypiąłem wszystko z powrotem pod ARS113Z do DVB-T działa jak na początku na 1m przewodzie od rozdzielacza wsio elegancko natomiast na 11mprzewodzie z drugiego gniazda od rozdzielacza 61 794 MUX-2 Krosno "Sucha Góra" 10.000 - zacina się nikły sygnał. Podkreślam przewody nowe tuner nowy rozdzielacz również.
 • Poziom 38  
  he, he, ale się zbiegło w czasie... :D

  Twoje próby wykazały więc, że kabel 11m jest OK, problem tyczy się więc za słabego sygnału z instalacji antenowej przy odbiorze z Suchej Góry.

  Trzeba sprawdzić, czy z instalacją wszystko jest OK, jeśli tak to wypada pomyśleć nad modernizacją instalacji antenowej.

  Opisz może dokładnie twoją instalację: jak antena, gdzie zamontowana, jak stara, ile przewodu antenowego do rozdzielacza, jak starego, o jakiej średnicy, przeszkody terenowe na kierunku Suchej Góry, i co tylko się da...
 • Poziom 17  
  Właśnie myślałem nad tym ażeby zamontować dwie anteny ze wzmacniaczami jedna na Suchą górę gdzie będę odbierał:
  42 642 MUX-1 Krosno "Sucha Góra" 18.000.
  Drugą antenę zaś w stronę Tarnowa gdzie będę odbierał Polsat z super sygnałem ponieważ do stacji mam 25km a do Krosna jakieś 45 km, tylko teraz potrzebuję jakiś sumator do zsumowania sygnałów z obydwu anten zsumowany sygnał myślę wpuścić na rozdzielacz który mam już zamontowany i z rozdzielacza teoretycznie powinno być ok proszę o inne koncepcje.
 • Poziom 38  
  ja bym poczekał jeszcze te kilka dni na mux-2 na k32 z Suchej Góry. Będzie miał 100kW, więc temat powinien się sam rozwiązać. Tam możesz śledzić szczegóły tej operacji.
 • Poziom 17  
  Antena jest to ATX-91 wraz ze wzmacniaczem ale już nie pamiętam jakim (zamontowana na kominie odległość do nadajnika 45km) ;/ przewód do rozdzielacza 14 metrów miedziany, rozdzielacz jak pisałem ARS113Z do DVB-T zasilony zasilaczem świeci na rozdzielaczu dioda pomarańczowa (nie wiem czy to ważne ale gdy odepnę przewód od anteny kolor diody zmienia się na zielony w trakcie podpięcia anteny zmienia się na pomarańczowy) następnie z wejścia nr 1 podpięty przewodem 1m TV z wbudowanym tunerem dvb-t p z wyjścia nr 3 podpięty przewodem 11m tuner: HD DVB-T URZ0090 podpięty poprzez euro do TV. To cała moja instalacja.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Aha gdyby tak było to sytuacja by mi się rozwiązała. Słyszałem również ze TVP1 i TVP2 ma być od 31 maja nadawane z góry św Marcina w Tarnowie więc wtedy przestawię się na Tarnów tymczasem pewno poczekam na mux-2 na k32 z Suchej Góry jeśli tylko ma być 100kW to nie źle na pewno się poprawi.
 • Poziom 38  
  Daro1003 napisał:
  rozdzielacz jak pisałem ARS113Z do DVB-T zasilony zasilaczem świeci na rozdzielaczu dioda pomarańczowa (nie wiem czy to ważne ale gdy odepnę przewód od anteny kolor diody zmienia się na zielony w trakcie podpięcia anteny zmienia się na pomarańczowy)
  ta dioda powinna się świecić na zielono (przynajmniej wg instrukcji, bo ja osobiście nie znam tego urządzenia). Może tu jest problem z niskim poziomem / jakością sygnału, bo wygląda, że jest za duży pobór prądu przez wzmacniacz w antenie albo jest po prostu jakieś zwarcie, ewentualnie coś nie tak jest z zasilaczem antenowym.
 • Poziom 17  
  Może spróbuje jeszcze wymienić ten wzmacniacz w antenie ?? Gdyby odłączył przewód antenowy od rozdzielacza i dołożył do końcówek omomierz jakie powinienem mieć wskazanie ?? Sądzę ze gdy dam na test ciągłości obwodu nie powinien multimetr piszczeć.
 • Poziom 38  
  Daro1003 napisał:
  Może spróbuje jeszcze wymienić ten wzmacniacz w antenie ??
  realnie to pozostaje tylko metoda eliminacji poszczególnych źródeł niesprawności. Podmiana wzmacniacza może eliminować najczęstszą przyczynę, czyli awarię wzmacniacza.

