Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana potencjometra harmonizer KORG ih

07 Feb 2012 19:33 1604 5
  • Level 12  
    Witam!
    Szukam potencjometra do Korga ih. Pisałem do serwisu o kupno lub wymianę to mnie olali (żadnej odpowiedzi). Pisałem też do firmy która ma w swojej ofercie suwaki ale też brak kontaktu. Proszę o pomoc!! Gdzie uderzyć aby go nabyć. Na potencjometrach zbyt dobrze się nie znam i nie bardzo wiem co chcę, więc w załączniku przesyłam zdjęcie wlutowanego na płytce i zdjęcie potencjometra który jest taki sam tylko dłuższy. Wiem że jest stereofoniczny, długość całego 45mm szerokość 9mm wysokość bez nóżek 6mm. Jeżeli ktoś by się zgodził dokonać wymiany ze swoim potencjometrem to jeszcze lepiej. Będę wdzięczny za pomoc.
  • User removed account  
  • Level 29  
    260377 wrote:
    Na potencjometrach zbyt dobrze się nie znam i nie bardzo wiem co chcę,
    A skąd w takim razie wiesz, że potrzebujesz wymienić potencjometr? Może wystarczy wylutować ten co jest, naprawić go i wlutować z powrotem? Daj to komuś kto się na tym zna, bo sam nawet nie wiesz o co zapytać. Przeważnie serwisy firmowe są leniwe i najlepiej podać im typ części, którą potrzebujesz.

Marek
  • Level 12  
    Dobrze by było jak by dało radę go naprawić. Jakiś czas temu zaczął hałasować a ja nie myśląc psiknąłem do wnętrza trochę kontaktu i przestał działać. Teraz w ogóle nie można go ustawić bo albo jest dobrze albo lekki ruch powoduje sprzężenia mikrofonu. Przesuwa się jakby tarł o metal, myśli kolega że jeszcze coś z niego będzie?
  • Level 29  
    260377 wrote:
    Jakiś czas temu zaczął hałasować a ja nie myśląc psiknąłem do wnętrza trochę kontaktu i przestał działać.
    I niech to będzie nauka, że naprawiając cokolwiek trzeba myśleć. Już ta wiedza jest bezcenna. Pomyślałeś, że naprawisz urządzenie bez żadnych kosztów, a wyszło jak wyszło.
    Przecież naprawiając takie urządzenie potrzeba wykonać wiele czynności, przykładowo takich:
    - rozebrać urządzenie bez jego uszkodzenia,
    - sprawdzić (najlepiej miernikiem) co się stało - zdiagnozować usterkę (zrozumieć co się stało),
    - umieć wylutować taki potencjometr bez jego dalszego uszkodzenia, a płytka jest chyba dwustronna i nawet nie w każdym serwisie umieją zrobić,
    - umieć rozebrać taki potencjometr, naprawić i zpowrotem go złożyć, sprawdzić, że jest naprawiony - zręczne ręcę się przydają,
    - wlutować potencjometr, złożyć urządzenie i sprawdzić, że działa.

Pomyśl ile z tych czynności umiesz wykonać; jeśli 100% to OK, jeśli tylko 50%, to lepiej dać to komuś kto potrafi to zrobić.

260377 wrote:
    Przesuwa się jakby tarł o metal, myśli kolega że jeszcze coś z niego będzie?
    Myślę, że jest szansa ale bez obejrzenia tego nie można ocenić. Tarcie o metal raczej nie jest spowodowane Kontaktem.
    Teraz jużnie masz wyjścia - musisz znaleźć kogoś kto potrafi to wylutować i dokładnie zbadać ten potencjometr. Może n.p. kupić podobny i złożyć jeden z dwóch.

Marek
  • Level 12  
    Dzwoniłem dziś do Pana który zajmuje się serwisem Korga i powiedział że potencjometra tego nie kupię w sklepie. Prawdopodobnie pasuje od klawisza Korg, ale na 100% nie wie bo jeszcze nie widział na oczy tego harmonizera. Taka naprawa to koszt 180zł plus przesyłki, czyli w serwisie nie warto tego robić. Na aukcji znalazłem potencjometry od Korga i3 i czekam na odpowiedz sprzedającego odnośnie wymiarów i parametrów.