Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel CA10 - wzbudzający sie alarm

07 Feb 2012 21:53 2714 10
  • Level 10  
    Witam , mam dziwny problem z samowzbudzającym się alarmem w garażu podczas spawania spawarką, czy blask łuku elektrycznego może mieć wpływ na czujke która wzbudza alarm.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 17  
    A jakie masz czujki w garażu ?

Jeżeli w garażu jest optyczna czujka dymu (pożarowa, taka okrągła po środku sufitu i daje oczko na czerwono podczas spawania) to tak - jest to alarm pożarowy.
  • Level 10  
    mam zamontowane tylko czujki ruchu satel aqua plus
  • TermopastyTermopasty
  • Level 17  
    W takim razie jak jest wyłączony system alarmowy z czuwania to nie ma szans by od spawania się załączył.

Jak masz dobrze z konfigurowaną centralę i masz klawiaturę LCD to z pamięci zdarzeń możesz odczytać która czujka powoduje alarm, lub jest to tylko zbieg okoliczności a twoje alarmy są z powodu sabotażu (uszkodzony kabelek lub inny element odpowiedzialny za sabotaż w alarmie)
    Sprawdź w instrukcji obsługi systemu jak odczytać pamięć z centrali alarmowej - instrukcja znajduje się na stronie www.satel.pl .
  • Level 1  
  • Moderator of Networks, Internet
    sharp wrote:
    Blask łuku - raczej nie. Musiałbyś mieć czuwającą centralę. Za to łuk spawalniczy jest ogromnym źródłem zakłóceń radioelektrycznych. Być może to one powodują błędy w pracy czujki. Nietrudno wtedy o fałszywkę.

Albo zakłócenia w pracy samej centrali alarmowej (spadki napięcia, pole elektromagnetyczne). Zajrzyj w zdarzenia i sprawdź co powoduje ten alarm.
  • Level 32  
    Przeżyłem to kiedyś. Wejścia i wyjścia poblokowałem kondensatorami do masy i ustało. Łuk który powstaje w wyniku spawania zawiera całe widmo różnych częstotliwości i "szpilek" o dosyć wysokim poziomie.Te szpilki potrafią zaindukować się w kablu łączącym centralę z czujnikiem i wywołać różne stany w elektronice centrali.Nie jest ważne czy centrala jest w stanie czuwania czy nie .(choć i tak czuwa jakaś część - sabotaż) W miejscu gdzie występują rózne zakłucenia które mogą spowodować uruchomienie systemu alarmowego polecam zastosować przewody w ekranie a miejsce w centrali gdzie się one spotykają - ich masy-ekrany połaczyć razem i uziemić.Nie łaczyć tych mas szeregowo!.Tobie pozostaje walka poprzez blokowanie kondensatorami np 0.1uF .Jest to "praca naukowa" i musisz działac na zasadzie prób, jednak Twoje experymenty zaowocuja pozytywnym rezultatem.
  • Level 41  
    A jak masz skonfigurowane wejścia centrali -jeżeli otwarte (NO, 2EOL NO) to mogą zbierać "śmieci z powietrza". Nie zapomnij o wejściach w szyfratorze lepiej je ustawić na nc i zewrzeć, nawet jeżeli nie są aktywne...
    Pozdr.J.
  • Level 10  
    humek wrote:
    Wejścia i wyjścia poblokowałem kondensatorami do masy i ustało.

Czy muszę wszystkie wejścia i wyjścia poblokować kondensatorami czy wystarczy tylko te które wzbudzają alarm.

Ps
    Dziękuję wszystkim za pomoc :)
  • Moderator of Networks, Internet
    Przypadek jest raczej nie standardowy, więc nie ma na to przepisu książkowego. Musisz pokombinować. Czekamy na sprawozdanie. Co bym zrobił to uziemił jeszcze (porządnie) obudowę centrali, choć prądy i tak mogą indukować się w przewodach.
  • Level 32  
    Na 100% "szpilki" napięciowe indukują się w przewody łączące czujnik (czujniki ) z centralką. Tutaj czeka Ciebie kolego metoda saperska (prób i wybuchów) .Zrób jeszcze experyment i odepnij całkowicie zasilanie 230V od centrali (odłącz kable) tak aby centrala chodziła z akumulatora ,gdyż mogą te szpileczki być generowane w spawarce i poprzez zasilanie docierać do centrali .Jeśli to stwierdzisz czeka Ciebie założenie filtru sieciowego podobnego jak w listwach sieciowych do komputerów.Do zablokowania jest też kabel magistrali klawiatura-centrala .Zacznij najpierw od poblokowania tych czujników które sa w sąsiedztwie pomieszczenia ze spawarką, jeśli te przewody idą w listwach wyjmij je z listew włóż w rurkę stalową którą podłącz do uziemienia.Jednym słowem czeka Ciebie niezła zabawa.