  Daro1003 napisał:
  Gdyby odłączył przewód antenowy od rozdzielacza i dołożył do końcówek omomierz jakie powinienem mieć wskazanie ?? Sądzę ze gdy dam na test ciągłości obwodu nie powinien multimetr piszczeć.
  generalnie, multimetr nie powinien pokazać zwarcia. Ale, w zależności od konstrukcji wzmacniacza, może pokazać jakąś oporność, różną przy zmianie sposobu mierzenia (układ sond).

  Niby zmiana koloru diody w rozdzielaczu na czerwoną oznacza przeciążenie (zwarcie) na zasilaniu wzmacniacza, ale też nie ma pewności, jak ona się będzie świecić, jeśli będzie coś nie tak z samym zasilaczem sieciowym (bardzo częste awarie...) albo z samym rozdzielaczem.

  Weź też pod uwagę, że przy próbach z wyłączeniem rozdzielacza zasilałeś wzmacniacz z dekodera i działało. Gdyby było zwarcie na instalacji, to dekoder wyłączyłby się lub wyświetlił stosowny komunikat. Ale z drugiej strony dekoder pokazywał tylko 70% sygnału, więc też trochę przy mało na takiej odległości, nawet zakładając, że wzmacniacz miał zaniżone parametry z uwagi na zasilanie z + 5V a nie z +12V.

  No, nic - może podmień na początek zasilacz sieciowy, bo to prościej, a potem, jak się nic nie zmieni - wzmacniacz.
 • Poziom 17  
  Zasilacz który zasila rozdzielacz jest nowy jedynie stary jest wzmacniacz w antenie. Na jaki go wymienić ?? Bo jest kilka rodzai ?? Z drugiej strony się wstrzymam do piątku bo wtedy odpalą ten 100MW nadajnik to raczej rozwiąże problem. Ale ciągle zastanawia mnie dlaczego na tym 11m przewodzie są takie straty ;/ trochę dziwne.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Daro1003 napisał:
  Zrobiłem test wg instrukcji kolegi "_cheetah_" mianowicie połączyłem przewód antenowy z tym 11m beczką pomijając rozdzielacz i na :
  61 794 MUX-2 Krosno "Sucha Góra" 10.000 - mam całkowity brak sygnału natomiast
  42 642 MUX-1 Krosno "Sucha Góra" 18.000 - działa z 70% sygnałem

  Co zrobiłeś z zasilaniem +12V do wzmacniacza przy antenie. :?:

  Jeżeli MUX-1 z Suchej Góry (bez podania napięcia zasilania na wzm. przy antenie) działał na 70% - to coś mi się wydaje, że wzmacniacz ten wogóle nie jest potrzebny a wręcz zbyteczny.

  Przypomnę, że jeżeli mamy zainstalowany wzm. przy antenie ale NIE podłączone napięcie zasilania - to taki wzmacniacz wprowadza duże tłumienie.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Zasilenie było wtedy z tunera. Poza tym Wzmacniacz w antenie jest zasilany z rozdzielacza. Czy powinienem jeszcze w przewód idący od anteny do rozdzielacza ARS113Z do DVB-T zasilić dawnym zasilaczem od anten siatkowych ??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Daro1003 napisał:
  Zasilenie było wtedy z tunera. Poza tym Wzmacniacz w antenie jest zasilany z rozdzielacza.

  Napisałeś, że rozłączyłeś wejście z "rozdzielacza" do wejścia kabla 11m - poprzez beczkę - i tu właśnie chodziło o to (a gdzie napięcie +12V).

  Zasilanie z tunera może być z napięć +5V (w większości rozwiązań) albo +12V.

  Pisząc próbuje jakoś pomóc ale widzę, że Temat z tych trudnych. :cry:

  --------
  To może od samego początku - ponownie.
  Dla samego sprawdzianu bez wchodzenia na dach, podłącz np. tak :
  Antena ze wzm. > kabel z anteny > na końcu beczka > drugi kabel 11m > zasilacz z "separatorem" > wtyczka z separatora do TV w tym drugim pokoju (po 11 metrach kabla),

  I teraz jak to podłączysz w tej kolejności to bardzo dużo nam podpowie - co tam u Ciebie jest NIE tak - .

  Traktuj to jako eksperyment, który dużo wyjaśni.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  No właśnie podłączyłem tak jak piszesz lecz właśnie bez zasilacza ponieważ myślałem ze wystarczy zasilanie z tunera przy taki podłączeniu chodziło mi MUX-1 z Suchej Góry na 70% sygnału a MUX-2 było brak sygnału ale ok spróbuję jeszcze dołożyć zasilacz. Dodam ze próbowałem dołożyć zasilacz ale miałam tak antena>wzmacniacz>rozdzielacz zasilony z sieci>kabel 11m>wtyczka z separatora do tunera >TV i było bez zmian.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Test zrobiony antena>wzmacniacz>przewód połączony beczką z przewodem 11m>zasilacz wtyczka z separatora>tuner>TV efekt tak samo jak i z rozdzielacza MUX-1 chodzi natomiast MUX-2 słaby sygnał na poziomi 30% - 10% co powoduje zacinanie obrazu. Brak efektu.
 • Poziom 17  
  Witam.
  Miał się polepszyć sygnał z Suchej Góry i lipa nic nie pomogło chyba jedynie mnie ratuje sumator i dwie anteny.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Po tym wzmocnienie Suchej Góry do 100kW mam teraz tak iż sygnał dochodzi do80% spada na 50% i na 0% i znów na 80% na 50% i na 0. I tak ciągle faluje dzieje się to już na obydwóch częściach mojej instalacji na końcu 1m kabla od rozdzielacza i na tym 11m również co może być przyczyną ?? Jeszcze podmienię wzmacniacz w antenie pytanie na jaki ??

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zapomniałem dodać ze MUX-1 działa i sygnał nie faluje natomiast MUX-2 faluje sygnał czy może być nieprawidłowe ustawienie anteny ??

  Moderowany przez _PREDATOR_:

  Nie pisz posta pod postem!

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Daro1003 napisał:
  Test zrobiony ... . Brak efektu.

  No to coś już wiemy.

  Jeżeli przyjmiemy, że zasilanie jest OK i ma te wymagane +12V to niestety można stwierdzić, że wzmacniacz antenowy w puszce przy antenie jest NIE dobry/Zły (popsuty).

  Cytat:
  Po tym wzmocnienie Suchej Góry do 100kW mam teraz tak iż sygnał dochodzi do80% spada na 50%

  I tu podejrzewam, że sygnał z samej anteny jest na dość wysokim poziomie i ten popsuty wzmacniacz należy wymontować a w to miejsce wstawić tylko symetryzator za 2 zł. i powinno być super.
  http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm


  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Aha spoko jutro zakupie symetryzator i zamontuję zobaczymy efekt. A co z ustawieniem anteny ?? Ja ją ustawiłem tak mniej więcej na oko w stronę nadajnika ale nie jestem pewny czy np nie trzeba jej w któraś stronę przesunąć do nadajnika mam 40 km więc trudno mi określić dokładnie linie prostą do nadajnika. ;/
 • Poziom 11  
  Dla jasności z Suchej Góry leci 25kW a nie 100kW wschód zaprotestował i lipa...
 • Poziom 17  
  Koledzy pomóżcie ręce opadają.
  Zrobiłem jak radził kolega "SP5ANJ" wpiąłem zwykły symetryzator i okazało się ze dioda na rozdzielaczu zapaliła sie na czerwono i zero efektu natomiast bezpośrednio przez beczkę do jednego TV z symetryzatorem w antenie brak sygnału. Zakupiłem symetryzator który potrzebuje być zasilany wpiąłem w antenę podłączyłem rozdzielacz dioda się zapaliła na zielono ale efektu tez zero MUX-1 chodzi a MUX-2 sygnał skacze od połowy do zera. Co jest źle dlaczego to nie chce chodzić ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Daro1003 napisał:
  Koledzy pomóżcie ręce opadają.

  Bez obrazy ale jeżeli piszesz takie "rzeczy" :
  Cytat:
  ... wpiąłem zwykły symetryzator i okazało się ze dioda na rozdzielaczu zapaliła sie na czerwono i zero efektu

  Cytat:
  Zakupiłem symetryzator który potrzebuje być zasilany wpiąłem w antenę podłączyłem rozdzielacz dioda się zapaliła na zielono ale efektu tez zero MUX-1 chodzi a MUX-2 sygnał skacze od połowy do zera.

  Świadczy to o tym, iż jest to temat z tych trudnych dla Ciebie.

  Cytat:
  Co jest źle dlaczego to nie chce chodzić ?

  Moje podejrzenie pada na to, iż w tej instalacji jest jakiś błąd :
  - źle zaprawiony wtyk typu F
  - przerwa w żyle środkowej kabla (tego 11m)
  - źle podłączony kabel koncentryczny do anteny
  - źle przykręcone złącza symetryzatora lub wzmacniacza do elementów wibratora tej anteny


  Pozdrawiam.